Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

αφου και επειδη...

κανεις δεν ξερει

πώς θα ειναι η τελικη διατυπωση του "νεου"

 

ή εάν καταθεσεις "σημερα" δηλωση

[ αν  δεν "μεταφερθεις αυτοματα"  στον νεο...ό,τι και να σημαινει αυτό.....!!!]

 

μηπως να πηγαινες με τον παληό....

 

 

[δλδ  εννοεις οτι δεν μπορεις να υποστηριξεις  την δηλωση του ιδιοκτητη..οτι αυτο το παταρι   φαινεται οτι απο τις  κολωνες...τα δοκαρια ή απο άλλο τρόπο

οτι εχει γινει εξαρχής???

Ειδικα, τοτε τα παταρια ηταν νομιμα μεχρι 50%...αν θυμαμαι καλά...]

 

τελικα...ολοι  με τον...καθρεφτη θα τα πούμε

 

Δυστυχώς οχι δεν γινεται να περασει το παταρι, ως παλαια κατασκευη για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Τελικά έχει καταλάβει κανείς αν και στο νέο νόμο θα μπορούμε να εισάγουμε αυθαιρεσίες διαφορετικής παλαιότητας και να έχουμε ευνοϊκή μεταχείριση , ως προς τα πρόστιμα  για τις παλαιότερες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, δεν θ' αλλάξει αυτό (αρκεί να υπάρχουν τα αναγκαία αποδεικτικά παλαιότητας, που αλλάζουν στον καινούργιο).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θ' αλλάξει αυτό (αρκεί να υπάρχουν τα αναγκαία αποδεικτικά παλαιότητας, που αλλάζουν στον καινούργιο).

Που το βασίζεις αυτο Ιασωνα?Αναφερεται κάπου στο προσχέδιο? Απο αποδεικτικά παλαιότητας, εχω αεροφωτογραφια του οκχε, που βεβαιωνει την υπαρξη του κτισμματος το 1978 (αν θες δες τον προβληματισμό μου στο #167, και πες μου τη γνώμη σου, θα το εκτιμούσα πολύ)

Link to comment
Share on other sites

H αεροφωτογραφία πρέπει να "δείχνει" την αυθαιρεσία κι όχι το "κτίσμα".

Το πατάρι πότε λέει ο ιδιοκτήτης ό,τι έγινε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το παταρι εγινε αργα, 2004+, δεν το συζητάμε  θα δηλωθει ως εχει, χωρις εκπτωση. Η α/φ δειχνει ολο το κτισμα, η παραβαση ειναι προσθηκη κατ' επεκταση του χωρου του καταστηματος και εγινε παλια, πιθανον με την ανεγερση, ο.α.1975 , α/φ 1978 που το δειχνει και το εξτρα τμημα.Ο πελατης μου το αγορασε ετσι το 2000 και καποια στιγμη 2004-2005 εφτιαξε το παταρι.

Το θεμα ειναι το δηλώνω τώρα η περιμενω το νεο νομο?Ο πελατης ψηνεται μαλλον για το νεο γιατι 1)ελπιζει οτι θα αλλαξουν οι προυποθεσεις για την οριστικη εξαιρεση απο κατεδαφιση για τα προ 1983 και δεν θα "ενοχλει" η υπαρξη του παταριου.Κατι που του λεω να μην το περιμενει ( αλλα αυτος ελπιζει !) και 2) πιστευει οτι και τωρα να μπει θα τον βαλουν αναγκαστικα στο  νεο νομο στη συνεχεια.Οποτε θεωρει οτι καλυτερα να μπουμε απο μονοι μας στο νεο νομο, αφου πρωτα θα γνωριζουμε το τελικο κειμενο.

Το μονο μεγαλο αγχος ειναι αυτο που ανεφερα και πιο πανω, αν αναφερεται καπου οτι θα μπορω να καταχωρω αυθαιρεσιες με διαφορετικη παλαιοτητα, αναξερτητα αν ειναι στο ιδιο κτισμα και να χαιρω των ευνοικων συντελεστών  για καθε μια απο αυτες, αναλογα της χρονολογιας.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι χθες το βράδυ στο δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ αναφέρθηκαν στο θέμα των αυθαιρέτων, την προθεσμία της 30/5 κλπ. Ακουσε κανείς κάτι σχετικό ?

Link to comment
Share on other sites

ναι...

ειναι στο χτεσινο  δελτιο των 21.00...μετα το 40'

 

Οποιος καταλαβει τι είπαν...

 

κερδιζει  ...χρυσούν ωρολογιον...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

"Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχουν ληφθεί από την ηγεσία του ΥΠΕΚΑ οι αποφάσεις για το θέμα των αυθαιρέτων."

 

http://www.michanikos-online.gr/news.php?aID=7545

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

"Πρωταρχικό μέλημα του υπουργείου αποτελεί η διασφάλιση εκείνων που έχουν προχωρήσει σε ρύθμιση ημιυπαίθριων και υπερβάσεων δόμησης καθώς σύμφωνα με την επεξεργασία των στοιχείων ποσοστό άνω του 70% των τακτοποιήσεων αφορά αφενός κτήρια εντός σχεδίου δόμησης και αφετέρου κτήρια που έχουν υπερβάσεις στις άδειες."

 

Μπορεί να είναι και της ώρας, αλλά άμα δεν έχεις υπέρβαση στην άδεια, γιατί να μπεις στον νόμο???

Link to comment
Share on other sites

Μπουρδολογούν ασυστόλως......

Λένε ότι, μέχρι 1η Ιουνίου θα καταθέσουν στη Βουλή το τελικό σχέδιο του νέου νόμου, για να ψηφιστεί έως τις 15.6.2013.......

Να ...μου τρυπήσουν τη "μύτη" αν το κάνουν.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.