Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαρέλι χωρίς πάτο: Τακτοποίηση με αμοιβή 150 €


Recommended Posts

Έκανα χθες το βράδυ ένα παράδειγμα:

Για αμοιβή 650€ με όλα μέσα (δλδ καθαρό 500€) έχουμε:

Α/Φ:35

έξοδα για φωτοτυπίες, βενζίνες κτλ (κατ' εκτίμηση): 35€.

ΦΠΑ: 115€ (500€ η απόδειξη)

ΤΣΜΕΔΕ: 48€

φόρος: 140€ (26% φορολογία και 2% το αλληλεγγύης)

Σύνολο εξόδων: 373€

 

Σου μένουν: 277€...

Μη μιλήσουμε για έξοδα γραφείου, ΤΣΜΕΔΕ κτλ.

Τώρα λοιπόν ας σκεφτούμε πόσες ώρες χρειάζεται να ασχοληθείς με ένα αυθαίρετο.

Ας κάνει ο κάθε ένας την εφιαλτική διαίρεση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως θα μετρήσεις;;; Άρα άλλα 20 ευρώ.

Τι θα παραδώσεις στο τέλος στον πελάτη;;;; Έναν πλήρη φάκελλο! Άρα άλλα 10 ευρώ.

Αν δεν κάνει η αεροφωτογραφία των 30 τι θα κάνεις;;;; Ψηφιακή!!!! Άρα άλλα 35 ευρώ.

κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

χθες περιπτωση πελατη με ακινητο σε επαρχια ....αμοιβη ντοπιου ''μηχανικου'' 600 ευρω ολα μεσα σε εκτος σχεδιου με τοπογραφικα ,αποδειξης κλπ..

δεν τους εχει δωσει ουτε αποδειξη,ουτε τοπογραφικο εχει κανει....τιποτα..

 

επισης εχει βαλει προφανως εσκεμμενα κατα 120 ευρω χαμηλοτερη τ.ζ. ενω το ΚΟΥΦΟ....ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ επειδη η αδεια ειναι του 1972 .....η αδεια ειναι κανονικη οικοδομικη  αδεια απο πολεοδομικο γραφειο για ανεγερση προκατ οικοδομης ΕΠΕΙΔΗ λεει οτι ειχε βασιλικη σφραγιδα και λεει οτι δεν ισχυουν αυτες οι οικοδομικες αδειες!!!

 

και εγω πολυ απλα τους ειπα οτι η τακτοποιηση σας ειναι ακυρη και τσαμπα πληρωνεται.....

να τον παρουν τλφ και να του τραβηξουν  και μια μυνηση με τον καθε ασχετο...!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα στην επαρχια παιζει πολυ το ''βρισκω συντεταγμενες στο περιπου απο Κτηματολογιο '' και ουτε τοπογραφικο ουτε τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο.

 

Παίζει πολύ και ο "μαϊμού" μηχανικός.

Έχουν μαζέψει αρκετούς τελευταία αλλά δεν μαθαίνονται τα γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνηθως  δεν  κανουν  εξαρτημενα  τοπογραφικα  αλλα  δινουν  συντεταγμενες  απο  το  κτηματολογιο  με  απολκιση  30-40-50   εκατ  ισως  και  μεγαλυτερη 

μετα  δεν  πληρωνουν  ΤΣΜΕΔΕ  ,  και  βαζουν  την  ιδια  αποδειξη  στο  συστημα  για  πολλα  εργα  η  μεσω  φοτο σοπ    διαβαλουν  τον  αριθμο  ΤΣΜΕΔΕ  , ενω  κοβουν  αποδειξεις  μονο  για  50-100  ευρω  ,  δεν  καταβαλουν ΦΠΑ   ,   και   συνηθως  δεν  βαζουν  ολους  τους  χωρους  θεωρωντας  οτι  καποιοι απο  αυτους   εγιναν  μετα  την  δηλωση   ,  παιζουν  με  την  φωτια .  μετα  την  ηλεκτρονικη  ταυτοτητα  κτιριου  θα  τρεχουν  πολλοι  στα  δικαστηρια  διοτι  θα  πεσουν  μυνησεις  .

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το σημαντικότερο είναι το ΤΣΜΕΔΕ : όταν κάποιοι καταβάλουν ΤΣΜΕΔΕ επί της συμφωνηθείσας , δηλαδή πολύ λιγότερο από το κανονικό ποσό , τότε το ΤΣΜΕΔΕ + ΤΕΕ το ελέγχουν αυτό ; Διότι αν όχι , τότε τζάμπα τα συζητάμε όλα αυτά ...

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι όπως το έχουν κάνει το ΤΣΜΕΔΕ, μπορείς να βάλεις το ίδιο χαρτάκι σε όσες δηλώσεις έχεις κάνει...

Καμία σύνδεση με συγκεκριμένο έργο.

Θα κάτσει κανείς να ανοίξει τα αρχεία ΤΣΜΕΔΕ, να δει τι ποσά έβαλες και άμα ο αύξων του εξτρέ είναι ο ίδιος σε παραπάνω από ένα έργα....???

Δε νομίζω.

 

Οι κανόνες είναι για να τηρούνται.

Άλλο το αν συμφωνούμε ή όχι. (και εγώ προσωπικά βλέπω εντελώς μ@@@@@@@ το να πληρώνεις για νόμιμη αντί για αυτά που θα κόψεις).

Link to comment
Share on other sites

Για το λογο αυτο, εγω πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ στην τραπεζα Αττικης.

Στο αποκομμα της τραπεζας αυτης γραφει και περιγραφη.

Εγω βαζω πχ : "Εργασιες Ν4014, Αρχιτεκτονικη Αποτυπωση, Τοπογραφικο Διαγραμμα (Μητσοτακης Κων/σταντινος)"

Οποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα!!!

 

 

post-5594-0-82933600-1374998188_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

 (Μητσοτακης Κων/σταντινος)"

 

Θα πέσει ο server.

 

Το έντυπο είναι το ίδιο (αυτό που γράφει ΕΤΕ) ή έχει δικό της η Αττικής;

 

Επίσης, το θέμα είναι να γίνει απαραίτητη η σύνδεση του ΤΣΜΕΔΕ με τον αριθμό εντολής ή τον α/α έργου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.