Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Αμοιβής Μελέτης


Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι.ηθελα να ρωτησω πληροφοριακα περι της διαδικασιας πληρωμης ενος μηχανικου ο οποιος π.χ κανει την στατικη μελετη σε μια αδεια και εχει δηλωθει ως ενας εκ των μηχανικων που θα ασχοληθουν με το εργο. Αναλυτικοτερα θελω να ρωτησω τα εξης:

 

Συνηθως την ολη δουλεια αναλαμβανει ενας αρχιτεκτονας και επειδη δεν γνωριζει απο στατικα τα δινει σε καποιο πολιτικο μηχανικο ο οποιος δηλωνεται στην μελετη.

 

Α)προφανως ο(η) αρχιτεκτων κανει συμβατικο προυπολογισμο και βγαζει τις ελαχιστες αμοιβες. Απο κει και περα εγω ποτε λογικα πληρωνομαι? Αφου περασουν τα αρχιτεκτονικα και τα στατικα απο την πολεοδομια? Η αρχικως με την αναθεση της δουλειας?

 

Β)επειδη δεν γνωριζω και πολυ καλα τα φορολογικα καθως σε λιγες δουλειες που μου εχουν προκυψει συνεργαζομουν με αλλους μηχανικους και επαιρνα καποιο στανταρ ποσο.

 

1)η αμοιβη μου που εχει συμφωνηθει κατατιθεται στην ε.τ.ε εαν δεν κανω λαθος?

2)ειναι η καθαρη αμοιβη αυτη που υπολογιζεται ? Ή πρεπει να συμπεριληφθει και το φπα και μετα να κατατεθει?

3)κοβω δ.π.υ στον πελατη? Και με τι αιτιολογια? Π.χ παροχη υπηρεσιων για εκπονηση στατικης μελετης?

4)εχω αλλες κρατησεις η οποιες επιβαρυνουν εμενα ή τον πελατη? Και ποιες? (π.χ υπερ τσμεδε?)

5)αυτες αποδιδονται ομοιως στην ετε και τι ποσοστα εχουν?

6) ο μηχανικος που θα κανει την επιβλεψη δηλωνεται εξ αρχης στο σεντονι?

6)η αμοιβη επιβλεψης πως υπολογιζεται και ποτε πληρωνεται?-κατατιθεται ομοιως στην ε.τ.ε?

7)πρεπει να κοψω νεο δ.π.υ γι'αυτην με ολα τα προβλεπομενα παλι (φπα κτλ) ?

 

Σας ευχαριστω εκ τον προτερων συναδελφοι που με τιμησατε διαβαζοντας τις ερωτησεις μου. Ελπιζω να μην σας κουρασα απλα προσπαθησα να συμμαζεψω τις αποριες μου :D

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αν έγραφες με μικρά θα ήταν πιο ξεκούραστη η ανάγνωση του μηνύματός σου. Ελπίζω την επόμενη φορά.

 

Σχετικά με τα ερωτήματά σου.

Η αμοιβή κάθε μελέτης πρέπει να κατατίθεται μαζί με το ΦΠΑ πριν περάσει τον αντίστοιχο έλεγχο στην πολεοδομία.

Το αν θα πάρεις προκαταβολή με την ανάθεση είναι δικό σου θέμα και τι συμφωνία θα κάνεις με τον πελάτη-συνεργάτη σου.

Η αμοιβή της μελέτης που κατατίθεται στην Ε.Τ.Ε. περιλαμβάνει το ΦΠΑ.

Από το ποσό που κατατίθεται θα αφαιρεθεί αυτόματα το 2,048 υπέρ ΤΕΕ (2% υπέρ ΤΕΕ, 2% επί του ποσού είναι το χαρτόσημο και 20% επί του χαρτοσήμου είναι υπέρ ΟΓΑ = 2,048% σύνολο).

Από τα χρήματα που θα πάρεις εκτός του ΦΠΑ θα πρέπει να πληρώσεις το ΦΕΜ (10% εκτός του τοπογραφικού που είναι 4%), το ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικού μελετητή που είναι 3,072% (2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, 1% υπέρ ΕΜΠ, 2% επί του ποσού είναι το χαρτόσημο και 20% επί του χαρτοσήμου είναι υπέρ ΟΓΑ = 3,072% σύνολο).

Το ΦΕΜ αποδίδεται στην εφορία σου, το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ.

Α.Π.Υ. κόβεις στον πελάτη σου και ο αριθμός του αναφέρεται στο έντυπο του ΦΕΜ. Η απόδειξη πρέπει να κοπεί μέσα σε 15 μέρες από την κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ.

Οι επιβλέποντες δηλώνονται εξαρχής.

Ό,τι ισχύει για τις αμοιβές των μελετών ισχύει και για τις αμοιβές των επιβλέψεων με τη διαφορά ότι αυτές είναι δυνατό να πληρώνονται σταδιακά με την πρόοδο των εργασιών.

Φυσικά για ό,τι πληρώνεσαι πρέπει να κόβεις ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χάρη ευχαριστώ πολύ για τις σύντομες αλλά περιεκτικές απαντήσεις.Είχα ξεχάσει τελείως να τσεκάρω τα post μου στο forum. Κάποιες διευκρινήσεις :

1.Το ΦΕΜ (10%) αφορά το καθαρό πόσον και ΟΧΙ το μικτό μαζί με ΦΠΑ απότι καταλαβαίνω?

2.Το ΦΠΑ αποδίδεται ανα τρίμηνο για βιβλία Β τάξης που τηρώ και εγώ, το ΤΣΜΕΔΕ (3,072%) όμως αφαιρείται και αυτό αυτόματα με την κατάθεση της αμοιβής απο την ΕΤΕ?

3.Οταν λες για την επίβλεψη ισχύουν τα ίδια, εννοείς οι ίδιες κρατήσεις όπως και στην μελέτη, ΦΕΜ κτλ?Υπάρχει και εδώ κάποιο min ποσό αμοιβής ως κατώτατο όριο και πως υπολογίζεται?

Link to comment
Share on other sites

1) ΝΑΙ.

 

2) Οι περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ όντως αφορούν ένα τρίμηνο και γίνονται ακόμα και αν είναι μηδενικές.

 

Το 3,072% του ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ αφαιρείται αυτόματα από την αμοιβή σου με την κατάθεση της στην ΕΤΕ όπως αντίστοιχα γίνεται με το 2,048% του ΤΕΕ.

Κατατίθεται στην ΕΤΕ με ειδικό έντυπο που θα προμηθευτείς από την ΕΤΕ.

 

3) ΝΑΙ, ΦΕΜ-ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ είναι ίδια και για τις επιβλέψεις.

Για κατεδαφίσεις (μπαίνει σαν επίβλεψη) η ελάχιστη αμοιβή είναι 5.000*λ.

Για κάθε άλλη περίπτωση η ελάχιστη αμοιβή είναι 5.000*λ στο ΣΥΝΟΛΟ των αμοιβών μελετών-επιβλέψεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.