Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες στα θεμέλια και στατικότητα παλαιού οικήματος


Recommended Posts

Ούτε εγώ επιθυμώ την επίλυση των προβλημάτων δικαστικά ή την "τιμωρία" τους μέσω της πολεοδομίας, θέλω να φροντίσουν να δουν το θέμα της στατικότητας και συντήρησης-επισκευής και ενίσχυσης χρησιμοποιώντας την γνώση και την εμπειρία ενός μηχανικού αλλά και ως θέμα που πρέπει να το δουν όχι μεμονωμένα αλλά συλλογικά ώστε να είμαστε όλοι ασφαλείς.Δυστιχώς δεν υπάρχει συνεργασία και βρέθηκα πρό τετελεσμένων γεγονότων μιας και έκαναν τις εργασίες τους χωρίς να με ενημερώσουν και τις αντιλήφθηκα όταν πήγα στο νήσι για Πάσχα .Είναι η δεύτερη φορά που φωνάζω μηχανικό μιάς και ο πρώτος το Πάσχα μίλησε για ελαφρά κλίση του πατώματος και πως δεν βάζει την υπογραφή του για τη στατικότητα του.Δυστιχώς ήταν μπροστά όταν το έλεγε αυτό ο μηχανικός  και μας είπαν πώς εκείνοι έκαναν ότι αφορούσε το "ξεχωριστό" κομμάτι του πατώματος που αφορά την ιδιοκτησία τους και πώς το υπόλοιπο αφορά εμάς.Δεν ξέρω κατά πόσο υποχεωμένη είμαι να στηρίζω ξυλοδοκούς που άλλοι έχουν κόψει στο σημείο που τους βόλευε και κατά πόσο μπορώ να νιώθω ασφαλής όταν κάτω από το μπαλκόνι μου υπάρχει διάνοιξη στα θεμέλια και σκάψιμο χώματος ώστε να γίνει αποθήκη και όλα αυτά χωρίς υπογραφή και μελέτη μηχανικού.Επίσης δεν μας αφήνουν να βάλουμε σιδηροδοκό για τη στήριξη του κομμένου ξυλοδοκού ώστε να σχηματιστεί ένα ταφ για να μην χαλάσουν το ταβάνι τους που είναι ξύλινο. Η αυτοψία μπορεί να γίνει όσον αφορά τη δική μου ιδιοκτησία ,γιατί στους υπόλοιπους λόγω της περάτωσης των εργασιών τους και την τοποθέτηση γυψοσανίδων στο σημείο της επέμβασης τους δεν μπορεί να δεί ο μηχανικός χωρίς εισαγγελέα.Φώναξα και δεύτερο από την Αθήνα μηχανικό για να το δεί την άλλη εβδομάδα όχι γιατί με ένδιαφέρουν οι τοίχοι και τα πατώματα,αλλά γιατί αν σκοτωθεί κανείς εκει μέσα και έχουν και συνολικά οι τρείς οικογένειες 12 παιδιά θα πάω και εγώ ως συνυπεύθυνη για την συντήρηση και επισκευή στα δικαστήρια,διότι τα θεμέλια είναι κοινόκτητος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.Το είδε μηχανικός και δεν υπογράφει για την στατικότητα του κτιρίου και κανείς μας είπε μηχανικός δεν θα υπογράψει λόγω των πολλών αυθαιρεσιών χωρίς ειδική μελέτη στον σκελετό του κτιρίου.Ο κομμένος κατά το ένα τμήμα του ξυλοδοκός έχει πάρει ελαφρά κλίση συμπαρασύροντας το πάτωμα μας και στηρίζεται σε ένα κάθετο ξύλινο υποστύλωμα που βρίσκεται στο 1 μέτρο από το κομμένο τμήμα αμφιβόλου κατάστασης λόγω παλαιότητας και μικρής διαμέτρου 15cm.Όπως μας είπε ο μηχανικός από την κοπή ο ξυλοδοκός έπεσε και έμεινε εκεί που βρήκε "ηρεμία".Η εργασία τοποθέτησης σιδηροδοκού σχήματος Π στα διπλανα διαμερίσματα που αφαιρέθηκαν 2 κάθετα υποστηλώματα και το τμήμα του ξυλοδοκού ήταν σωστή τεχνικά αλλά με λάθος διάμετρο σιδηροδοκού 10εκατοστά.Οι συνιδιοκτήτες πουλάνε τρέλα ότι ο μηχανικός τα λέει αυτά επειδή τον πληρώνουμε εμείς και η κλίση είναι λόγω παλαιότητας κάτι που απέρριψε ο μηχανικός.Συγκεκριμένα μας είπε πώς αν θέλει ενας μηχανικός κάνει όλους τους συνιδιοκτήτες "κουβάρι" με δικαστήρια,πολεοδομίες και αρχαιολογία και μας πρότεινε να κάνει μία μελέτη για αποσπασματική ενίσχυση της στατικότητας της ιδιοκτησίας μας ,μιάς και από την άλλη πλευρά δεν υπάρχει φιλότιμο και έχουν παρερμηνεύσει την έννοια της ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

  Oι συνιδιοκτήτες αναλαμβάνουν την ευθύνη για την ασφάλεια του κτιρίου ;

Mε θεωρημένη Υ.Δ. από ΚΕΠ ή με ιδιωτικό συμφωνητικό καθώς και σε περίπτωση βλαβών υλικών ή σωματικών την πλήρη ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

αφου λοιπον οι συνιδιοκτητες ειναι τοσο σιγουροι για την ορθοτητα των πραξεωνς τους τοτε καταγγελοντας τους ο ελεγκτης δε θα βρει τιποτα το μεμπτο.

