Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη για εγκατάσταση κλιματιστικών σε διαμέρισμα;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Σκοπεύω σύντομα να αγοράσω κλιματιστικά για διαμέρισμα πολυκατοικίας 55m².

Συγκεκριμένα πρόκειται για ένα χώρο που αποτελείται από δύο δωμάτια 11m² και 19m² και χωρίζονται από τοίχο και πόρτα.

Από τα διάφορα καταστήμα που ρώτησα πήρα διαφορετικές απαντήσεις και βεβαίως αυτά που προτείνει ο κάθε έμπορος/ψυκτικός είναι εμπειρικά και ανάλογα με το συμφέρον του. Για να αποφύγω λοιπόν περιττά έξοδα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει νόημα για ένα τόσο μικρό χώρο να απευθυνθώ σε μηχανικό για μελέτη πριν την αγορά ώστε να ξέρω με σιγουριά αν θα χρειαστώ ένα ή δύο μηχανήματα, την ισχύ τους και τη θέση τοποθέτησης. Συνηθίζονται δηλαδή μελέτες ψύξης για κατοικίες; Θα μπορέσω να βρω κάποιον ή δε θα έρθει κανείς για κάτι τόσο "απλό" ; :)

Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου για το κλάδο σας, που θα έπρεπε να απευθυνθώ; πολιτικό μηχανικό; μηχανολόγο μηχανικό; ενεργειακό επιθεωρητή; οποιοδήποτε τεχνικό γραφείο;

Περίπου τι κόστος θα έχει;

Ευχαριστώ.

Edited by Kostas Karp
Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται. θα απευθυνθεις σε μηχανολογο μηχανικο με εμπειρια σε μελέτες θερμανσης ψυξης και ΚΕΝΑΚ (κανονισμος ενεργειακης αποδοσης κτιριων)

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορετικες απαντησεις που πηρες αφορουσε την ισχυ?

 

Οι περισσότεροι μου είπαν ότι χρειάζομαι δύο μονάδες. Κάποιοι μου πρότειναν δύο 9άρια ενώ άλλοι επέμεναν ότι θα χρειαστώ 12άρι για τα 19m². Από όσους μου είπαν ότι αρκεί μία μονάδα, άλλοι είπαν ότι φτάνει ένα 12άρι, άλλοι τουλάχιστο ένα 14άρι και άλλοι ένα 18άρι. :???:

Link to comment
Share on other sites

να κανω καποιες ερωτησεις?

 

1 ο χωρος τι χρηση εχει ή θα εχει? γραφειο? γκαρσονιέρα

2 ποιο απο τα 2 δωματια κοπαναει ο ηλιος αυτη την εποχη? και ποσο πολυ

3 αν υπαρχει σχετικη σκιαση του χωρου... ειναι "πισω κηπος"? υπογα? κλπ κλπ

4 εχει εξωτερικη τοιχοποιια σε περιβαλλον η "γενικα" εχει διπλανα διαμερισματα σπιτια

5 απο πανω εχει αλλο σπιτι? αν οχι τη σκεπη εχει

6 ΥΨΟΣ ΧΩΡΟΥ θες να ψηξεις ΟΓΚΟ οχι τετραγωνικα

7 μπατζετ???? 500€ ή 200000€ 8-)

8 σκεψου αν θες να καλυψεις με μια εξωτερικη και 2 εσωτερικες μοναδες - αυτο δεν ειναι ερωτηση.

9 τι ωρες λειτουργει ο χωρος? επισκεψημοτητα

10 εχει πολλα ανοιγματα? βορρας νοτος δυση κλπ

11 περιοχη??? γιαννενα ή κρητη?

12 τζαμια μονα 2πλα? αλλουμινια παλια?

 

και μιλαμε.....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επισυνάπτω ένα δικό μου πρόχειρο σχέδιο:

 

post-86237-0-63848700-1370826869_thumb.png

 

Θα ήθελα να καλύψω τα δύο δωμάτια με πορτακαλί χρώμα (ψύξη και θέρμανση).

Ο χώρος αυτός είναι ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία κατασκευής 1984.

