Μετάβαση στο περιεχόμενο

μεταφορά λέβητα αερίου στο μπαλκόνι


azisi

Recommended Posts

Στην οικία μου έχω από το 2004 ένα λέβητα αερίου για θέρμανση και ζεστό νερό, ο οποίος βρίσκεται τοποθετημένος σε εσωτερικό χώρο - σε ντουλάπι στην κουζίνα. Θέλω να τον μεταφέρω στο μπαλκόνι, μέσα σε στεγανό κουτί, σε θέση που απέχει 1 μέτρο από την υφιστάμενη, πάνω ακριβώς από τα collecter της θέρμανσης.

 

Χρειάζεται άδεια από πολεοδομία ή ΕΠΑ ή από κάπου αλλού;

Χρειάζεται νέα μελέτη, δηλαδή πρέπει να απευθυνώ σε μηχανικό ή σε τεχνικό αερίου;

Το περίεργο είναι ότι ο συντηρητής που έρχεται μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει τέτοια έργα, και μου πρότεινε να φωνάξω υδραυλικό !?

Πρέπει να προσέξω κάτι που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται νέα μελέτη εις 3πλούν στη ΕΠΑ (για αλλαγή θέσης του λέβητα και ενδεχομένως κάποιων αλλαγών στις σωληνωσεις) και στη συνέχεια αφου εγκριθεί απο την ΕΠΑ, μια σειρά θα πρέπει να πρέπει να πάει στη πολεοδομία για ενημέρωση του φακέλλου

 

Δηλώνεις ηλεκτρολόγος ΑΕΙ, συνεπώς μπορείς να κάνεις και συ τη μελέτη και όλη τη διαδικασία

 

Αν δεν γνωρίζεις το αντικείμενο, πας σε κάποιο μηχανολόγο ....

Link to comment
Share on other sites

και γιατι θελεις να πετας κιλοβατωρες στην ατμοσφαιρα?

αλλοι ψαχνουν να βρουν θεση εσωτερικη και δεν βρισκουν και εσυ θα κανεις το αναποδο?

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται νέα μελέτη εις 3πλούν στη ΕΠΑ (για αλλαγή θέσης του λέβητα και ενδεχομένως κάποιων αλλαγών στις σωληνωσεις) και στη συνέχεια αφου εγκριθεί απο την ΕΠΑ, μια σειρά θα πρέπει να πρέπει να πάει στη πολεοδομία για ενημέρωση του φακέλλου

 

Δηλώνεις ηλεκτρολόγος ΑΕΙ, συνεπώς μπορείς να κάνεις και συ τη μελέτη και όλη τη διαδικασία

 

Αν δεν γνωρίζεις το αντικείμενο, πας σε κάποιο μηχανολόγο ....

 

Μάλιστα, θέλει μελέτη λοιπόν. Να ανησυχώ που ο συντηρητής με παρέκαμψε σε υδραυλικό;

Έχουν οι ηλεκτρολόγοι δικαίωμα να υπογράφουν τέτοιες μελέτες; Oh my god

 

και γιατι θελεις να πετας κιλοβατωρες στην ατμοσφαιρα?

αλλοι ψαχνουν να βρουν θεση εσωτερικη και δεν βρισκουν και εσυ θα κανεις το αναποδο?

 

Τι εννοείς; Εκπέμπει θερμότητα αυτό; Δεν είναι μονωμένο;

Βασικά στη θέση που είναι :

1. ο συντηρητής ισχυρίζεται ότι δεν έχει πλήρη πρόσβαση για συντήρηση (δεν μπορεί να κάνει έλεγχο/πλήρωση άζωτου για τον έλεγχο της πίεσης αν κατάλαβα καλά)

2. πιάνει χώρο και ο χώρος στο εσωτερικό του σπιτιού είναι πιο πολύτιμος από το εξωτερικό του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

......... Να ανησυχώ που ο συντηρητής με παρέκαμψε σε υδραυλικό;

 

Ο συντηρητής πιθανόν να μην ήξερε (μάλλον θα ήταν βοηθός υδραυλικού!!!!!!), αλλά η όλη ιστορία απαιτεί αδειούχο εγκαταστάτη αερίου, υπο την επίβλεψη μηχανολόγου ή ηλεκτρολόγου μηχ.

Link to comment
Share on other sites

οσο καλα να ειναι μονωμενο μια ποσοτητα θερμοτητας απο το λεβητα η απο τις σωληνωσεις του νερου (οσο μονωμενες και να ειναι) στην περιπτωση σου μενανε μεσα στο σπιτι

αν το βγαλεις εξω θα τις χανεις στην ατμοσφαιρα

δηλαδη αν εχεις ισχυ κατα τη θερμανση 10Kw το λιγοτερο που θα χανεις προς τα εξω ειναι 300W (και αν δεν εχεις μονωσεις καλες αρκετα περισσοτερα)

 

ισως να μην ειναι μεγαλο το κοστος αυτη τη στιγμη αλλα το να δωσεις λεφτα για μελετη (αναγκαστικα) , για εγκατασταση και να πληρωνεις και ελαχιστα (η παραπανω απο ελαχιστα) παραπανω στον λογαριασμο δε μου καθεται καλα.

 

νομιζω με αυτα τα λεφτα μπορεις να φτιαξεις καλυτερο ντουλαπι στην κουζινα και να βολευεται και ο συντηρητης (τρομαρα του) και η νοικοκυρα με περισσοτερο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Μάλιστα, θέλει μελέτη λοιπόν. Να ανησυχώ που ο συντηρητής με παρέκαμψε σε υδραυλικό;

Έχουν οι ηλεκτρολόγοι δικαίωμα να υπογράφουν τέτοιες μελέτες; Oh my god

 

για την ιστορία να σου αναφέρω ότι ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός έχεις πλήρη δικαιώματα Μηχανολόγου Μηχανικού και τούμπαλιν  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.