Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΤ τέλος εποχής?... ποιάς εποχής?


OTTO_engine

Recommended Posts

να με συγχωρεσει η μεγαλειοτητα σου.....

 

αλλα εκτος του πως εκφραζεσαι σημασια εχει και τι λες.....

 

οσο καλα/κακα και να τα λες η ουσια παραμενει η ιδια...

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μου άρεσε το ποστ του tetris και το προσυπογράφω Θα ήθελα να πω ότι με εξοργίζει η στάση μερικών με την θέση ότι στην ΕΡΤ και γενικά στο δημόσιο δεν δουλεύουν γιατί λεει είδε δυο υπάλληλους να κάθονται στην ΕΡΤ ή είχαν γράψει την εκπομπή και είχαν παει διακοπές κλπ Αγαπητοί ρολόι στην εργασία βάζουν στα μηχανήματα όχι στους ανθρώπους Με την ίδια λογική εγώ πυο μένω δίπλα στην πυροσβεστική καρύστου και βλέπω τα παιδιά κυρίως το χειμώνα να το κολοβαράνε με φραπεδιά στο χέρι , πρέπει να βγάλω το συμπέρασμα ότι είναι χαραμοφάηδες και κηφήνες Όχι λοιπόν εγώ κρινω από το αποτέλεσμα της δουλειάς τους και αυτό είναι καλό αφού ειδικά το τελευταίο καιρό έχουν σταματήσει πολλές φωτιές εν τη γέννεση τους , κυνδιμνεύοντας μάλιστα την ζωή τους και όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί σε όποιο φυσικό φαινόμενο χτύπησε την περιοχή μου 

 

θυμάμαι όταν δούλευα σε μια τεχνική εταιρία είχα κάτι ηλίθιους εργοδηγούς - τσιράκια του αφεντικού που έρχονταν να μου ζητήσουν το λόγο γιατί οι στοχοφόροι μου κάθονταν (την στιγμή που έκανα υπολογισμούς σε χάραξη αστική οδοποιίας σε οικιστικό συνεταιρισμό) Μάλιστα τους έλεγα εγώ (στους στοχοφόρους)  να κάνουν και καφέ και να μην ψαρώνουν και να σηκώνονται όρθιοι Φυσικά το είπε και στο αφεντικό , αλλά φυσικά για να είμαι εγώ εκεί σημαίνει ότι δεν είχα πάει στο πρώτο αρχιμ...κα καπιταλιστή αλλά σε άνθρωπο που ήταν πρώτα συνεργάτης με τον μηχανικό του και μετά αφεντικό (ήταν και ο ίδιος μηχανικός) Αποτέλεσμα ο ένας κύριος από αυτούς ,  εργοδηγός , στο τέλος αποδείχθηκε ότι τον είχε κατακλέψει σε οικονομικά θέματα με τροφοδοσίες κλπ ενώ εμένα αυτό ο άνθρωπος με παίρνει κάθε χρόνο στην γιορτή μου για να μου πει τα χρόνια πολλά και ας πέρασαν 15 χρόνια από τότε  και ας ήταν ακροδεξιών πεποιθήσεων και εγώ ******στής (είχε γνωμικά του Παπαδόπουλου στο γραφείο σε κάδρα και εγώ είχα βάλει αντίστοιχα του ΤΣΕ και του είχα πει ότι όσο τα 'εχει θα έχω και εγώ τα δικά μου και γέλαγε)

 

και τελειώνω λέγοντας ότι για μένα το αποτέλεσμα της εργασίας τους στην ΕΡΤ ήταν καλό με δυνατότητες βελτίωσης κάτι που γινόταν ειδικά το τελευταίο καιρό , άρα για μένα δουλεύουν καλά τελεία και παύλα Αυτό που θα έβλεπα με καλό μάτι είναι αν μπορούσε η δουλειά να γίνει και με λιγότερο προσωπικό , ώστε ένα μέρος από αυτούς να πάνε στην περιφέρεια που υπάρχουν ανάγκες για ΔΥ  καθώς και για άλλους λόγους (αποκέντρωση της οικονομίας) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που τους συνέβη είναι ένα μάθημα που λέει ότι όταν βλέπεις το σπίτι του γείτονα και καίγεται αν δεν βάλεις πλάτη θα έρθει και σένα η σειρά σου ατομισταρε του κερατά...

 

Dpap...πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί σας έχει πιάσει ο πόνος εσάς στο ΚΚΕ για την ΕΡΤ...

Αν θεωρείτε ότι στηρίζοντας τους θα σας το ανταποδώσουν είστε βαθιά γελασμένοι...

