Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

O sarcs έχει δίκιο.

Κανονικά θα έπρεπε να βάζουμε το δικό μας ΑΦΜ.

 

Ίσως ζητούν το ΑΦΜ του πελάτη (το οποίο γράφεται στη δήλωση άρα είναι εύκολα διασταυρούμενο) για να είναι ευκολότερη η διασταύρωση αυτή.

Τεσπα, νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσουμε τελικώς (εγώ ήδη έτσι το έχω κάνει) την πληροφορία της dorita2271.

Link to comment
Share on other sites

ΓΓ Εσόδων στο twitter: Mέχρι 1η Σεπτεμβρίου η υποβολή φορολογικών δηλώσεων - Μέχρι 8 Ιουλίου για τα νομικά πρόσωπα

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος για τους υπόχρεους του άρθρου 62 του ΚΦΕ (φυσικά πρόσωπα), παρατείνεται ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογούμενου ως εξής:

Για τα ψηφία: 1 και 2 έως και την 22η Ιουλίου 2013,

για ψηφία: 3 και 4 έως και την 29η Ιουλίου 2013,

για τα ψηφία: 5 και 6 έως και την 5η Αυγούστου 2013,

για τα ψηφία: 7 και 8 έως και την 12η Αυγούστου 2013,

για το ψηφίο: 9 έως και την 26η Αυγούστου 2013

και για το ψηφίο: 0 έως και την 30η Αυγούστου 2013.

 

Υπενθυμίζεται ότι ο φόρος που προκύπτει με το εκκαθαριστικό σημείωμα καταβάλλεται είτε εφάπαξ είτε σε τρεις διμηνιαίες δόσεις εφόσον η εκκαθάριση της δήλωσης γίνει μέχρι το τέλος Ιουλίου. Εάν η βεβαίωση του ποσού γίνει τους μήνες Αύγουστο ή Σεπτέμβριο, η εξόφληση πρέπει να γίνει είτε εφάπαξ είτε σε δύο διμηνιαίες δόσεις, ενώ εάν η βεβαίωση του ποσού γίνει από τον Οκτώβριο και μετά η εξόφληση πρέπει να γίνει υποχρεωτικά εφάπαξ.

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να δω πως θα ξεμπερδέψουν με τη μαλ@κία που έχουν βάλει να στέλνουν για έλεγχο στις εφορίες όσους έχουν π.χ. παρακρατούμενους φόρους....... Ούτε τα Χριστούγεννα δεν πρόκειται να βεβαιωθούν τα εκκαθαριστικά τους.....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μιλάμε για την απόλυτη παράνοια! Να δώ πότε θα πάρουν λεφτά! και στο μεταξύ οι λογιστες λένε ότι λόγω των αυξημένων προκαταβολών, οι περισσότεροι φέτος ειδικά μισθωτοι θα δώσουν ψίχουλα  σε σχέση με περυσι (Απλά ο πολύς κόσμος δεν έχει καταλάβει ακόμα την... καταιγίδα που έρχεται του χρόνου). Οπότε να η επόμενη μαύρη τρύπα για την τρόικα, που θα μας πρήξουν πάλι το φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω στις πιο .. περίεργες ερωτήσεις του post 57 που με αφορούν? (για ανάλωση κεφαλαίου)

 

1) α. η επιχορήγηση ΟΑΕΔ που ειχαμε λάβει 2007,08 (12000 - απαλλασσόμενα από φόρο) μπορεί να συνυπολογιστεί στην ανάλωση κεφαλαίου?

β. Εάν φανηκαν μονο ως επιχορηγήσεις στο Ε3 και  δεν μπήκαν στους κωδ 659 του Ε1, χρειάζεται συμπληρωματική δήλωση?

2) επειδή παντρευτηκα το 2012, κάνουμε κατάσταση ανάλωσης μόνο για μένα (αφου αφορά στα προηγούμενα του 2012 ετη), τη δε σύζυγο που είχε λιγο εισόδημα, λέω να την αφήσω να φορολογηθεί με τεκμήρια (παρότι εγω κανω ανάλωση), αφού με την επίδραση των φορομειώσεων και του 650αριού που μπαίνει στο τέλος, είτε πάει με τεκμήρια η σύζυγος είτε όχι, το ίδιο βγαίνει τελικά! Οπότε λέω γιατί να χαραμίσω ένα ποσό προς ανάλωση αφού δεν αλλαζει ο φόρος?

Σας φαίνεται πολύ κουλο ο ένας να κάνει ανάλωση και ο άλλος να πηγαίνει με τεκμήρια? ο λογιστής είπε ότι δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και από μένα.

Προσπάθω αν κάνω την φορολογική δήλωση της αρραβωνιαστικιας μου με την οποία συγκατοικώ στο δικό μου σπίτι.

Από ότι έχω καταλάβε στην φορολογική της θα δηλώθει ως φιλοξενούμενη.

Εω βερει τα εξής:

Σε περίπτωση φιλοξενίας , αναγράψτε στον κωδικό 801 τον Α.Φ.Μ. του προσώπου που σας φιλοξενεί και συμπληρώστε τους κωδικούς 092, 091 και 097.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν και αυτή αναγράφει αριθμό παροχής ΔΕΗ (τον δικό μου) ή δεν χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πλέον να το δέχεται χωρίς αριθμό παροχής.

Δοκίμασε το και αν χρειάζεται βάλε τον.

Δε θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.