Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριζόντια ιδιοκτησία σε αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση στην οποία θα ήθελα την βοήθειά σας.

Σε αγροτεμάχιο 5.500τ.μ έχουν κατασκευαστεί νόμιμα με οικοδομικές άδειες 2 όμοια κτίρια. Τα κτίρια αυτά αποτελούνται από 2 διαμερίσματα το καθένα-συνεπώς συνολικά έχουμε 4 διαμερίσματα. Για κληρονομικούς λόγους οι ιδιοκτήτες θέλουν να κάνουν σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας στα 4 διαμερίσματα. Το πρόβλημα είναι ότι τα κτίρια δεν έχουν κάποιο κοινό δομικό στοιχείο, ούτε Δ.Κ.Ω για να θεωρηθεί ότι είναι λειτουργικά εξαρτώμενα(εκτός από την κοινή αυλή) και συνεπώς μη αυτόνομα. Τα διαμερίσματα όμως έχουν κοινά μέρη με τα υπόλοιπα του κάθε κτιρίου(στέγη, δίκτυα κτλ) και συνεπώς ως μονάδες δεν μπορούν να θεωρηθούν αυτόνομα. Μπορεί να γίνει η σύσταση? Αν όχι που είναι το πρόβλημα? Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με σχετικές εγκυκλίους, νομολογία ή οδηγίες?

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν βοηθώ ιδιαίτερα αλλά η συμβολαιογράφος που συνεργάζομαι πρόσφατα είχε αντίστοιχη περίπτωση στην οποία τελικά δεν προχώρησε.

 

Κατά τη συζήτηση ανέφερε ότι τα κτίσματα πρέπει να είναι "στατικά εξαρτημένα" (χονδροειδώς, κατά την έννοια που την αντιλαμβάνεται κάποιος μη μηχανικός).

Επιπρόσθετα, ακόμα και ενδεχόμενη κατασκευή πέργκολας που θα ενώνει τους δύο όγκους δεν ήταν ικανή για να θεωρηθούν εξαρτημένα και να προχωρήσει η Σ.Ο.Ι., αντίθετα έχουν προσβληθεί συστάσεις που πραγματοποιήθηκαν με τέτοια "ξεχειλώματα" των όρων.

 

Δυστυχώς ήταν καλή ευκαιρία να μου παραθέσει την αντίστοιχη νομοθεσία, αλλά δεν έγινε. Θα με ενδιέφερε πάντως και εμένα να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσφατα φιλη και πελατισσα μου πηγε σε συμβολαιογραφο για πανομοια περιπτωση. Αρνηθηκε να κανει την συσταση.

Την επομενη μερα, ο δικηγορος της την πηγε σε "προθυμο" συμβολαιογραφο, ο οποιος με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε:

-Δικο σας ειναι το τοπογραφικο?

-Ναι

-Τα 2 σπιτια μεταξυ τους συνδεονται με κοινοχρηστο δρομο?

-Ναι

-Δειξτε τον στο τοπογραφικο με την ενδειξη "κοινοχρηστος δρομος" και ειμαστε οκ!

 

Οντως το εκανα και η συσταση πραγματοποιηθηκε!! done!

 

Η πρωτη ομως συμβολαιογραφος πιστευω πως ηταν η σωστη επαγγελματιας

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι όντως νόμιμα τα κτίρια?  Διότι απ΄ όσα γνωρίζω, η διάσπαση στα εκτός σχεδίου είναι δύσκολη (έως αδύνατη) για κατοικίες 

2.

 

... Τα διαμερίσματα όμως έχουν κοινά μέρη με τα υπόλοιπα του κάθε κτιρίου(στέγη, δίκτυα κτλ) και συνεπώς ως μονάδες δεν μπορούν να θεωρηθούν αυτόνομα. ...

για κάνε τα πιο σαφή.

Link to comment
Share on other sites

tetris  said

με την καλημερα μου

 

[και πολυ σωστα]

 

"για κάνε τα πιό σαφή"

 

και συμπληρωνω,

 

γραψε τον τιτλο της οικοδομικης αδειας...και το ετος εκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.