Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό διάγραμμα εκτός σχεδίου - Τμήμα δασικής έκτασης


Recommended Posts

Γοργόνα, το τμήμα που είναι δασικό δεν ανήκει στον ιδιοκτήτη. Θα πρέπει να αφαιρεθεί από την επιφάνεια του ακινήτου του. Τελεσιδικία έχει πάρει ο ιδιοκτήτης? Πως γνωρίζεις ότι το τμήμα του γηπέδου είναι δασικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γοργόνα, το τμήμα που είναι δασικό δεν ανήκει στον ιδιοκτήτη. Θα πρέπει να αφαιρεθεί από την επιφάνεια του ακινήτου του. Τελεσιδικία έχει πάρει ο ιδιοκτήτης? Πως γνωρίζεις ότι το τμήμα του γηπέδου είναι δασικό?

 

Ανήκει στον ιδιοκτήτη διάβασα τα συμβόλαιο κ το αναφέρει μέσα ότι είναι δασική έκταση ένα κομμάτι του αλλά πόσο δεν ξέρω ??

Link to comment
Share on other sites

Μια ασφαλής σκέψη θα ήταν. Νέο τοπογραφικο (εξαρτημένο εννοείται). Αίτηση στο δασαρχείο για πράξη χαρακτηρισμού για να είναι όλες οι πλευρές καλλυμένες. Στο μεταξύ, ρώτησε τον ιδιοκτήτη, μήπως έχει προβέι στην παραπάνω ενέργεια και υπάρχουν το τοπογραφικό και η πράξη χαρακτηρισμού.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μια ασφαλής σκέψη θα ήταν. Νέο τοπογραφικο (εξαρτημένο εννοείται). Αίτηση στο δασαρχείο για πράξη χαρακτηρισμού για να είναι όλες οι πλευρές καλλυμένες.

 

Οκ. Ευχαριστώ ναι οπωσδήποτε θα κάνω καινούριο τοπογραφικό θα ρωτήσω κ τον ιδιοκτήτη αν έχει πράξη χαρακτηρισμού αλλιώς θα κάνω την αίτηση!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάνει τη διαδικασία του δασαρχείου και είχε πολύ παλιά συμβόλαια τότε μπορεί να είναι δασικό αλλά ιδιωτικό .Μάθε αυτά που λέει ο πάυλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ιδιοκτητης αγροτεμαχιου σε εκτος οικισμου θελει να βγαλει ενα τοπογραφικο επειδη ηταν παραμελημενο και δεν ειχε ασχοληθει ποτε. απλα θελει να ξερει τι εχει στην κατοχη του.εγω θελω να του βγαλω ενα εξαρτημενο για μελλοντικη χρηση . τι πρεπει να ελεγξω ειδικα για δασικη περιοχη?υπαρχουν χαρτες οπου δειχνουν τις δασικες περιοχες ωστε να το τοποθετησω και να δω εαν υπαρχει καποιο τμημα του δασικο?επιπλεον, αφου δεν οικοδομει δεν προχωραω σε χαρακτηρισμο απο δασαρχειο..σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η υποβολή αίτησης με συνημμένα τοπογραφικά διαγράμματα (εξαρτημένα) στο οικείο δασαρχείο για την έκδοση πράξης χαρακτηρισμού της έκτασης. Τη διαδικασία μπορεί να την κινήσει ο ιδιοκτήτης ή εσύ, ως εκπρόσωπός του, ανεξάρτητα με το αν το γήπεδο είναι άρτιο ή όχι.

Το να κάνεις έρευνα αναζητώντας κρίσιμης χρονολογίας αεροφωτογραφίες (1945,1962) δεν έχει πρακτικό νόημα, γιατί ακόμη και αν δεν εμφανίζεται το γήπεδο ως δάσος σύμφωνα με τις αεροφωτογραφίες, το δασαρχείο θα κάνει αυτοψία για να διαπιστώσει την τωρινή κατάσταση του γηπέδου από άποψη δασικής βλάστησης. Με ένα ποσοστό δασικής βλάστησης όπως αυτό αναλύεται στο δασικό νόμο, με 15-25%της επιφάνειας του γηπέδου και σύμφωνα με άλλα κριτήρια (έλλειψη συμβολαίων προ 1945) υπάρχει σοβαρός κίνδυνος σε μια έκταση που είναι χρόνια ακαλλιέργητη και έχει δασική (έστω και θαμνώδη) βλάστηση να χαρακτηριστεί ως δασική ή ως δάσος και ο ιδιοκτήτης να χάσει ουσιαστικά και ότι έχει. Αν υπάρχουν δασικοί χάρτες στη περιοχή φυσικά μπορεί να κάνεις μια διασταύρωση κάνοντας την ερώτηση σου στο δασαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν θελει να οικοδομησει ή να κανει συμβολαια ειμαι υποχρεωμενος να κινησω την διαδικασια του χαρακτηρισμου?

το πολυ πολυ να γραψω στο τοπογραφικο οτι δεν εχει γιανει χαρακτηρισμος απο δασαρχειο..

Link to comment
Share on other sites

Στο site του κτηματολογίου υπάρχουν οι δασικοί χάρτες σε όσες περιοχές έχουν αναρτηθεί

http://gis.ktimanet.gr/wms/forestobjections/

 

Στην δήλωση του Ν651/77 -1337/83 δεν είσαι υποχρεωμένος να γράψεις αν είναι μη δασικου χαρακτήρα ή όχι Εγώ όμως γράφω αν δεν έχει γίνει πράξη χαρακτηρισμού , ότι απαιτείται πράξη χαρακτηρισμού από το Δασαρχείο της έκτασης ως μη δασικου χαρακτήρα για να εκδοθεί άδεια οικοδομής Το έχω καθιερώσει αυτό και μάλιστα πριν λίγες μέρες που μου ζήτησαν να το αφαιρεσω δεν το έκανα και ας έχασα ένα τμήμα από την αμοιβή μου Και αυτό γιατί ο κάθε πολίτης πρέπει να γνωρίζει κρατώντας το τοπογραφικό διάγραμμα , ακριβώς τι ισχύει ακόμα και αν αυτό δεν απαιτείται από τις προδιαγραφές Το ίδιο θα έκανα αν βρισκόταν σε αρχαιολογικό χώρο που απαιτείται σχετική έγκριση από την υπηρεσία

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω..αρα συναδελφε απλα αναφερω στον ιδιοκτητη οτι εαν θελει να προχωρησει σε οικοδομηση ή μεταβιβαση θα χρειαστει και χαρακτηρισμος απο δασαρχειο . και ειναι στην ευχερεια μου να το αναφερω επανω στο τοπογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.