Διάβασε, το παραπάνω κειμενάκι του Κότσιρα, μπορεί να βρεις κάτι οφέλιμο. Το ΚΚΕ άστο να κάνει ότι αυτό θεωρεί σωστό. Εσυ απ' την πλευρά σου κάνε το αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

dpapdpap

 

πάντα υπήρχαν τέτοια άνθρωποι στις γενιές. Άνθρωποι που δεν είχαν την τύχη να μπορέσουν να δουν κάτι διαφορετικό και μέσα απο αυτή την διαδικασία να μπορέσουν να αποκτήσουν πολιτική κριτική. Αντίθετα η Ελληνική κοινωνία προάγει την κομματική πόλωση απο μικρές ηλικίες. Μην ξεχνάς οτι ακόμα και το σχολείο είναι κομματικά πολωμένο. Μην ξεχνάς για να σε προλάβω οτι κανένα κόμμα επι την ουσίας δεν είπε ΟΧΙ εγώ δεν θα πάρω. Αντίθετα δημιούργησαν την διαδικασία της κομματικής προπαγάνδας ξεκινώντας απο το σχολείο, στο πανεπιστήμιο, στο δημοσιο και εν μέρει στον ιδιωτικό τομέα. Αρα κύριοι δεν είναι ο Κωστόπουλος αλλα εσείς και τα κόμματά σας.

Link to comment
Share on other sites

@dpap

Το μόνο που διαβάζω στο κείμενο που παραθέτεις (και αν δεν ήταν εδώ μέσα, τουλάχιστον θα το είχα προσπεράσει)

είναι μία σύγκριση της δημόσιας τηλεόρασης με τα δημοσια αγαθά και τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας.

Αν νομίζεις ότι είναι το ίδιο, τότε τι να πω...

 

@Ροδόπουλος

Εμείς δεν είχαμε την τύχη να δούμε κάτι διαφορετικό ώστε να αποκτήσουμε πολιτική κριτική, αλλά άλλη είναι η γενιά που μας κουμαντάρει! Αυτή που είχε την τύχη!

Link to comment
Share on other sites

... Αρα κύριοι δεν είναι ο Κωστόπουλος αλλα εσείς και τα κόμματά σας.

 

Όπως σου έχω ξαναπεί, δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα και έτσι αποκλείεται να συνεννοηθούμε. Όμως μην ζεις στην αυταπάτη ότι επειδή βγάζεις έξω τον εαυτό σου από κόμματα και ιδεολογίες, αυτόματα ανακηρύσσεσαι αγνός και σωστός. Θάλεγα κάθε άλλο, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα και δεν μπορεί να γίνει εδώ. Δεν έχει και νόημα. Ασε λοιπόν τους πεπλανημένους στην πλάνη τους. Δική τους είναι. Όπως και η δική σου.

Link to comment
Share on other sites

@dpap

Το μόνο που διαβάζω στο κείμενο που παραθέτεις (και αν δεν ήταν εδώ μέσα, τουλάχιστον θα το είχα προσπεράσει)

είναι μία σύγκριση της δημόσιας τηλεόρασης με τα δημοσια αγαθά και τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας.

Αν νομίζεις ότι είναι το ίδιο, τότε τι να πω...

Μάλλον εννοείς το κείμενο του Κότσιρα. Αν ναι, πέρα απο το ότι δεν έπιασες το νόημά του, που είναι το πόσο νοιάζεται ο ένας για τον άλλο, θα σου πω ότι, αν δεν θεωρείς την προώθηση της πολιτιστικής καλλιέργειας του λαού, που μπορεί να γίνει κατα κύριο λόγο απο μια σωστή δημόσια και ανεξάρτητη τηλεόραση, υπηρεσία κοινής οφέλειας, τότε τι να πω...  

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έχω ξαναπεί, δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα και έτσι αποκλείεται να συνεννοηθούμε. Όμως μην ζεις στην αυταπάτη ότι επειδή βγάζεις έξω τον εαυτό σου από κόμματα και ιδεολογίες, αυτόματα ανακηρύσσεσαι αγνός και σωστός. Θάλεγα κάθε άλλο, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα και δεν μπορεί να γίνει εδώ. Δεν έχει και νόημα. Ασε λοιπόν τους πεπλανημένους στην πλάνη τους. Δική τους είναι. Όπως και η δική σου.

 

προφανώς και αυτό είναι η απάντηση που περίμενα και δυστυχώς η απάντηση που μας έφερε εδω που είμαστε σήμερα. Επιβεβαιώνεις με τον καλύτερο τρόπο αυτό που γράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και αυτό είναι η απάντηση που περίμενα και δυστυχώς η απάντηση που μας έφερε εδω που είμαστε σήμερα. Επιβεβαιώνεις με τον καλύτερο τρόπο αυτό που γράφω παραπάνω.

άλλα λέει η θειά μου, άλλ' ακούν τ΄αυτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.