Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

2.5) διαχωριστικό γεωύφασμα

   4) breather membrane αντί για κοινό γεωύφασμα

   0) συμβουλή μηχανικού γιατί όπως έγραψε ο συνάδελφος παραπάνω, ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δηλαδή θεωρείς ότι με αυτή τη μεθοδο και τις βελτιωσεις σου δεν θα ξαναεχω μουχλα στην ενισχυμενη ζωνη; Επιμενω γιατι παλι θα εχω ζεστη στο εσωτερικο και η ενισχυμενη ζωνη θα εχει μονωση στην οποια ομως θα παρεμβαλλεται η υγρομονωση. Κλεινει οντως η θερμογεφυρα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δηλαδή θεωρείς ότι με αυτή τη μεθοδο και τις βελτιωσεις σου δεν θα ξαναεχω μουχλα στην ενισχυμενη ζωνη; Επιμενω γιατι παλι θα εχω ζεστη στο εσωτερικο και η ενισχυμενη ζωνη θα εχει μονωση στην οποια ομως θα παρεμβαλλεται η υγρομονωση. Κλεινει οντως η θερμογεφυρα;

 

Προσοχή!!! Μπορείς να μειώσεις αισθητά την υγρογέφυρα και πλέον να μην έχεις συνθηκες δημιουργίας μούχλας αλλα η υφιστάμενη δεν θα φύγει. Ο λόγος είναι οτι οι συνθήκες incubation είναι υψηλότερες (υγρασία/θερμοκρασία) απο τις συνθήκες growth. Εφόσον καθαιρέσεις την μούχλα και κάνεις την επέμβαση μόνο τότε δεν θα έχεις μούχλα ξανά.  

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!! Μπορείς να μειώσεις αισθητά την υγρογέφυρα και πλέον να μην έχεις συνθηκες δημιουργίας μούχλας αλλα η υφιστάμενη δεν θα φύγει. Ο λόγος είναι οτι οι συνθήκες incubation είναι υψηλότερες (υγρασία/θερμοκρασία) απο τις συνθήκες growth. Εφόσον καθαιρέσεις την μούχλα και κάνεις την επέμβαση μόνο τότε δεν θα έχεις μούχλα ξανά.  

 

Προσοχή!!! Μπορείς να μειώσεις αισθητά την υγρογέφυρα και πλέον να μην έχεις συνθηκες δημιουργίας μούχλας αλλα η υφιστάμενη δεν θα φύγει. Ο λόγος είναι οτι οι συνθήκες incubation είναι υψηλότερες (υγρασία/θερμοκρασία) απο τις συνθήκες growth. Εφόσον καθαιρέσεις την μούχλα και κάνεις την επέμβαση μόνο τότε δεν θα έχεις μούχλα ξανά.  

Σε ευχαριστω για την απαντησή σου!

Εννοεις να καθαρισω τη μουχλα με χλωρίνη για παραδειγμα ή κατι πιο εξειδικευμενο; Επιπλεον σκεφτομουν μηπως θα ηταν καλη ιδεα κατω απο την εξηλασμενη πολυστερινη να ακουμπησω στην στεγανη ταρατσα μερικα πλακακια (1 παρα 1 πχ) για να οδηγουν τα νερα πιο ευκολα στην υδροροη και να υπαρχει αερας μεταξυ ταρατσας και ποληστερινης για επιπλεον θερμομονωση. Ειναι καλη ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντησή σου!

