Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

το κανουν....... ολοι οι εγκαταστατες κουβαλανε μια σφραγιδα μηχανικου στη τσεπη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι,

 

βγήκε κάποια νεά εγκύκλιος που επιβάλλει εφαρμογή αντισταθμίσεως πιέσεως στο αυτόματο δίκτυο στα Συστήματα Τοπικής Εφαρμογής Ξηράς Κόνεως ; Γνωρίζετε κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχχαχαχ

αν βγει αυτο θα πεσει τρελλο αγγουρι

 

οι μισοι τουλαχιστον δεν εχουν καθολου το αυτοματο

λολ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

σε κατάθεση μελέτης για καφετέρια με την 3/81 αντιμετωπίζω μία απίστευτη ερμηνεία ενός σημείου της 3/81. Υπάρχει τρόπος αυτήν την ερμηνεία να την παραλάβω γραπτώς και το συντομότερο δυνατό ; Υπάρχει κάποια τέτοια διαδικασία που να υποχρεούται η Υπηρεσία να απαντήσει και να μην μπορεί να το αρνηθεί ; 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μπορείς (αν επιτρέπεται) να μας πείς με δύο λέξεις το σημείο τριβής με την ΠΥ ?

 

Όσο για το ερώτημα σου (αν το καταλαβαίνω σωστά) εγω το βρίσκω εύλογο να έχεις γραπτή απάντηση απο την υπηρεσία αλλά χρόνο παράδοσης.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν απορρίφθηκε, εάν απορριπτόταν θα λάμβανα γραπτώς την αιτιολογία. Απέφυγα την επεξήγηση για το φόβο των Ιουδαίων γιατί πιστεύω ότι κάτι άλλο κρύβεται όσο καλόπιστος και να θέλω να είμαι. Εν πάση περιπτώσει εξηγώ και ο Θεός βοηθός, στα σχέδια είναι εμφανές ότι αριστερά και δεξιά στη γειτνίαση με άλλη καφετέρια που βρίσκεται υπό κατασκευή και την είσοδο του κτηρίου αντιστοίχως υπάρχει πυραντοχή 120' όπως απαιτείται στο άρθρο 5. Η καφετέρια για την οποία καταθέτω, στην πρόσοψη και μετά τη γειτνίαση έχει "Π" ανισοσκελές με συρόμενο υαλοπέτασμα (φάτσα στο δρόμο). Το τμήμα υαλοπετάσματος που βρίσκεται αριστερά και δεξιά συνορεύει μόνον με εξωτερικό περιβάλλον. Με ρώτησαν και τους το είπα. Όταν πρωτοκατέθεσα μου έκανε ο Αξιωματικός αναφορά ότι το τμήμα της προσόψεως της γειτονικής καφετέριας που θα κατασκευασθεί πρέπει κατά 1.40 m να είναι πυράντοχο 60' και το αυτό πρέπει να ισχύει και από την άλλη πλευρά με την είσοδο του κτηρίου και μετά να υπάρχει κούφωμα, υαλοπέτασμα κ.λπ. Το ανέφερε αλλά μου είπε να το παρακάμψουμε. Όταν ξαναπήγα έχοντας διορθώσει κάτι άλλες παρατηρήσεις - Θεέ μου - ήταν με τον προϊστάμενο και με διαβεβαίωσαν ότι βάση της παρ. 2 του άρθρου 11 της 3/81 ισχύει αυτό που μου είχε πει ο Αξιωματικός και η μελέτη δεν πρόκειται να εγκριθεί εάν δε ζητήσω αποκλίσεις. Δεν είχα μαζί μου τη διάταξη και ως καλόπιστος μ@λ@κ@ς - αν και δε θυμόμουν επουδενί κάτι τέτοιο και το ανέφερα αυτό - έγραψα στις αποκλίσεις αυτό που μου είπαν ότι ισχύει και δεν το καλύπτω. Τελικώς διαβάζω την παρ. 2 του άρθρου 11 η οποία αναφέρει:

 

"Δύναται να γίνεται η παρασκευή φαγητών εις χώρους ανοικτούς προς την αίθουσαν εστιάσεως του κοινού, εφ' όσον η αίθουσα αυτή διαθέτει πυράντοχα χωρίσματα προς τους λοιπούς χώρους, κατ' ελάχιστον, μιας (1) ώρας."

