Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικροτερος χωρος στο SSD


Recommended Posts

Μαζί με την αλλαγή μεγέθους του SSD, θα συνιστούσα και αλλαγή των Vista σε 7 ... αξίζει τον κόπο.

Πάντως για το θέμα του pagefile, ο ted78 έχει δίκιο ... δεν πρέπει να υπάρχει πάνω στον SSD, ανεξαρτήτως μεγέθους.

Όταν γίνει η νέα εγκατάσταση συστήματος, να καταργηθεί από τον SSD και να οριστεί μόνον στον HD, με μέγεθος σταθερό (όχι κυμαινόμενο) και μεγαλύτερο από 1,5ΧRAM.

π.χ. προσωπικά το έχω ορίσει μόνο στον HD με μέγεθος σταθερό 80GB και έχω μνήμη RAM 12GB, win7, όλα σε 64bit ... επίσης πεπερασμένα χωρίς κανένα πρόβλημα απόδοσης...

Link to comment
Share on other sites

κ. Ροδόπουλε, προτιμήστε έναν SSD των κάμποσων GB, μιας και οι τιμές έχουν πέσει πολύ.

 

πχ http://www.skroutz.gr/s/2506636/Samsung-840-Series-250GB-2-5-inch-SSD.html

 

Είναι χαωτικά γρήγορος, σε σχέση με τον 2ης γενιάς SSD που έχω εγώ.

 

Για το pagefile με κάλυψαν οι συναδέλφοι, κι εγώ την είχα "πατήσει" οταν εβαλα 16GB ραμ και αγχώθηκα οταν έχασα χώρο απ'τον SSD (120ρη εχω)

 

Και φυσικά οπως αναφέρθηκε, ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ η αλλαγή σε win 7. Πάρτε τα και γνήσια, είναι τίμιο λειτουργικό για τα 100ε τους. Δε χρειάζεστε τα Ultimate, τα Pro μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει και γω SSD 120 GB σε windows xp 32.

Πρέπει να κάνω κάτι με το pagefile?

 

Αυτά τα βήματα πάντως:

 

Δεξί κλικ "Ο υπολογιστής μου" > "Ιδιότητες" > "Για Προχωρημένους" > "Επιδόσεις" - Ρυθμίσεις > "Για προχωρημένους" > "Εικονική Μνήμη" - Αλλαγή

και εκεί κάνετε τις ρυθμίσεις σας.

 

δεν εμφανίζονται σε μένα όταν πάω στο "Ο Υπολογιστής μου".

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα βήματα πάντως:

 

 

δεν εμφανίζονται σε μένα όταν πάω στο "Ο Υπολογιστής μου".

 

Αν κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο "Ο Υπολογιστής μου" δεν σου βγάζει το μενού;

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με την αλλαγή μεγέθους του SSD, θα συνιστούσα και αλλαγή των Vista σε 7 ... αξίζει τον κόπο.

Πάντως για το θέμα του pagefile, ο ted78 έχει δίκιο ... δεν πρέπει να υπάρχει πάνω στον SSD, ανεξαρτήτως μεγέθους.

 

+1 για αντικατάσταση Vista με Windows 7.

 

Για το pagefile, θα διαφωνήσω. Βάζοντας το pagefile στον SSD δίσκο αυξάνεται σημαντικά η ταχύτητα του συστήματος, γι'αυτό θα πρέπει να το προτιμάμε. Το μέγιστο αριθμό εγγραφών σε έναν σύγχρονο SSD θα χρειαστούν χρόνια για να τον πιάσουμε... μέχρι τότε το πιθανότερο είναι να έχουμε αλλάξει τον SSD με έναν μεγαλύτερο (ή όλο το PC). Εξάλλου τόσοι φορητοί έχουν μόνο SSD και λειτουργούν ταχύτατα και χωρίς κανένα πρόβλημα (έχω έναν ήδη 2 χρόνια). Αν πραγματικά ανησυχείτε για το πόση 'ζωή' απομένει στον SSD σας, υπάρχουν προγραμματάκια που διαβάζουν τα S.M.A.R.T. δεδομένα του δίσκου όπου φαίνεται αν είναι OK ή πλησιάζει το όριο (βλ. Wear Leveling και Reallocation).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο "Ο Υπολογιστής μου" δεν σου βγάζει το μενού;

 

Ναι ok μου το βγάζει, εγώ έκανα βλακεία γιατί πήγαινα στο εικονίδιο της συντόμευσης στην επιφάνεια εργασίας. :oops:

 

2046 ΜΒ γράφει εκεί, τι να το κάνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απενεργοποιήσεις το pagefile από τον ssd και να το μεταφέρεις σε έναν hd και να αυξήσεις το μέγεθος της εικονικής μνήμης αν θέλεις. 

Το μέγεθος του pagefile καλό είναι να φτάνει 1,5xRAM, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Υπόψιν ότι 1 GB αντιστοιχεί σε 1032 MB.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.