Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια θεσης σταθμευσης στον ακαλυπτο αυθαιρετης κατασκευης.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Στο ισόγειο διώροφης οικοδομής του 74 ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια ανοιχτού χώρου στάθμευσης.

Το ισόγειο ηταν παλιά κατοικία πάνω στην οποία με άδεια προσθήκης προστέθηκε ενας όροφος με την άδεια του 74.

Το ισόγειο μετατράπηκε κάποια στιγμή παράνομα σε κατάστημα.

Σχέδια στην πολεοδομία δεν υπάρχουν λόγω καταστροφής του αρχείου και τα μόνα σχέδια είναι της άδειας προσθήκης που έχει ο ιδιοκτήτης, ενώ την άδεια του προυπαρχοντως ισόγειου δεν την έχει.

 

Για να βγάλει κάνεις άδεια ανοιχτής θέσης στάθμευσης, θα πρέπει να νομιμοποίηση και την υπάρχουσα κατάσταση στο ισόγειο, η μπορεί να προχωρήσει ανεξάρτητα από αυτήν;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

λες οτι "στο ισογειο διοροφης οικοδομης" θελει να βγαλει "αδεια  ανοιχτου χωρου σταθμευσης..."

 

προφανως  εννοεις στον "ακαλυπτο" της οικοδομης- όπως και ο τιτλος του θεματος αναγραφει- αρα δεν θες καμμια αδεια...

Αν ο πελατης σου ειναι μοναδικος ιδιοκτητης

τοτε ο  ακαλυπτος ειναι ιδιοκτησια του...μπορει να παρκαρει...

 

Αν θες να τα κανεις ολα τυπικα... , πηγαινε στον συμβ/φο και καντε συσταση ΟΙ...,

εφοσον τακτοποιησεις πρωτα  τυχον αυθαιρεσιες...

 

Σε αυτη την "αδεια προσθηκης"  κανονικα πρεπει να αναφερεται η  προηγουμενη αδεια και στοιχεία της...

 

Και αφου η πρωην κατοικια εχει αλλαξει χρηση σε καταστημα,  δεν πρεπει καποια στιγμη να τακτοποιηθει???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

Δεν έγραψα το πιο σημαντικό και δεν πρόλαβα την απάντηση σου.    :oops:

Το οικόπεδο είναι Εξ αδιαιρέτου!

Ο δεύτερος ιδιοκτήτης έχει χτίσει πολυκατοικία (με τουλάχιστον 5-7 ιδιόκτητα διαμερίσματα) δίπλα στο διώροφο.

 

Ο πελάτης ήρθε σε μενα γιατι στην είσοδο του χώρου που παρκάρει, πάει ενας γείτονας και συνέχεια του κλείνει την έξοδο.

Πριν λίγο καιρό μου είπε ήρθε ύστερα απο καταγγελία του γειτονα και η δημοτική αστυνομία και του είπε οτι από την στιγμή που δεν έχει άδεια στάθμευσης οποιοσδήποτε μπορεί να παρκάρει στο πεζοδρόμιο έξω απο την είσοδο του, ενώ αν βγάλει μια άδεια στάθμευσης μπορεί να κολλήσει ενα σήμα με τον αριθμό αδείας ώστε να μην μπορεί κανείς να παρκάρει απέξω από την είσοδο του.

 

Έχεις δικιο σε οτι αφορά στην ανάγκη τακτοποίησης του αυθαιρετου χώρου στο ισόγειο.

Στην συζήτηση μαζί του, μου είπε οτι έχει πρόσφατα σχέδια απο τοπογράφο (δεν τα εχω δει ακόμα) η οποία του έκανε αποτύπωση της ιδιοκτησίας για να τα χρησιμοποιησει σε συμβόλαια και ότι λέγοντας του να μην σημειώσει το ισόγειο σαν κατάστημα, η τοπογράφος το αρνήθηκε!

 

Το γράφω αυτό έτσι για να μπεις λίγο στο πνεύμα πως είναι ο χαρακτήρας του ιδιοκτήτη :) 

Δεν ξέρω τώρα γιατί δεν προχώρησε στα συμβόλαια και γιατί αντί να πάει στην τοπογράφο  για την θέση στάθμευσης, ηρθε σ' εμένα.

