Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Πολιτικού Μηχανικού Τ.Ε. χωρίς Α.Μ.


Recommended Posts

Έπεσε σήμερα στα χέρια μου μια άδεια οικοδομής (πριν 5-6 χρόνια βγήκε) υπογεγραμμένη σε όλα τα πεδία στην μελέτη και την επίβλεψη (αρχιτεκτονική μελέτη, φέρων οργανισμός, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, ύδρευση, αποχέτευση, θερμομόνωση, παθητική, διαμόρφωση ακαλύπτου) από πολιτικό μηχανικό Τ.Ε.

 

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η μοναδική σφραγίδα στην άδεια οικοδομής λέει "Αγωγή υγιεινής και ασφάλειας εργαζομένων" (συν η σφραγίδα υπαλλήλου της πολεοδομίας).

 

Δεν έχει πουθενά σφραγίδα μηχανικού. Δεν υπάρχει πουθενά ο αριθμός μητρώου του, ούτε στοιχεία επικοινωνίας, ούτε ΑΦΜ, τίποτα! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ! Μόνο στα πεδία στο φύλλο της αδείας φαίνεται το ονοματεπώνυμο στην σφραγίδα τίποτα.

Επίσης δεν έχει στρογγυλή σφραγίδα.

 

Ποια η γνώμη σας;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

.....

... από πολιτικό μηχανικό Τ.Ε.

 

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η μοναδική σφραγίδα στην άδεια οικοδομής λέει "Αγωγή υγιεινής και ασφάλειας εργαζομένων" (συν η σφραγίδα υπαλλήλου της πολεοδομίας).

......

 

Ποια η γνώμη σας;

Ενδιαφέρον…..

Δεν είναι τυχαίο νομίζω πως το γηράσκω αεί διδασκόμενος είναι από αρχαιοτάτους χρόνους copy write Ελληνικό …  

 

 

Tanasi

Μπα δεν νομίζω να είναι «λάδωμα» αυτό… κατά κανόνα οι της πολεοδομίας λάμβαναν τα δέοντα για να κάνουν τα νομότυπα όχι τα παράνομα και να μπορεί να βγει ανακλητή η άδεια από δικό τους λάθος …

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο και μέσω ποιου έφτασε στα χέρια σου ο φάκελλος;

υπάρχει και στέλεχος της άδειας; (υποθέτω ότι είναι αυτο που λέει "αγωγή...")

υπάρχει αναφορά σε άλλη άδεια οικοδομής;

(αναρρωτιέμαι μήπως είναι απλά αντίγραφα ξανασφραγισμένα για δημιουργία ΦΑΥ για εργοτάξιο)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Τις μελέτες που λες ΝΟΜΙΜΑ τις υπέγραφε ένας Δομικών Εργων , μέχρι το 1984 που καταργήθηκε η απαλλαγή από ακριβή Αντισεισμικό Ελεγχο κάτω από συγκεκριμμένες προδιαγραφές και απαιτήσεις που προβλέπονταν στον αντισεισμικό του 1959 , εφ' όσον βέβαια επρόκειτο γιά διόροφο κτίριο .

 

Μετά το 1994 βγήκε ένα ΠΔ που προέβλεπε άλλα πράγματα που ακυρώθηκε από το ΣτΕ 10 χρόνια αργότερα και τώρα το ΣτΕ εγκαλεί το Δημόσιο γιατί τόσα χρόνια δεν διόρθωσε το εν λόγω ΠΔ .

 

Πες μας λοιπόν τι κτίριο αφορά και θα σου πούμε τι έγινε .

 

Το στέλεχος που έχεις , είναι μάλλον αντίγραφο από το στέλεχος της πολεοδομίας , το οποίο αν θυμάμαι καλά δεν έχει στρογγυλή .

 

Προφανώς θα υπάρχει στα σχέδια .

 

Σφραγίδα μηχανικού , τυπικά βάζεις στην 2η σελίδα εκεί που έχει το ρυμοτομικό , αλλά όχι πάντα . Συχνά ξεχνιέται .

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη άδεια μου ήρθε από πελάτη που θέλει πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

Είναι άδεια για αλλαγή χρήσης & προσθήκη κατ'επέκταση.

Έχει πάνω αριθμό πρωτοκόλλου, αριθμό αδειας, κτλ. Η άδεια είναι του 2006.

 

Τελικά στρογγυλή σφραγίδα έχει, απλά δεν ήταν στο συνηθισμένο σημείο.

 

Σφραγίδα μηχανικού δεν έχει πουθενά, ούτε Α.Μ. μηχανικού. Τα ποσά για τα φορολογικά είναι συμπληρωμένα αλλά όχι και τα στοιχεία πληρωμής τους.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις το πολύ απλό βήμα πριν σκεφτείς τα χειρότερα που ήδη σκέφτεσαι όμως....

θα πας στο αρχείο της περιοχής, θα κάνεις μια αίτηση για την άδεια αυτή και θα πάρεις αντίγραφα επικυρωμένα απο την ΥΔΟΜ.

ΑΝ αυτά δεν αντιστοιχούν με το ακίνητο ενδιαφέροντος σου.....τότε αρχίζει το τρέξιμο...το οποίο δεν είναι δικιά σου δουλειά αλλά δικηγόρων.
η δική σου δουλειά θα είναι απλά να εκδόσεις νέα άδεια απο την αρχή για την αλλαγή χρήσης κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.