μπορεις να το παρουσιασεις λοιπον ως λυση και ειναι και δωρεαν!

Link to comment
Share on other sites

....

....μας πρότεινε να κάνει μία μελέτη για αποσπασματική ενίσχυση της στατικότητας της ιδιοκτησίας μας ,μιάς και από την άλλη πλευρά δεν υπάρχει φιλότιμο και έχουν παρερμηνεύσει την έννοια της ασφάλειας.

Με τα λίγα έως ελάχιστα που ξέρουμε εδώ ορθά σας κατευθύνει ο συνάδερφος, οπότε καλό είναι να πάτε με τις υποδείξεις του σχετικά με αυτό.

 

Σε ότι αφορά τα των σχέσεων μεταξύ σας ως συνιδιοκτήτες δεν μπορούμε να πούμε τίποτα και κάντε ότι σας φωτίσει ο καλός Θεούλης.

 

(ενημερωτικά όμως αποφεύγει να προσπαθεί να φωτίσει κρίσεις μεταξύ συνιδιοκτητών, φρόντισε να υπάρχουν σύμβουλοι γάμου, σύμβουλοι παιδικής ηλικίας, σύμβουλοι αδυνατίσματος και πολλά αλλά ακόμα, σύμβουλοι συνιδιοκτητών δεν υπάρχει ακόμα)

 

 

Υ.Γ.

καλό είναι πέραν της μελέτης να αναλάβει και την καλή εκτέλεση των εργασιών και όχι μόνο μαστοράντζα.

Το Α είναι η μελέτη, μέχρι το Ω όμως υπάρχουν τα μαστόρια τα υλικά ή σωστή εφαρμογή της μελέτης και οι καλές συνεννοήσεις με τα συνεργεία κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,ήδη έχω δώσει κλειδί στο μηχανικό  και τον έχω ενημερώσει πως τον θέλω κοντά μου σε κάθε βήμα μου λόγω κυρίως και της παλιότητας του σπιτιού και της ταλαιπωρίας που έχει τραβήξει από τις αυθαίρετες και χωρίς ειδική μελέτη επεμβάσεις.Εξάλλου πιστεύω και εγώ πώς η εμπειρία δεν αρκεί για να κάνει κανείς μελέτη,πρέπει να έχει και τις ανάλογες σπουδές για να κρίνει σωστά και αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους.Δυστιχώς στην Ελλάδα όποιος πιάνει μυστρί στο χέρι του γίνεται μηχανικός και όποιος φτιάχνει γιατροσόφια γιατρός....αυτή η λάθος νοοτροπία δεν χρειάζεται κανένα σύμβουλο χρειάζεται σωστή παιδεία από ,οικογένεια,σχολεία και κοινωνία....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Παρά την παρατήρηση του μηχανικού οτι  εφόσον δεν λήφθηκε μέριμνα κατά την κοπή του βοηθητικού ξυλοδοκού πατώματος για την αντιστήριξη του τμήματος που παρέμεινε εκείνο λόγω βαρύτητας πήρε την κάτω κλίση και "ησύχασε" οπου βρήκε ,ενώ αν δεν ήταν και κάποιο κάθετο υποστηλωμα ξύλινο μικρής όμως διαμέτρου θα είχε ήδη πάρει πολύ σοβαρότερη κλίση ,οι 2 κύριοι υπευθυνοι για το υπέροχο έργο τους πουλάνε τρέλα και μιλάνε για παλαιότητα αμφισβητόντας κάθε σχετικό με το επάγγελμα.Πρόσφατα πριν μία εβδομάδα πήγαμε στο σπίτι και τρόμαξα μιας και εχει κάνει μία τεράστια ρωγμή γύρω γύρω μεταξύ των πρωτότοιχων και του πατώματος η οποια φυσικά και δεν υπήρχε,οι ρωγμή ανεβαίνει σε μερικά σημεία κατά μήκος της γωνίας των πρωτοτοιχων και βαζοντας αλφάδι στη μέση όπου ήταν το τμήμα του ξυλοδοκου που απέμεινε να κρέμεται ήταν η μπίλια στη μεση και στις άκρες την χάναμε στην άκρη.Μίλησα με τον μηχανικό αλλά θα έρθει σεπτέμβρη να το δει.Βασικά εγώ τρόμαξα με την έκταση και το μέγεθος των ρωγμών που εμφανίστηκαν μόλις σε 2 μηνες μονο μέσα.Είναι επικινδυνο;Εγω φοβάμαι πλέον και να μπω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι πέρα απο τον μηχανικό, χρειάζεστε εναν καλο φωτογράφο και εναν καλό δικηγόρο....ταυτόχρονα....

 

και σαφώς παρα πολυ κουράγιο υπομονή και όρεξη για διάφορα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.