Μετάβαση στο περιεχόμενο

άδεια κατεδάφισης για αυθαίρετο μετα τον 4014/11


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι ,έχω περίπτωση που έγραψαν πελάτη μου για ανέγερση μετά τον 4014 .επειδή το πρόστιμο είναι μεγάλο και το σπίτι ακόμη στο σκελετό αποφάσισε να το γκρεμίσει .τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει ?το πρόστιμο το γλυτώνει αν βγάλει άδεια κατεδάφισης και μπορεί να πάρει τέτοια άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Στην έκθεση αυτοψίας θα αναγράφεται πρόστιμο ανέγερσης & πρόστιμο διατήρησης. Το πρόστιμο ανέγερσης πρέπει να πληρωθεί. Το πρόστιμο διατήρησης όχι (αν κατεδαφιστεί).

Μπορεί να εκδοθεί Αδεια κατεδάφισης (το ''κουφό΄΄ είναι ότι σε κάποιες Υ.ΔΟΜ. , προκειμένου να χορηγήσουν άδεια κατεδάφισης ζητούσαν/ζητάνε νομιμότητα κτίσματος. Είναι λάθος και φυσικά δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση από την νομοθεσία)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο διατήρησης όχι (αν κατεδαφιστεί).

Δεν το πληρώνει ούτε μέχρι τη στιγμή της κατεδάφισης?

Έχω την αίσθηση ότι δεν διαγράφεται, απλά παύει να προσαυξάνεται από τη στιγμή της κατεδάφισης.

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφεται από την στιγμή που παύει να υφίσταται το αποτέλεσμα της πράξης για την οποία τιμωρείται ο ιδιοκτήτης δηλ. από την στιγμή που δεν υπάρχει αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες, πελατης μου, κατεδαφισε χωρις αδεια ενα δωματιο διοτι ηταν σε κοινοχρηστο χωρο, εκτος οικοπεδου. Καλεσε την πολεοδομια για επιτοπιο ελεγχο, ηρθαν, και του δωσαν και βεβαιωση. Απλα σταματησαν να του βεβαιωνουν το προστιμο διατηρησης. Τα υπολοιπα τα εχει ρυθμισει και τα πληρωνει. 

Πριν λιγες μερες του εβγαλα και αδεια προσθηκης καθ υψος στο νομιμα υφισταμενο. Αν ηταν δεν θα μου ελεγαν να εβγαζα και αδεια κατεδαφισης? 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση ,πρόστιμο διατήρησης δεν του έχει έρθει .μόνο ανέγερσης .είχα την εντύπωση οτι μπορούσε και χωρίς να πληρώσει το ανέγερσης να το κατεδαφίσει .με την 48 ωρη που παίρνεις απο την πολεοδομία .

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες, πελατης μου, κατεδαφισε χωρις αδεια ενα δωματιο διοτι ηταν σε κοινοχρηστο χωρο, εκτος οικοπεδου. Καλεσε την πολεοδομια για επιτοπιο ελεγχο, ηρθαν, και του δωσαν και βεβαιωση. Απλα σταματησαν να του βεβαιωνουν το προστιμο διατηρησης. Τα υπολοιπα τα εχει ρυθμισει και τα πληρωνει. 

Πριν λιγες μερες του εβγαλα και αδεια προσθηκης καθ υψος στο νομιμα υφισταμενο. Αν ηταν δεν θα μου ελεγαν να εβγαζα και αδεια κατεδαφισης? 

 

Εγραψα ότι ''μπορεί να εκδοθεί άδεια κατεδάφισης''. Τώρα αν θα προβεί στην συγκεκριμένη διαδικασία ή όχι, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα και μια αλλη ιδια περιπτωση για ολοκληρο 2οροφο στα μπετα πριν 3 χρονια.

Εστειλε η πολεοδομια το προστιμο ανεγερσης και ο ιδιοκτητης το γκρεμισε μονος του, χωρις αδεια και τελικα δεν του στειλαν προστιμο διατηρησης

Link to comment
Share on other sites

Για την πρωτη περιπτωση που ηταν και πελατης μου ναι (και διατηρησης γιατι το ειχε αρκετα χρονια). 

Για την δευτερη περιπτωση δεν ξερω λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.