Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Προσωπικά θεωρώ ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση (Ισογείου καταστήματος με χ ορόφους από πάνω του) μέχρι και ενίσχυση Φ.Ο μπορώ να κάνω χωρίς να απαιτείται η συναίνεση κανενός. Δηλαδή συναίνεση  θα απαιτούνταν μόνο αν ήμουν στο α-β-..-χ όροφο οπότε σ' αυτήν περίπτωση -της ενίσχυσης - πράγματι θα επηρέαζα και τους υφιστάμενους συν/τες

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε επέμβαση στο σκελετό κτηρίου χρειάζεται συναίνεση 100% ή δικαστική συνδρομή.

Οποιαδήποτε μελέτη επέμβασης σε σκελετό μεταβιβάζει την ευθύνη του σε διαφορετικά άτομα. Η μεταβίβαση δεν γίνεται αν δεν συμφωνούν όλοι.

Καλημέρα Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει υπόγειο, η επέκταση του παταριού (ή εξ' ολοκλήρου νέο πατάρι) μπορεί να γίνει με αυτοφερόμενη μεταλλική κατασκευή, στατικά ανεξάρτητη από τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, συμφωνούμε ότι μπορεί να γίνει χωρίς συναίνεση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Θόδωρε και Gousgounis

και όμως ο νόμος (άρθ 4 Ν 4067) αναφέρεται σε έκδοση Ο.Α αν επηρεάζονται ..

Αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους

χωρίς να αναφέρεται σε συναίνεση - Εκτός και αν αυτή προβλέπεται από τους Ν  Σ.Ο.Ι. (που μάλλον εκεί το στηρίζεται!)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να το φανταστώ ότι αν επεκταθεί το υπάρχον πατάρι, μιλάμε όντως για μια πολυόροφη οικοδομή, πόσο μεγάλη θα ξέρω αύριο, αν επεκταθεί το πατάρι 10τμ μπορεί να επηρεάσει τόσο πολύ μια παλιά πολ/κια, η άδεια πράγματι είναι παλιά 1971, αύριο θα ξέρω περισσότερες πληροφορίες. 
Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Για προσθήκη σοφίτας σε υφιστάμενο απαιτείται πλέον υπόλοιπο δόμησης ή έχει καταργηθεί ή δεν ίσχυε ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι για τη σοφίτα δεν απαιτείται. Ενώ για πατάρια και καθ΄αυτού προσθήκες (ώστε να κερδίσεις αφαίρεση εμβ υφισταμένων κλιμ/σίων κλπ)  απαιτείται υπόλοιπο δόμησης 10τ.μ (άρθ 11 ΝΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2023 at 12:44 ΜΜ, kan62 said:

Το πατάρι είναι κατασκευή εντός νομίμου ή νομίμως υφιστάμενου όγκου για τις οποίες ισχύει η παράγραφος 2.γ του άρθρου 23 του ΝΟΚ.

Δεν απαιτεί υπόλοιπο ούτε για να νομιμοποιηθεί ούτε για να κατασκευαστεί, όπως ακριβώς συμβαίνει με τις σοφίτες, τους Η/Χ και τους ανοικτούς εξώστες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η σοφίτα να μην απαιτεί υπόλοιπο δόμησης όμως φαντάζομαι πως απαιτεί υπόλοιπο όγκου.. σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.