Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοματισμοί μιας άλλης εποχής...


Recommended Posts

Ένας πίνακας ανελκυστήρα από την καθόλου μακρινή δεκαετία του '80. Αρχές του '80 για την ακρίβεια, αν και ήδη τότε αυτό το σχέδιο ήταν ολίγον παλιομοδίτικο...

 

Υπηρετεί ακόμη, χωρίς προβλήματα γήρατος (όπως και χιλιάδες άλλοι συνομήλικοί του) τους κατοίκους μιας οικοδομής κάπου στο Μαρούσι.

 

Με μια πρόχειρη ματιά διαπιστώνω ότι κανένα εξάρτημά του -εκτός από τα καλώδια και τα φυσίγγια- δεν παράγεται με αυτή την μορφή πλέον.

 

Οι σημερινοί -ψηφιακοί- πίνακες θα βρίσκονται άραγε σε λειτουργία μετά από 30 χρόνια;

 

 

post-33892-0-75864100-1370626307_thumb.jpg

 

 

 

Υ.Γ: Κι ένα κουίζ για νεότερους Ηλ/γους (που δεν είχαν στην ηλεκτρολογία βιβλία του '60): Αναγνωρίζετε όλα τα εξαρτήματα του πίνακα; Μπορείτε να βρείτε την λειτουργία του κάθε εξαρτήματος;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

 Ηλεκτρολογική εγκατάσταση αντλιοστασίου  κ πίνακας αστέρα τρίγωνο  πομόνας  με λουρί,   κατασκευής  1978

Δεν έχω ακουμπήσει τπτ πέρα από  μια αλλαγή πώματος τήξεως

Κ όπως ρώτησε ο Αλέξης, οι νέου τύπου τέτοιον εγκαταστάσεων ( inverter, soft starter,  κλπ ) θα έχουν την  ίδια αντοχή στο χρόνο ?   

 

(τα υλικα ειναι της BBC)

 

 

post-47725-0-26746300-1370629880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω στην πολυκατοικία μου ακριβώς τον ίδιο

2wolwts.jpg

 κατασκευής 1961, οι ηλεκτρονικοί πίνακες φυσικά και δεν έχουν την ίδια διάρκεια ζωής με αυτούς ούτε το MTBF. 

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Το ίδιο σχέδιο για μία εικοσαετία...

Αλλά και τι σύμπτωση! Έξι όροφοι, επίσης, και μόνη διαφορά ένας Μ/Σ μείον και το μέγεθος της γέφυρας!

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

αφού λειτουργεί γιατί να αλλαχθεί; o Μ/Σ που λείπει υπάρχει στον μαρμάρινο πίνακα τροφοδοσίας μαζί με τα τηκτά για το AC και DC που λείπουν, τον γενικό διακόπτη και τον αυτόματο start/stop

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά (αλλά και στην πράξη), τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν πολύ μεγαλύτερο χρόνο ζωής και αξιοπιστία από τα ηλεκτρομηχανικά.

 

Ωστόσο, έχω την αίσθηση ότι δεν ισχύει το ίδιο για όλους τους αυτοματισμούς που βασίζονται σε ηλεκτρονικά εξαρτήματα.

Το λέω χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος και αυτοματιστής, απλά με βάση αυτά που ακούω:

 

Δεν άκουσα ποτέ για καμένο ρελέ. Πολύ σπάνεια ακούω για ρελέ που έχει πρόβλημα στην επαφή (λόγω σκόνης ή φθοράς). Κι έχω τελικά την αίσθηση ότι πιο συχνά ακούω για "καμμένη πλακέτα".

Μόνο που ρελέ βρίσκεις σε κάθε μαγαζί ενώ "πλακέτες" μόνο στο μαγαζί της μαμάς τους...

 

Κι οι συνάδελφοι αυτοματιστές που γνωρίζω συνηθίζουν να βάζουν πανάκριβες διατάξεις προστασίας από υπερτάσεις για να εξασφαλίσουν τα PLC τους. Στην βιομηχανία βέβαια, όχι σε οικιακές εγκαταστάσεις...

 

Τέλος πάντων, αν και δεν ήταν αυτός ο σκοπός του θέματος, μου δημιουργείται η απορία:

Αξίζει η πρόσθετη δαπάνη για την κατασκευή ηλεκτρονικών αυτοματισμών σε απλές εγκαταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βασικά όσο πιο απλό, τόσο πιο αξιόπιστο.
Συμφωνώ απόλυτα για το "Καμμένη πλακέτα", καθώς και για την μονοπωλιακή πολιτική των εταιριών .
Λόγω της μικρής εμπειρίας μου στους ανελκυστήρες έχω να πω:
πιο πολλά ηλεκτρονικά= περισσότερη εξειδίκευση, περισσότερες βλάβες, αλλά και μεγαλύτερη ασφάλεια και ρυθμισιμότητα του ανελκυστήρα.
Δε θα ξεχάσω ποτέ τις 7 γλώσσες του Mitsubishi Elenessa των 1,75m/sec!
Όσο για την αξιοπιστία των Η/Μ ρελέ?
Έχω δεί ρελέ από το 1957 να δουλεύει ακόμα και σήμερα άψογα. Είναι θέμα καλής συντήρησης και καλής ποιότητας κατασκευής!

Edited by AlexisPap
αποκατάσταση μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Με οσο πιο απλο αυτοματισμο κανουμε την δουλεια μας, τοσο καλυτερα! Επισης μιας και το θεμα ξεκινησε για πινακες ανελκυστηρων, στον πινακα του αλεξη οτι και να χαλασει αντικαθισταται ευκολα απο οποιονδηποτε ηλεκτρολογο, κατι που δεν συμβαινει σε ηλεκτρονικο πινακα 5-10ετιας.... Επισης οντως θεωρητικα τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, αλλα στην πραξη συχνα δεν το επιβεβαιωνουν... Αρα συμφωνουμε σε ολα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.