Ξαναπηγαίνω λοιπόν και βρίσκω μόνον τον Αξιωματικό, του αναφέρω ότι δε βρήκα τίποτα τέτοιο στην 3/81 και ότι δε στέκει να ζητάω απόκλιση από το ανωτέρω απόσπασμα αφού το τηρώ. Είναι άτοπο. Έφερα και φωτογραφία που έδειχνε ότι ακόμα και αυτό το 1.40 το οποίο παρεμπιπτόντως αναφέρεται στην 3.2.15 του Π.Δ. 71/88 τηρείται στη γειτνίαση με την είσοδο του κτηρίου και από την άλλη έχω στα χωρίσματα όπως αναφέρει η διάταξη, ε ζήτα μου λέει απόκλιση από το άρθρο 5 που αναφέρει για πυραντοχή 120' και του λέω ότι προς την είσοδο του κτηρίου έχει 120' και προς την άλλη καφετέρια ytong που είναι F180 κατά DIN 4102-4 δηλαδή REI180 κατά ΕΝ 13501-2 (φέρουσα ικανότητα, ακεραιότητα, θερμομόνωση 3 ώρες) γιατί να ζητήσω απόκλιση; Μου λέει πάλι ότι πρέπει να τηρείται το 1.40 τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ δεν μπόρεσε να μου το αιτιολογήσει επαρκώς πώς συνάγεται αυτό από το ανωτέρω κείμενο - προφανώς - και έφθασε στο σημείο μετά από πίεση να μου αναφέρει ότι είναι Γενικός Πυροσβεστικός Κανόνας αυτός (με στόμφο και αγανάκτηση) και μου άφησε και μία υπόνοια ότι υπάρχει κάποια διευκρινιστική για το ανωτέρω κείμενο που το λέει αλλά δεν την έχει αυτός αλλά ο προϊστάμενος και να πάω αύριο 12 η ώρα να τα πω μαζί του. Νομίζω ότι έτσι το είπε. Δεν μπορώ εγώ μου λέει έλα αύριο στον Προϊστάμενο. Φεύγοντας δε η κοπέλα στο Πρωτόκολλο, που είχε παρακολουθήσει τα τεκτενόμενα, μου είπε καλού-κακού να πάρω πρώτα τηλ. γιατί άνθρωποι είναι και αυτοί και μπορεί αύριο να συμβεί κάτι και να μην είναι εκεί. Δεν το πολυκατάλαβα άλλα έτσι κι αλλιώς πρώτα θα καλέσω να βεβαιώσω ότι θα είναι εκεί. 

Εν τω μεταξύ ο πελάτης είναι νέος και ψάχνει και αυτός στο διαδίκτυο, του εξήγησα το βρήκε στο διαδίκτυο και μου λέει εγώ ούτε φαγητά φτιάχνω όπως αναφέρει το κείμενο ούτε και λέει αυτό που μου λες ότι σου λένε. Άντε εξηγησέ του τώρα. Και το είπα αυτό και στον Αξιωματικό και αφού μ' έγραψε στα μπούτια του - γιατί πιο πάνω έχει γεμίσει - φέρτον εδώ να του τα πούμε εμείς μου λέει. 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα κατι ο ΔΠ στα δομικα ειναι 120????

αν ναι το τε γιατι θελουν 60αρα? αυτο κανει τρωτο σημειο...

 

με γνωμονα οτι 120 πορτα δε βρισκεις ευκολα

και αν βρεις τσιμπαει πρεπει να βαλεις παραπανω........

 

αν καταλαβα κατι λαθος σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.