Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

Συνάδελφοι , το κράτος ..δεν νομίζω ότι θα βρεθεί ποτέ στην θέση του να χρωστάει έστω και 1 ευρώ από το θέμα αυτό.

 

Διότι πάρα πολύ απλά , ανα πασα στιγμή στέλνει την ΥΔΟΜ για έκθεση αυθαιρέτου με επιβολή των πραγματικών προστίμων  πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης του αυθαιρέτου τα οποία είναι πολλαπλάσια αυτών του 4014.

Βεβαίωση στην εφορία και τέλος. Αντε και να συμψηφίσει τα πληρωμένα από τον 4014. Πάλι θα' χει να λαβαίνει και μάλιστα ..πολλά.

 

Και αυτή τη στιγμή το ΥΠΕΚΑ έχει ένα πολύ ωραίο ηλεκτρονικό μητρώο αυθαιρέτων , επάνω στο υπόβαθρο του κτηματολογίου , με το κάθε αυθαίρετο (εμφανές ή μη ) εξαρτημένο σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ ....

 

Κοινώς όποιος αυθαιρετούχος πάει για μαλλι (επιστροφή προστίμου 4014) μάλλον θα βρεθεί κουρεμένος και μάλιστα βαθειά...

 

 

(Αναφέρομαι σε αυτό που ειπώθηκε ότι το κράτος θα βρεθεί λόγω της αντισυνταγματικότητας του 4014 να χρωστά 2-3 δις στους ιδιοκτήτες)

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν μπορεί κανένα "κράτος" να παίξει τέτοιο παιχνίδι.

Θα τους σταυρώσουν στο Σύνταγμα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην απίθανη περίπτωση να καταπέσει μία δήλωση αυθαιρέτου (ελπίζω όχι όλες...) και να μας ζητάει τα λεφτά του πίσω ο ιδιοκτήτης !!! (πού βλέπεις το παράξενο???). Τότε σίγουρα θα οδηγηθούμε στη δικαστική οδό με τον ιδιοκτήτη και θα πρέπει να αποδείξουμε στην δικαστή ότι εργαστήκαμε σύμφωνα με τα συμφωνημένα (ότι κάναμε τα σχέδια εντός προθεσμιών και τηρήσαμε τον ισχύοντα Νόμο)...

 

Πάντως από έναν αγανακτισμένο ιδιοκτητη (και με το δίκιο του...) όλα μπορείς να τα περιμένεις...

Σίγουρα θα ζήσουμε κωμικοτραγικές καταστάσεις με την απόφαση αυτή του ΣτΕ...

 

μήνυμα 666 :shock:

 Εγω παιρνω την περιπτωση κατα την οποια ο μηχανικος εκανε σωστα τη δουλεια του, συμφωνα με τα συμφωνημενα.

Ειναι σαν να λες στον αλουμινα να ερθει να σου βαλλει 10 κουφωματα, να ερχεται ενας τρελος με ενα λοστο και να τα κανει σμπαραλια και μετα να μην πληρωνεις τον αλουμινα επειδη δεν εχεις κουφωματα.

 

Εκανες Τοπογραφικο?

Εκανες Αρχιτεκτονικη Αποτυπωση?

Εκανες τις διαδικασιες που οριζει ο Ν4014?

Δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

Ο πελατης που να ζητησει την αμοιβη σου πισω, ξερεις πολυ καλα τι θα παρει....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε!!!! Δεν πρόκειται ν' ανοίξει ούτε "ρουθούνι" με ότι, έχει ολοκληρωθεί με τον 4014!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη πληροφόρησή μου είναι η ΛΟΓΙΚΗ χωρίς συναισθηματισμούς........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέγραψα πιο πίσω...

 

Αυτή τη στιγμή, για ακόμη μία φορά (!!!), το ΤΕΕ και το σύστημα που ανέλαβε να δημιουργήσει "κρατάει" όσους ιδιοκτήτες θέλουν να περαιώσουν με τον 4014, αλλά έχουν επιλέξει δόσεις.

 

Έχω, δυστυχώς, αρκετές περιπτώσεις δόσεων που περιμένουν από πέρυσι το 10% έκπτωσης. Εάν το ΤΕΕ το είχε βάλει στο σύστημά του από τόοοοοτε που ψηφίστηκε, τώρα θα μπορούσαν κουτσά στραβά οι ιδιοκτήτες να πληρώσουν όλο το υπόλοιπο πρόστιμο και να κλείσει η διαδικασία.

 

Άραγε, αυτές οι περιπτώσεις τι σκ@τ@ θα γίνουν???

 

Και βασικά, εμένα με προβληματίζουν ακόμη περισσότερο όταν οι περιπτώσεις αυτές των δόσεων, δεν υπάρχει περίπτωση να φαίνονται σε α/φ και έχω στηριχθεί σε ΥΔ ιδιοκτήτη. Ακόμη και σε Ε9 να στηριχθείς, τα τμ που αναφέρει, αρκετές φορές είναι λιγότερα!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, θα δοθεί το δικαίωμα της επιλογής στον ιδιοκτήτη, είτε να συνεχίσει και να ολοκληρώσει με τον 4014, είτε να επανενταχθεί στο νέο νόμο, αφενός μεν συμψηφίζοντας τα καταβληθέντα κι αφετέρου δε ακολουθώντας τις εκεί προδιαγραφές.

 

Μην στενοχωριέσαι δεν είσαι ο μόνος με τέτοιες περιπτώσεις. Οι περισσότεροι έχουν.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε όλοι έχουν, όχι απλά οι περισσότεροι... ΑΥΤΟΙ (οι άρχοντες) δεν το ξέρουν και θα το ανακαλύψουν μετά από 1-2 μήνες και θα βγάζουν πάλι ε/α...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.