Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - επιλογή με συγκεκριμένες προϋποθέσεις


tempo

Recommended Posts

ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

 

δεν ξέρω αν θα βοηθήσει για να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα άλλα για τα σώματα που έχω στο σπίτι (120τμ) μετρήσαμε (με μηχανικό) ολικό P=23000 Kcal/h (με κάπως συντηρητικές μετρήσεις των Kcal/h)

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που δεν μας λες (και χρειάζονται πολύ) είναι :

1. Θερμικές απώλειες του σπιτιού

2. Με ποιά θερμοκρασία αποδίδουν τα σώματα την ισχύ που λες 

3. Τι εννοείς "με συντηρητικές μετρήσεις"?

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που δεν μας λες (και χρειάζονται πολύ) είναι :

1. Θερμικές απώλειες του σπιτιού

2. Με ποιά θερμοκρασία αποδίδουν τα σώματα την ισχύ που λες 

3. Τι εννοείς "με συντηρητικές μετρήσεις"?

σωστά, λοιπόν

 

1. δεν έχω μελέτη, δεν έχω απάντηση απλά θα πω ότι εμπειρικά (με βάση τους προηγούμενους χειμώνες) το σπίτι έχει αρκετά καλή μόνωση

2. στους 80 βαθμούς C

3. ο μηχανικός μου είπε ότι οι τιμές kcal/h υπολογίζονται με βάση κάποιον πίνακα όπου με βάση διαστάσεις και μαιάνδρους υπάρχει η τιμή kcal/h για τον συγκεκριμένο τύπο καλοριφέρ. Εάν η τιμή που έδινε ο πίνακας ήταν πχ 3300 kcal/h  o μηχανικός υπολόγισε 3000 kcal/h γιατί όπως μου είπε συνήθως έτσι είναι πιο κοντά στις πραγματικές τιμές

Link to comment
Share on other sites

Η πείρα λέει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (που δεν έχουμε μελέτη απωλειών)

1. Τα σώματα μπαίνουν πολύ μεγαλύτερα από τα απαιτούμενα (για να είμαστε σίγουροι) άρα το επιπλέον κόστος σωμάτων μάλλον υπερέβη το κόστος της μελέτης

2. Για τον ίδιο λόγο διαλέγουμε μεγάλη Α.Θ. (άρα πληρώνουμε ξανά την μελέτη 2 ή 3 φορές)

3. Επιλέγουμε Α.Θ. υψηλών θερμοκρασιών (πάλι για να είμαστε σίγουροι) και λόγω χαμηλώτερου cop ξαναπληρώνουμε τη μελέτη μιά φορά κάθε χρόνο στη ΔΕΗ)

(τα νούμερα είναι δικές μου προσεγγίσεις, τα συμπεράσματα δικά σου)

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν δε κανεις μια μελετη απωλειων

υπαρχει πιθανοτητα να κανεις σημαντικο λαθος στην επιλογη

την μελετη αυτη ειναι καλο να μη στη κανει ο εμπορος

αλλα να στην κανει και μηχανικος ο οποιος θα σπασει λιγο παραπανω

το κεφαλι του να προσομοιωσει καλα το σπιτι, ακομα και στις παραδοχες που θα κανει

να ειναι ψαγμενος

 

υστερα θα του πεις να συγκρινει τις απωλειες αυτες με την ισχυ των σωματων

 

και μετα ξαναμιλαμε

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την αίσθηση πάντως ότι το σπίτι είναι μονωμένο, εμένα πάντως οι 23000 θερμίδες εμένα μου φαίνονται πολλές...

επίσης, είχατε μελέτη θέρμανσης όταν το κάνατε αυτό, και ξέρετε επίσης πως είναι συνδεδεμένα τα σώματα ;

στο μονοσωλήνιο (που προφανώς έχεις), μπορεί σε ένα κύκλωμα να είναι 3~4 σώματα, με αποτέλεσμα π.χ. το 4ο σώμα του κυκλώματος να μπορεί να αποδώσει θεωρητικά 3000 θερμίδες, αλλά επειδή σε αυτό το νερό πάει με χαμηλότερη θερμοκρασία, να αποδίδει π.χ. 2000, κ.ο.κ.

όπως λένε και οι άλλοι συνάδελφοι, πρέπει να κάνετε μια μελέτη φορτίων εκ νέου, και να δεις τι θα βάλεις

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε αντλία ΥΘ, όχι, αλλά αν πας σε ΧΘ, υπολογίζεις ένα 35~40% κάτω σε απόδοση ανά σώμα, σκέψου τι υπερδιαστασιολόγηση πρέπει να έχει γίνει ούτως ώστε να μην έχεις θέμα ;)

Link to comment
Share on other sites

τα σωματα ειναι κατα μεγαλο ποσοστο υπερδιαστασιολογημενα

οποτε δε θες ουτε εκει αλλαγη ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

 

για μονοκατοικια.... καθε σπιτι και καημος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.