Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

.......... Παναγιωτη που δεν προσμετρας καθολου πληθυσμο πως πάει η μελετη; τι σου ζήτησαν;

 

Πως δεν μετράει πληθυσμό ?

 

Είναι υποχρεωτικό απο την 3/81...αλλιοώς τι να εγκρίνουν ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Αν ο εξωτερικός χώρος διαθέτει τραπεζοκαθίσματα και οι πλευρές είναι πανταχόθεν ελεύθερες δηλ δεν υπάρχουν φράχτες τοίχοι κλπ μετρας πληθυσμό για τον μέσα χώρο και τον έξω δεν τον αναφέρεις ούτε στις κατόψεις ούτε πουθενά άρθρο 12α-12β πυρ. διάταξη 3-1981. Σαν να μην υπάρχει δηλ

2) αν η έξοδος παρεμποδίζεται πας με πληθυσμό και 2 πυροσβεστήρες 6 κιλών τουλάχιστον και μια φωλιά

αυτά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το Σνακ- Μπαρ, θα βγάλεις πληθυσμό πρώτα, με βάση το καθαρό εμβαδό (θέλει προσοχή γιατί πάνω από 50 άτομα απαιτούνται 2 εξόδοι και προα τα έξω)

μετά θα βάλεις τόσους πυροσβεστήρες έτσι ώστε κανένα σημείο της κάτοψης να μην απέχει >15 μέτρων και ποτέ λιγότεροι από 2

ο πληθυσμός βγαίνει 1/0,5 τ.μ. αλλά αν έχει και τραπεζοκαθίσματα στο χώρο των τραπεζοκαθισμάτων που θα δείξεις στην κάτοψη θα πας με 1/1,4 τ.μ.

πρόσεχε γιατι αλλιώς βγάζουν π[ληθυσμό το υγιειονομικό και αλλιώς η πυρασφάλεια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πρόσεχε γιατι αλλιώς βγάζουν π[ληθυσμό το υγιειονομικό και αλλιώς η πυρασφάλεια!

 

και εκει εχεις μουρμουρα απο τον ιδιοκτητη

πρεπει να καταλαβει οτι πας με τον δυσμενεστερο πλυθισμο

που οριζουν οι υπηρεσιες

 

+1 παναγιωτη

 

κανε κυκλους στο σχεδιο να δεις πως καλυπτεσαι με τους φορητους

τωρα μια γωνιτσα δε πειραζει..... βεβαια εκει ειναι κ θεμα δικηγορου.... αχριαστος να ναι

βεβαια ενας ακομα πυρ δε πειραξε κανεναν

Link to comment
Share on other sites

1) Αν ο εξωτερικός χώρος διαθέτει τραπεζοκαθίσματα και οι πλευρές είναι πανταχόθεν ελεύθερες δηλ δεν υπάρχουν φράχτες τοίχοι κλπ μετρας πληθυσμό για τον μέσα χώρο και τον έξω δεν τον αναφέρεις ούτε στις κατόψεις ούτε πουθενά άρθρο 12α-12β πυρ. διάταξη 3-1981. Σαν να μην υπάρχει δηλ

2) αν η έξοδος παρεμποδίζεται πας με πληθυσμό και 2 πυροσβεστήρες 6 κιλών τουλάχιστον και μια φωλιά

αυτά

 

Συνάδελφε αυτά που γράφεις δεν αναφέρονται πουθενά στα 12Α & 12Β άρθρα της 3/81...

 

Νομίζω οτι αυτό που λες στο έχουν πει σε κάποια Π.Υ στην οποία έχει γίνει ''μετάφραση κατά το δοκούν''

 

Εμένα στις ΠΥ Ν.Μάκρης, Κορωπιου, Παλλήνης Μαρκοπούλου και Αθηνας πάντα μου έχουν ζητήσει (το απαιτούν άλλωστε) να δείχνω τα τραπαζοκαθίσματα, ανεξάρτητα αν έχουν πλαϊνούς τοίχους ή φράχτες κλπ., είτε σε υπαίθριους ή ημιυπαίθριους

 

Αν έχεις κάποια εγκύκλιο που το διευκρινίζει και σου είναι εύκολο, ανάρτησε την

Link to comment
Share on other sites

3-1981 άρθρο 12α

με τον όρο υπαιθριος χώρος...του οποίου η όλη διαμόρφωση ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ την ελεύθερη και άμεση διαφυγή του κοινού προς τα έξω...

άρα όταν ο χώρος προς μελέτη είναι πανταχόθεν ελεύθερος δεν αναφέρεται κάτι σε αυτόν και σε περίπτωση κινδύνου φεύγει ο πληθυσμός ανεμπόδιστος

Η Π.Υ. Πειραιά πάντως μου το είχε τονίσει και ενώ είχα δείξει και 2 πυροσβεστήρες και μια φωλιά, μου είανε να μην το δείξω καν αυτά πέρσι το καλοκαίρι

τώρα αν σε άλλη υπηρεσία λένε κάτι άλλο ίσως και αυτό να είναι και στην κρίση του αξιωματικού που θα κάνει την αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

ναι. ειχα δείξει 2 ΡΑ6 και μια ΠΦ στον έξω χώρο και όταν ήρθε ο πυροσβέστης μου είπε ρητά ότι εφόσον ο συγκεκριμένος υπαίθριος χώρος είναι πανταχόθεν ελεύθερος, δεν τον λαμβάνω υπόψην

και έκανα νέες κατόψεις με μόνο τον μέσα χώρο της επιχείρησης. και αφού διάβασα καλά την 3-1981 άρθρο 12α είδα ότι έχει δίκιο!

και αφαίρεσα τα μέσα πυρόσβεσης για τον έξω χώρο

Πάντα μιλάω για την δική μου περίπτωση που ήταν πανταχόθεν ελεύθερος

Link to comment
Share on other sites

 

μετά θα βάλεις τόσους πυροσβεστήρες έτσι ώστε κανένα σημείο της κάτοψης να μην απέχει >15 μέτρων και ποτέ λιγότεροι από 2

 

 

Αν μιλάμε για την 3/81 οι πυροσβεστήρες είναι 1/50 τ.μ.. Αυτό με τα 15 μέτρα είναι για τις πυροσβεστικές φωλιές. 

Αν δεν έχασα κάτι στην ροή της κουβέντας..

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για την 3/81 οι πυροσβεστήρες είναι 1/50 τ.μ.. Αυτό με τα 15 μέτρα είναι για τις πυροσβεστικές φωλιές. 

 

Τα 15μ πάνε με το άρθρο 10 του 71/88

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.