 

1) μόνιμη κατοικία

2) ήλιο έχει στον νοτιοδυτικό τοίχο του υπνοδωματίου μετά το μεσημέρι, νομίζω όχι πολύ.

3) 1ος όροφος και τα δύο μπαλκόνια έχουν τέντα.

4) βλ. σχέδιο

5) κάτω υπάρχει πυλωτή και πάνω άλλο διαμέρισμα.

6) 2.8m

7) εξαρτάται αν αρκεί ένα μηχάνημα ή θα χρειαστώ δύο. μιλάω μόνο για τα συνηθισμένα split κλιματιστικά τοίχου

8-) δε νομίζω ότι αξίζει γιατί έρχεται περίπου στην ίδια τιμή ή ακόμα και ακριβότερα ανάλογα την εταιρεία. Και έχουν διάφορα μειονεκτήματα.

9) όπως είπα είναι κατοικία άρα 24 ώρες. άτομα 1 ή 2 το πολύ.

10) βλ. σχέδιο

11) αθήνα

12) τα κουφώματα παραμένουν τα ίδια από το 1984 και είναι αλουμινίου συρόμενα με μονά τζάμια, διαστάσεις 2,15m*1,15m. Πιθανόν να αλλαχτούν στο μέλλον.

 

Επίσης να πω ότι στους εξωτερικούς τοίχους υπάρχει μόνωση από φελιζόλ( ;) άσπρο, απ'ότι έχω δει από κάποιες υδραυλικές επισκευές.

 

Αυτό που σκεφτόμουνα είναι αν θα είχε αποτέλεσμα να έβαζα μία μόνο μονάδα στο υπνοδωμάτιο ακριβώς απέναντι από την πόρτα ώστε να φυσάει αέρα και στο καθιστικό. Αν είναι απαραίτητες τελικά οι δύο μονάδες, θα είχε νόημα η αγορά ενός ισχυρότερου μηχανήματος για το καθιστικό για να καλυφθεί και η κουζίνα; (φαντάζομαι όχι)

Link to comment
Share on other sites

8-) δε νομιζω ... οι εσωτερικες μονες τους κανουν απο 200 - 350 ευρω

μη τα μπερδευεις με τα vrv συστηματα καποιες απλες σπλιτ εξωτερικες μπορουν να παρουν 2η κ 3η μοναδα

 

σε τετοια διαμερισματωση αποκλειεται να καλυψεις αλλα δωματια... το πολυ πολυ να γλυκανεις τον 2ο χωρο

να σπασει λιγο που λενε αλλα το μηχαν θα δουλευει κουπι, η αποτελεσματικτητα ενος ac εξαρταται και απο το βεληνεκες

της ροης αερα. αν εχει να περασει απο 10 τοιχους πορτες αστα......

 

ΧΩΡΙΣ ΜΕΛΕΤΗ

θεωρω πως το 12αρι hi cop για την θερμανση για το σαλονι ειναι καλη λυση,

το 14αρι σαν βαθμιδα ειναι η πιο τσιμπημενη αναλογικα

στο μικρο δωματιο οποσδηποτε 9αρι

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ 9αρι - 12αρι - 14αρι κλπ αφορουν την ψυξη δλδ 9000 12000 14000 btu

η θερμανση ειναι αναλογα ως και 2000 ή 3000 btu παραπανω δηλδ 9+2 12+2 14+3 κλπ

 

απο το δικο μου σπιτι ομως σαλονι 40/45τμ με κουζινα ενιαια κουζινα 15τμ στη ψυξη το 14αρακι τι θελα

 

απλα καποιες εταιρειες ουτε το βγαζουν και οσες το βγαζουν ..... €€€ αναλογικα

 

θεωρω λαθος ενα 18αρι για ολο το σπιτι................. δλδ θεωρω λαθος την λογικη αυτη

 

αν αποκλησεις το 14αρι επειδη ισως η εταιρεια που θες δε το βγαζει

τοτε ή 12 ή 16.... οχι παραπανω με τιποτα

 

κατι τελευταιο... αν εχεις λιγο χωρο στο σαλονιγια θερμανση σκεψου ac δαπεδου....