Εννοεις να καθαρισω τη μουχλα με χλωρίνη για παραδειγμα ή κατι πιο εξειδικευμενο; Επιπλεον σκεφτομουν μηπως θα ηταν καλη ιδεα κατω απο την εξηλασμενη πολυστερινη να ακουμπησω στην στεγανη ταρατσα μερικα πλακακια (1 παρα 1 πχ) για να οδηγουν τα νερα πιο ευκολα στην υδροροη και να υπαρχει αερας μεταξυ ταρατσας και ποληστερινης για επιπλεον θερμομονωση. Ειναι καλη ιδεα;

 

επειδή δεν γνωρίζω τον τύπο της μούχλας θα συνιστούσα τοπική καθαίρεση του σοφά μέχρι βάθους που να μην φαίνεται ο παραμικρός κόκκος. Η χλωρίνη δεν τους κάνει απολύτως τίποτα. Υπάρχουν ειδικά χημικά αλλα άστα καλύτερα.

 

καλύτερα να δεις έναν μηχανικό που να γνωρίζει το θέμα.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Τι είδους υγρομονωση θα μου προτείνατε; Θέλω κάποιο επαλειφόμενο. Είδα όμως ότι υπάρχουν διάφορα. Τσιμεντοειδή, πολυουρεθανικης βασης, ακρυλικής βάσης. Τι θεωρείτε καταλληλότερο για πλάκα του 93 στις κυκλαδες; πανω απο αυτο θα γινει ανεστραμμενη θερμομονωση οποτε ό,τι βαλω θα ειναι προστετευμενο. Το κοστος παιζει ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Ελαστικό τσιμεντοειδές για καλύτερη διαπνοή

Μπορεις να μου πεις μερικα παραδειγματα; Διαβασα σε αλλο θεμα για το penetron. Εχεις καποιο να μου προτεινεις; ή καποια για να μην θεωρηθει διαφήμιση; Σε ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το προηγούμενο με την ενισχ. ζώνη θυμήθηκα μια παλιά μου απορία. Τι γίνεται αν έχω θερμομονώσει μεν όλη την επιφάνεια, αλλά σε διαφορετικό βαθμό; Πάλι έχω μικρές απώλειες τύπου θερμογέφυρας, έτσι δεν είναι;

 

Για παράδειγμα: πλάκα δώματος τύπου sandwhich με 10εκ διογκωμένης, εγκυβωτισμένη μεταξύ των διαδοκίδων, και μόλις 5εκ εξηλασμένη σε όλη την επιφάνεια (τυπικό παράδειγμα ας πούμε για ζώνη Αττικής). Υπάρχει θέμα; Η λύση είναι αύξηση της εξηλασμένης στον υπερθετικό βαθμό; Αυτο μόνο μπορώ να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελαστικό τσιμεντοειδές για καλύτερη διαπνοή

 

Ελαστικό τσιμεντοειδές για καλύτερη διαπνοή

Βρηκα αρκετα ψάχνωντας οκ.

Αυτα τι διαρκεια ζωης μπορει να εχουν με δεδομενο οτι θα καλυφτουν απο εξηλασμενη πολυστερινη, γεωυφασμα και χαλικια; Δεν εχω λιμναζοντα νερα και μεταξυ πλακας και στηθαιου θα κανω λουκι για να μην ειναι ορθη γωνια.

Επιπλεον επειδη θα κανω τωρα τη μονωση και οχι Σεπτεμβρη θα εχω προβλημα με τη υγρασια που εχει η πλακα; Διαβασα οτι αν πχ εβαζα ελαστομερες πολυουρεθανικης βασης μπορει να εκανε ζαρες. Το τσιμεντοειδες θα εχει τέτοιο προβλημα;

Και αλλη μια απορια. Την πολυστερινη την ακουμπαω τη μια διπλα στην αλλη ή τις κολλαω μεταξυ τους με ταινια απο πανω για να μην εχουν κενο και εχω απωλειες θερμοτητας;

 

Θα κανουμε μονοι μας τη μονωση γιατι τα συνεργεια που καλεσα θελουν γυρω στα 65Ε/μ^2 (και δεν μπορω να τα διαθεσω για να κανω το τελειο) γι αυτο εχω τοσες αποριες και θελω να κανω κατι με τις λιγοτερες αστοχιες αφου δεν ειμαστε ειδικοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.