Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού και έκδοση ΑΠΥ πριν την άδεια


Recommended Posts

Έχω ένα θέμα που με ταλαιπωρεί συχνά.

Μου ζητάνε π.χ. ένα τοπογραφικό για άδεια η οποία θα βγει σε μεταγενέστερη φάση.

Αν κόψω ΑΠΥ σήμερα (διότι παρέδωσα και υπέγραψα το τοπογραφικό), μετά από π.χ. ένα χρόνο που θα βγει η άδεια τι πρέπει να κάνω σχετικά με την ΑΠΥ;

Είμαι καλυμμένος αν πληρώσω μόνο κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και ΦΕΜ στην φάση που βγαίνει η άδεια ή πρέπει να κοπεί νέα ΑΠΥ (μιας και το τόπο θα έχει νέα ημ/νια και όλα τα στοιχεία του Ν.4030).

 

'Η να το πω αλλιώς, είχα κάνει μια δουλειά το 2008 όπου έκοψα απλή ΑΠΥ και δεν πληρώθηκαν κρατήσεις (δεν χρειαζόταν). Σήμερα λοιπόν κάνω μια επικαιροποίηση του τοπογραφικού για τον 4014 οπότε και μπαίνω στο σύστημα να βγάλω αμοιβές. Έλα όμως που η αμοιβή του 2008 ήταν π.χ. 2500€ και αυτό που έκανα σήμερα έκανε 300€. Είμαι καλυμμένος από άποψη εφορίας αφού δείχνω μέσω ΤΕΕ ότι για μια δουλειά με νόμιμη 2500€ βάζω συμφωνηθείσα 300€;

 

Γενικά ισχύει ο κανόνας ότι όταν βάζεις σφραγίδα-υπογραφή πρέπει να κόβεις ΑΠΥ. Εσείς το τηρείτε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.