Δεν μονολογώ,   :)  απλά  προβληματιζομαι με το αν μου λέει όλη την αλήθεια και αν η τοπογράφος τον έδιωξε για κάποιο λόγο που δεν γνωριζω και ψάχνει τώρα το μηχανικό κορόιδο και βρήκε εμένα  :wink: .

Ευχαριστώ και πάλι. 

Η εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με  τουλάχιστον άλλους 7 ιδιοκτήτες μάλλον περιπλέκει ήδη από μόνη της όλη την υπόθεση.

Αν δεν κάνω λάθος ο ακάλυπτος ειναι κοινός για όλους τους ιδιοκτήτες του εξ αδιαίρετου οικοπέδου και απαιτείτε η σύμφωνη γνώμη όλων για οτιδήποτε τον αφορά.

Μπλέξιμο η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας μερικα μηνυματα στο Φορουμ ειδα οτι σε περιπτωση εξ αδιαιρέτου οικοπέδου, προκειμένου για σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας πρέπει να τακτοποιηθουν ΟΛΕΣ οι ιδιοκτησιες ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ οι ιδιοκτησίες ενός μόνο ιδιοκτήτη που είναι και ο πελάτης  μας.

 

1, Οπότε αν για την άδεια ανοικτής θέσης στάθμευσης χρειάζεται και τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών, σημαίνει οτι θα πρέπει να ελεγξεις   8 ιδιοκτησίες για αυθαίρετες κατασκευές. ΣΙΓΑ μην σου δώσουν την άδεια οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες για να μπορεί να παρκάρει ενας το αυτοκίνητο του!

 

2, Αν παλι χρειάζεται μόνο η σύμφωνη γνωμη των υπολοίπων για την άδεια στάθμευσης (χωρίς έλεγχο αυθαιρέτων) αυτη η θέση στάθμευσης θα ανηκει σε όλους τους συνιδιοκτητες του οικοπέδου, εκτος και αν γίνει συμβολαιογραφικη πράξη γκαραζ ετσι δεν ειναι; 

Αλλά στην περίπτωση αυτη πάλι δεν μπαίνουν στην μέση τυχόν αυθαίρετες κατασκευές;

 

Μου φαίνεται οτι η υπόθεση ειναι σε αδιέξοδο, ίσως να τα παράτησε η τοπογράφος για αυτό τον λόγο και τώρα ο ιδιοκτήτης ψάχνει άλλον μηχανικό!

Link to comment
Share on other sites

αφου στο ίδιο οικοπεδο εχεις

 

  ενα ..."διοροφο", που ανηκει σtον πελατη σου,

και διπλα   μια  "πολυκατοικία" αλλων συνιδιοκτητων

 

λογικα...πρεπει να εχει γίνει συσταση  καθετης...

 

Αυτο που θελεις , δεν ειναι αδεια "σταθμευσης"....

ειναι αδεια εισοδου  που ζητας απο τον Δημο, προς την θεση σταθμευσης ....την οποία πρεπει να δημιουργησει αυτος

με συμβολαιογραφο...αν έχει τετοιο δικαιωμα...

 

Διαβασε τα συμβολαιά του....μιλα με τον συβ/φο του ...

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λέει πολύ ορθά ο φίλος dimitris GM δεν έχει συσταθεί κάθετος, τότε το πιθανότερο είναι ...να την ξεχάσει τη θέση στάθμευσης!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει συσταθεί κάθετη (πράγμα απίθανο) και παραμένει το οικόπεδο εξ αδιαιρέτου -με τα αρχικά ποσοστά 50/50- έχει κι άλλο προς όφελός του μπέρδεμα...

του ανήκει το εξ αδιαιρέτου ποσοτό στην πολυκατοικία :confused:

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απίθανο. Συνηθίζεται.....

Επίσης δεν είναι "μπέρδεμα" μια χαρά είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι συνηθίζεται γι αυτό τόγραψα. Πόσες φορές δεν έχει "φάει" ένας συνιδιοκτήτης απ' τον άλλο το ποσοστό δόμησης...? Ων ουκ έστιν αριθμός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.