Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογη Θέρμανσης Γνώμες


requiem78

Recommended Posts

Καλησπερα.Θα ήθελα τις απόψεις-συμβουλές σας για το ποιο τροπο θέρμανσης πρέπει να επιλέξω.Προκειται για δυοροφο σπιτι στην Κοζάνη με τον χειμώνα εδώ να διαρκεί 6 με 7 μήνες.Αυτο που με ενδιαφέρει να ζέσταμα είναι ο κάτω οροφος(ημιυπογειο) 100τμ.Προκειται για νεοχτιστη οικοδομή και για να σας δώσω να καταλάβετε τη θερμό μόνωση που έχει το καλοκαίρι αν έξω έχει 33 βαθμούς κι άνω μέσα έχει πάντοτε 24 βαθμούς.Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να επιλέξω τη θέρμανση που θα μου φέρει οικονομική απόσβεση αλλά επίσης δε θέλω να είμαι δέσμιος ενός μόνου τρόπου θέρμανσης αλλά να έχω και εναλλακτική διόδο.

Link to comment
Share on other sites

Νεοχτιστη ? Δεν έγινε μελέτη θερμανσης ? Υπαρχει καποιος λόγος να μην εφαρμοστει ?

 

Αν ναι τότε

 

Θα πας σε ενα καλο μηχανολογο της περιοχης σου, θα τον πληρωσεις και θα σου κανει τεκμηριωμενη μελετη και προτασεις. Εκ του φόρουμ δε γινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα στοιχεία που μας δίνεις είναι ανεπαρκή για να πάρεις μια σωστή απάντηση.

Πρέπει να γνωρίζουμε την περιοχή που βρίσκεται το κτήριο και το U του κτηρίου (εδώ χρειάζεται μηχανικός).

 

Συμβουλέψου μηχανικό της εμπιστοσύνης σου. Αν στην υπηρεσία δόμησης έχει κατατεθεί και μελέτη θέρμανσης, νομικά είσαι υποχρεωμένος είτε να την εφαρμόσεις είτε να κάνεις αναθεώρηση της άδειας. Στην πράξη μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αν πρόκειται για μονοκατοικία αλλά αν δεν λειτουργήσει σωστά η εγκατάσταση δεν θα μπορείς να κυνηγήσεις κανέναν νομικά.

Link to comment
Share on other sites

οι εναλλακτικες ... πληρώνονται

κατι σα να λεμε αντλια θτητας με παραλληλο λεβητα πελλετ ο οποιος θα ναι σε σειρα με

λεβητα πετρελαιου και αναθερμανση με το τζακι,,, εννοειται δοχειο αδρανειας με ηλιακα

σωμματα χαμηλων και καλυψη ψυξης με φαν κοιλ.................

 

 

ελπιζω να σε καλυψα.... :mrgreen:

 

θα σου πουμε 2 κουβεντες εδω και θα πας σε εναν μηχανικο εκει οπου

τελικα με ελλειπη στοιχεια, απο εδω, θα του κανεις και την ζωη πατινι

 

εγω απεχω λυπαμαι

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ώπα συνάδελφοι, για σιγά. Γιατί "πιάνετε τον άνθρωπο από τα μούτρα"; Μια ερώτηση έκανε, δεν είπε ότι δεν θα πάει να συμβουλευτεί μηχανικό. Γνώμες θέλει.

Ως "παλαιάς κοπής" μηχανικός, προτείνω δοκιμασμένες μεθόδους θέρμανσης. Πετρέλαιο ή αέριο.

Πέλετ: Στάχτες, συρταράκια, σακιά, κτλ

Τζάκια ενεργειακά με σύνδεση με το καλοριφέρ: Μπαταρίες , UPS αν κοπεί το ρεύμα να μην βράσει το νερό, στάχτες, καθαριότητα καμινάδας για να μην πιάσουμε και καμιά φωτιά ξαφνικά...

Γεωθερμία: Τρύπες, λαγούμια, σωληνοστάσια, κτλ. Φασαρίες

 

Μην με παρεξηγείτε... Σας είπα: "Παλαιάς Κοπής¨

Link to comment
Share on other sites

με 10γρ πλουτωνιο τον κανω μαγκα

 

 

 

τεσπα...μια σοβαρη ερωτηση.. το σπιτι ειναι μονιμη κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.