Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΛΑΦΡΑ ΑΥΞΗΣΗ ΧΩΡΟΥ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟΥ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ


martha1

Recommended Posts

σε οικοδομη προστεθηκε 1.5 μ2 απο το διαμερισμα στο χωρο του κλιμακοστασιου.εχω διαβασει οτι οταν αυξανεται ο χωρος του κλιμακοστασιου σε βαρος του διαμερισματος αυτο δεν συνιστα αυθαιρεσια.μηπως θυμαστε τη διαταξη?

Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομη προστεθηκε 1.5 μ2 απο το καταστημα(αυξηθηκε κατα 0.6μ πλατος η εισοδος της οικοδομης)  στο χωρο του κλιμακοστασιου.εχω διαβασει οτι οταν αυξανεται ο χωρος του κλιμακοστασιου σε βαρος του διαμερισματος αυτο δεν συνιστα αυθαιρεσια.μηπως θυμαστε τη διαταξη?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και αποτελεί αυθαιρεσία, αφού δεν ακολουθήθηκαν τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Αν θέλεις να δώσεις βεβαίωση 4014 για το διαμέρισμα δίνεις, αναγράφοντας βεβαίως το συγκεκριμένο στα σχόλια.

Στη συνέχεια χρειάζεται και ..."διόρθωση συμβολαίων" κ.λπ.

Η αυθαιρεσία είναι αυθαιρεσία στους "κοινόχρηστους χώρου" του ακινήτου.

Δεν γνωρίζω πως αύριο θ' αντιμετωπιστεί στην ηλεκτρονική ταυτότητα του συγκεκριμένου κτιρίου.....

Διάταξη νόμου δεν υπάρχει..... Ίσως σε κάποια ερωταπάντηση.....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ τοχω διαβασει παλιοτερα σε εγκυκλιο ,αποφαση ..δυστυχως δεν μπορω να τη βρω.οταν αυξανεται ο χωρος των κοινοχρηστων χωρων αυτο δεν αποτελει αυθαιρεσια.δυστυχως η μνημη μου χωλαινει.ειμαι σιγουρη ομως οτι τοχω διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι μόνο διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση του ακινήτου και δεν επηρεάζει κτιριολογικά δεδομένα (πλατύσκαλα, φωτισμούς κλπ) και δεν αλλάζει κάλυψη δόμηση κλπ…. Σίγουρα δεν είναι πολεοδομική παράβαση καθ υπέρβαση.

Άρα πολεοδομικά μιλώντας μπορείς να το αφήσεις ως έχει ή να κάνεις μια απλή ενημέρωση φακέλου στην πολεοδομία αφού δεν αλλάζει το Διάγραμμα κάλυψης.

Ιδιοκτησία όμως αν τα σχέδια του συμβολαίου είναι και αυτά λάθος τότε ιδιοκτησιακά θα πρέπει να γίνει διόρθωση ώστε να μπορείς να δώσεις κι εσύ την όποια βεβαίωση. (διότι αλλάζει ο κοινόχρηστος χώρος) αλλά κι αυτό είναι περισσότερο τομέας του συμβολαιογράφου και επικουρικά δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα το έβαζα χωρίς πρόστιμο αλλά με αναφορά στην τεχνική έκθεση για το τι έχει συμβεί, πιθανά και με κατάθεση σχεδίου ώστε να λάβει γνώση ο τυχόν αγοραστής για το πρόβλημα. Από εκεί και πέρα δεν είναι δικό μου θέμα αν μπορούν να προχωρήσουν τα συμβόλαια. Είναι θέμα συμβολαιογράφου που είτε θα προχωρήσει είτε θα ζητήσει ενημέρωση φακέλου ή ότι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την "επαυξηση" των κοινοχρηστων σε βαρος διηρημενης ιδιοκτησιας...

 

Λεμπεση αριθ. 68

και ε/α Γ1

 

[κατα 4014 τακτοποιειται αυθαιρεσια που επηρεαζει την δομηση, την καλυψη καΙ το ύψος της διηρημενης ιδιοκτησίας]

 

Δινεις βεβαιωση, με παρατηρηση οτι το διαμερισδμα βρεθηκε ...τμ. μικροτερο...

 

Παντως, αν ισχυει αυτο που ειπες "μικραινε το διαμέρισμα κατα λιγο"

 

δες αν εισαι στα ορια της ανοχης του 2%

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.