ο ψυχρος φευγει απο πανω καθετα ο ζεστος χαμηλα οπου τον χειμωνα ο ψυχρος

ειναι χαμηλα και σου ζεσταινει πολυ πιο γρηγορα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω. νομιζω οτι ειναι περιττη οποιαδηποτε λεπτομερεστερη μελετη σε αυτες τις διαστασεις καθως ο κβαντισμος των ισχυων ( 9-12-18-21-24 κλπ) δε σου αφηνει πολλες επιλογες. πχ το υπνοδωματιο που ειναι το δυσμενεστερο στην ψυξη λογω μεγεθους απο τη στιγμη που υπαρχει μια στοιχειωδης μονωση δεν μπορει να δικαιολογησει πανω απο 9000btu/h. Το καθιστικο απο την αλλη λογω μεγεθους δεν μπορει να δικαιολογησει 18αρι με τιποτα (εχει και μεσοτοιχια) στο μονο που θα σε εσωζε η μελετη (αν ηταν καλα μονωμενο το διαμερισμα) θα ηταν να διαλεξεις 9 αντι 12 αλλα τα δεδομενα που παραθετεις δεν δινουν τετοια δυνατοτητα (με μονα τζμια κλπ).

 

αν προκειται για μονιμη λειτουργεια σαν βασικο μεσο θερμανσης παντως να τα σκασεις σε καλες μοναδες.

εκτος απο οικονομια (χειροπιαστα πραγματα) εχουν και διαφορα στην ποιοτητα του αερα (κατι που διαπιστωνω καθημερινα συγκρινοντας τα δικα μου με αυτα που εβαλε ο "μαστορας" στη δουλεια) 

 

μια εξωτερικη με δυο δε θα βγει φθηνοτερα παντως απλα θα σου ελυνε καποια θεματα στην εγκασταση των εξωτερικων αν ειχες 4-5 δωματια. Επισης αν δεν δουλευουν και τα δυο δε θα αξιοποιησεις στο επακρο τα πλεονεκτηματα του inverter καθως για μια μοναδα το φορτιο θα ειναι πολυ χαμηλο και θα σταματαει τελειως πιο συχνα απο οτι με δυο.

 

οσον αφορα την κουζινα , συνηθως ειναι πιο ζεστη λογω δραστηριοτητας (φουρνος, εστιες κλπ) οποτε ειναι λιγο χαζο να προσπαθεις να τον ψυξεις τον χωρο αυτο ενω σαν θερμανση συνηθως βρικσεσαι εκει για ωρα κατα τη διαρκεια η λιγο μετα το μαγειρεμα οποτε καποια μεγαλης ισχυως συσκευης θα εχει δουλεψει και θα θερμανει το χωρο. Επι πλεον εχεις το ψυγειο που δουλευει και παραγει 350-500Kwh το χρονο (συμφωνα με το ταμπελακι) αρα το λιγοτερο 1-1.5 Kwh τη μερα. Γνωμη μου ειναι οτι χειμωνα θα χρειαστεις ελαχιστα θερμανση απο εξωτερικη πηγη (συν το οτι με ανοιχτες τις πορτες μια καποια ζεστη θα περασει απο το καθιστικο αν δουλεψει ο απορροφητηρας και ειναι λιγο σκασμενη μια μαπλκονοπορτα απο τους αλλους χωρους)  ενω για ψυξη εισαι χαμενος απο χερι. 

Αρα στη θεση θα εδινα τα λεφτα της κουζινας στα αλλα δυο για καλυτερο μηχανημα. 

Link to comment
Share on other sites

Με καλύψατε και με το παραπάνω και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. :)

Μία τελευταία ερώτηση: Για το υπνοδωμάτιο έχει σημασία η ελάχιστη ισχύς από το εύρος λειτουργίας του μηχανήματος; (αφού είναι μικρός ο χώρος) Πχ. δύο διαφορετικά μοντέλα που έχω υπόψιν: το ένα έχει ελάχιστη ισχύ στη ψύξη 0,8kw και το άλλο 1,1kw. Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει τόσο χαμηλά σε αυτό το δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.