Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;


sdim

Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;  

145 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Α' 2013)
      38
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      3
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση.
      4
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      35
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      30
    • Χρωστάω από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      28
    • Δεν απαντώ
      2
    • Είμαι υπάλληλος και τις πληρώνει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος αλλά δεν τις έχει πληρώσει ο εργοδότης
      0
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει;

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      91
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      30
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      20
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      18
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      2
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      35
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      5
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      3


Recommended Posts

Μέχρι να ισχύσουν οι νέες (καθώς εκκρεμεί η απόφαση του ΣτΕ απ' όσο γνωρίζω) ισχύουν οι παλιές.

Μπορείς να πας μια βόλτα από το ΤΣΜΕΔΕ και να σου πουν από εκεί πόσο είναι το σύνολο της οφειλής και λοιπές πληροφορίες.

 

Σ' ευχαριστώ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω πτυχίο ΜΕΚ με το οποίο στελεχώνω εταιρεία του ΜΕΕΠ. Η σύμβασή μας προβλέπει κάλυψη των ασφαλιστικών μου δαπανών από την εταιρεία. Η εν λόγω, στα πρόθυρα του "κανονιού" πια, οφείλει το ολόκληρο το ΤΣΜΕΔΕ του 2012 και μετά. Και δεν είναι η μόνη εργοληπτική με τέτοια εκκρεμότητα, περίπου 20% των εταιρειών του ΜΕΕΠ είναι κάπως έτσι.

Επιμελητήρια, φορείς, Υπουργείο, παριστάνουν όλοι τον Κινέζο.

 

Προστασία εκ του νόμου περί ΜΕΚ - ΜΕΕΠ, πρακτικά ΚΑΜΙΑ!

 

Ζωή σε μας...

Υπάρχει προστασία. Από την στιγμή που στελεχώνεις την εταιρεία με το ΜΕΚ σου θα πρέπει να αρνηθείς την υπογραφή οποιουδήποτε εγγράφου από την πρώτη μέρα που καθυστέρησαν την πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ ή και του μισθού σου. Αν δεν έβλεπες φως στο τούνελ θα έπρεπε να πάρεις πιο δραστικά μέτρα ή ακόμα και να βγεις από την εταιρεία. Ποιό το νόημα να μην τηρούν την συμφωνία τους και παράλληλα να έχεις την ευθύνη;

Χώρια που πιθανόν η εταιρεία να αφήνει απλήρωτες υποχρεώσεις για να πιάσει καλές τιμές στους διαγωνισμούς αφήνοντας έτσι εκτός της αγοράς τις σωστές εταιρείες.

 

Αν "νοικιάζεις" το πτυχίο σου έχεις και εσύ μερίδιο της ευθύνης καθώς τους έχεις δώσει το ελεύθερο να κάνουν την δουλειά τους χωρίς έλεγχο. 

 

Θα θέσω το ερώτημα εδώ και αν υπάρχει αλλού αντίστοιχο θέμα παρακαλώ μεταθέστε το:

 

Προσωπικά οφείλω όλο το 2012 και το τρέχον έτος.

Σε περίπτωση που πάω τώρα θα πληρώσω με τις παλιές εισφορές ή με τις καινούριες αυξημένες?

 

Από την στιγμή που είσαι εκπρόθεσμος και θα υπολογιστούν και οι τόκοι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το ΤΣΜΕΔΕ να σου πουν σίγουρα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

δεν ηξερα που να το γραψω και τρυπωσα εδω

 

ποσο νομιμο ειναι να ζηταν σε ιδιωτικες συμβασεις

αν εισαι ασφαλιστικα ΚΑΙ φορολογικα ενημερος για να σου δωσουν την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαγορεύεται να σου ζητήσει ο πελάτης ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα εφόσον έχει έννομο συμφέρον.

 

Λόγω του νέου συστήματος με τις ηλεκτρονικές κατασχέσεις υπάρχει κίνδυνος να καταθέσει ο πελάτης την αμοιβή, να κατασχεθεί το ποσό λόγω χρεών και ο μηχανικός μετά δεν θα έχει χρήματα για να προχωρήσει την δουλειά.

 

Σε μηχανικούς δεν είναι τόσο εμφανές το πρόβλημα καθώς δεν έχουμε μεγάλο κόστος για αγορά πρώτων υλών, όταν όμως πρόκειται για συνεργεία που χρειάζονται ρευστό για να αγοράσουν υλικά (πρώτες ύλες,μηχανήματα, καύσιμα, κτλ) υπάρχει πρόβλημα.

 

Ήδη έχει παρουσιαστεί πρόβλημα στην αγορά με τις κατασχέσεις των προκαταβολών από το "εξοικονόμηση κατ'οίκον". Ο ιδιοκτήτης κάνει την σύμβαση, η προκαταβολή κατατίθεται στον λογαριασμό του εργολάβου και επειδή χρωστάει ο εργολάβος γίνεται ηλεκτρονική κατάσχεση του ποσού από τον λογαριασμό του . Στην συνέχεια ο εργολάβος δεν έχει ρευστό για να να αγοράσει τις πρώτες ύλες (κουφώματα, θερμοσίφωνα, κτλ) και άντε να βρεις μετά άκρη.

Link to comment
Share on other sites

ανθρωπε δε λεμε για εργασια να παω να παρω υλικα να βαψω τοιχους

για ονομα του θεου

 

υπηρεσια λεμε τι λεφτα να μην εχω δλδ.... πες οτι με ηθελε νυχτοφυλακα

 

και κατι ασχετο ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΝΤΟΥΚΟΥ ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Στις οικοδομικές άδειες.

 

Αν δεν γίνει η κατάθεση, δεν γίνεται η δουλειά.

 

Επιπλέον σε μεγάλες δουλειές προβλέπεται πάντα προκαταβολή καθώς και τμηματική αποπληρωμή παράλληλα με την πορεία του έργου.

 

Σπανίως τυχαίνουν και πελάτες που προθυμοποιούνται από μόνοι τους να προπληρώσουν για ΠΕΑ και άλλες δουλειές χαμηλότερης αμοιβής αλλά είναι εξαιρέσεις.

 

Πλέον στα ΠΕΑ και τις περισσότερες δουλειές η πληρωμή γίνεται με την παράδωση του πιστοποιητικού και της απόδειξης.

 

Όταν ρώτησες σχετικά με το αν μπορεί να ζητήσει μια εταιρεία ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα, για τι είδους εργασία πρόκειται; Αν είναι δουλειά μερικών εβδομάδων το θεωρώ παράλογο αλλά αν πρόκειται για πολύμηνη συνεργασία μου φαίνεται λογική απαίτηση.

 

Η ενημερότητα δεν περιλαμβάνεται στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.

"Ευαίσθητα χαρακτηρίζονται τα προσωπικά δεδομένα ενός ατόμου που αναφέρονται στη φυλετική ή εθνική του προέλευση, στα πολιτικά του φρονήματα, στις θρησκευτικές ή φιλοσοφικές του πεποιθήσεις, στη συμμετοχή του σε συνδικαλιστική οργάνωση, στην υγεία του, στην κοινωνική του πρόνοια, στην ερωτική του ζωή, τις ποινικές διώξεις και καταδίκες του, καθώς και στη συμμετοχή του σε συναφείς με τα ανωτέρω ενώσεις προσώπων. Τα ευαίσθητα δεδομένα προστατεύονται από τον Νόμο με αυστηρότερες ρυθμίσεις από ότι τα απλά προσωπικά δεδομένα."

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.