Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο το in.gr σημερα

 

 

Στην ηλεκτρονική καταγραφή όλων των κτιρίων προχωρά το ΥΠΕΚΑ, προκειμένου μέσα σε μία δεκαετία να δημιουργηθεί η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου. Οι ιδιοκτήτες ακινήτων θα πρέπει να δεχθούν την ηλεκτρονική καταγραφή, καθώς με τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη νομιμοποίηση όλων των αυθαιρέτων που ανεγέρθηκαν

 

 

Το εχω πει 300 φορες.

Μην δημοσιευετε δημοσιογραφικες μπουρδες.

Υπαρχει "πλανο" απο το ΤΕΕ ωστε η πλατφορμα να ολοκληρωθει μεσα στο 2014.

Αρα απο τελος του 2014 η λειτουργια και αν....

Link to comment
Share on other sites

Τέλος 2015 και βλέπουμε...... (ίσως τότε να είναι έτοιμη η εφαρμογή από το ΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς προτείνετε όσες δηλώσεις του Ν.4014 έχουμε σε προσωρινή υπαγωγή να τις περάσουμε σε ολοκληρωμένη??? 

Ναι, εγώ ήδη το έχω κάνει όπου μπορώ και "συμφέρει" τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Περαίωση της διαδικασίας σύμφωνα με την εγκύκλιο 7 είναι :

 

Εγκ.7/12 παρ. Α.5. Η παρ. 7 της Ενότητας Β της Εγκυκλίου 1/2012 συμπληρώνεται με
τελευταίο εδάφιο ως εξής :
Στις περιπτώσεις αυτές ως περαίωση της διαδικασίας θεωρείται η ολοσχερής
εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου
που αντιστοιχεί στο αυθαίρετο τμήμα
που έχει υπαχθεί στο άρθρο 24 του νόμου και πιστοποιείται με την προσκόμιση του
πίνακα των καταβληθέντων ποσών (του συνόλου των προβλεπομένων δόσεων ή της
εφ’ άπαξ καταβολής).

 

Συνεπώς ποιος ο λόγος για οριστική υποβολή (σύμφωνα με την ερμηνεία της Εγκ 7)?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οριστικοποίηση δήλωσης δεν μπορεί να γίνει αν εκκρεμούν δόσεις.

Θα περιμένουμε τη θέση του ΥΠΕΚΑ για τις δηλώσεις αυτές (αν δηλαδή θα συνεχίσουν να αποπληρώνουν με τον 4014 ή θα πρέπει αναγκαστικά ή με επιλογή των ιδιοκτητών να πάνε στον καινούργιο νόμο).

 

Προσωπικά, ό,τι μπορώ (δηλαδή, ό,τι έχει εξοφληθεί και δεν εκκρεμούν δόσεις) και ό,τι συμφέρει τον ιδιοκτήτη να κλείσει με τον 4014, το οριστικοποιώ με τον 4014. Κι έχω φροντίσει να τυπώσω και την Βεβαίωση της Οριστικής Περαίωσης της διαδικασίας του 4014 (για να υπάρχει τυπωμένη η ημερομηνία πριν την απόφαση του ΣΤΕ).

 

Ό,τι εκκρεμούν δόσεις ή συμφέρει τον ιδιοκτήτη να πάει με τον καινούργιο (στηριζόμενος απλώς στο προσχέδιο...) δεν το ακουμπάω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφθομαι να εντάξω την περίπτωση του πατρικού μου στον 4014, θα μου προτείνατε να περιμένω ή αντιθέτως να βιαστώ και να το κάνω ; (με ολο αυτο που βρίσκεται στον αέρα).

 

Δεν εχω ασχοληθει καθόλου με 4014, γι'αυτο θα αγγαρέψω συνάδελφο και καλό ειναι να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο πρέπει να σου απαντήσει αν "συμφέρει" να δηλωθεί με τον 4014 ή με τον καινούργιο, αφού βεβαίως δει τις "καθοριστικές λεπτομέρειες" του ακινήτου. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν είναι το πατρικό σου ή οποιοδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω με χαρά αλλά και λύπη συγχρόνως ότι τελικά, όλοι έχουμε μετεκπαιδεθτεί στον άριστο χειρισμό της γρήγορης, θα έλεγα αστραπιαίας εκ μέρους μας εμφάνισης ή εξαφάνισης,  των διάφορων ''χαρτιών'' δλδ των  εγγράφων, εγκυκλίων, ΠΔ, ΦΕΚ, ΣΤΕ, ΥΑ, ΚΥΑ, κλπ, στην προσπάθεια μας να ορίσουμε το χάος.

 

ΥΓ, Η λύπη μου οφείλεται στο ότι ενώ έψαχνα εγώ στα κιτάπια μου να βρω την εγκ-7 που ανέφερε ο Μανώλης προηγουμένως για την συγκεκριμένη περίπτωση, ξαφνικά την πετάει  αυτός στο τραπέζι και την καρφώνει σαν στιλέτο που τράβηξε από την μπότα του! :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.