Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστάσεις δοκού προς αποφυγή βέλους αλλά και ταλαντώσεων


 

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω μια συνεχή δοκό 3 ανοιγμάτων, της οποίο το τρίτο και το τελικό της άνοιγμα είναι 11.6 μ καθαρό.

Τα πρώτα 2 ανοίγματα είναι πιο φυσιολογικά (5-6μ).

Εκατέρωθεν του μεγάλου ανοίγματος έχω 2 πολύ ισχυρά στοιχεία (50Χ150) ως στηρίξεις της δοκού :D.

 

Η δοκός έχει πλάκες και στις 2 πλευρές της (επιφάνεια επιρροής περίπου 5.5μ). Πάνω στις πλάκες αυτές υπάρχει πιθανότητα να στήνονται πανηγύρια :D και να χορεύει κόσμος. :D

 

Θέλω να βρω τις διαστάσεις της δοκού με γνώμονα την ελάχιστη κρέμαση.

 

Από εισαγωγή στο Fespa η δοκός είναι σχεδόν αμφίπακτη (ροπή στις στηρίξεις ql^2/12).

 

Θεωρώντας την σχέση αl/d<20 έχω2 επιλογές

 

1)α=0.8 , l=13.1 έχω d=0.53m

 

ή επειδή από την επίλυση προκύπτει αμφίπακτη

 

2)α=0.6 , l=13.1 έχω d=0.40m

 

Έστω ότι μου αρκεί το ύψος 70 εκ (που δεν μου γεμίζει όμως το μάτι)

Αν θεωρήσω δοκό 60Χ70 και είναι τελικά οκ με τους οπλισμούς αλλά και με το βέλος (ελέγχοντας το και στο μοντέλο μου), θα είμαι εντάξει και με τις ταλαντώσεις?

Υπάρχει κάποιος έλεγχος για τις ταλαντώσεις στοιχείων Ω.Σ?

Θα κάνετε κάτι διαφορετικό για την δοκό αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Αρη, νομίζω πως το πρόβλημα το θέτεις λάθος... Το πρόβλημά σου δεν είναι (ο υσιαστικά) το άνοιγμα της δοκού, αλλά το τί θα γίνεται πάνω στην πλάκα. Δεν ξέρω αν θυμάσαι το βίντεο που κυκλοφορούσε στις ειδήσεις πρίπου το 2001, με ένα κέντρο στο Ισραήλ στο οποίο έδειχνε τους ανθρώπους να χορεύουν και ξαφνικά.... έπεσε η πλάκα!!!!

Αν έχεις dance load στην πλάκα, είναι δυναμικό φορτίο και πρέπει να προσέξεις πολύ τον συντονισμό της πλάκας και όχι της δοκού...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτοί στο Ισραήλ είχαν κόψει και κάποια-ες κολώνες γιατί ήταν στη μέση και τους ενοχλούσαν...

 

Στο θέμα μας: ξέρω για έλεγχο δονήσεων σε μεταλλικές δοκούς, ξέρω και για ξύλινα πατώματα (υπάρχουν και αντίστοιχα προγράματα). Δεν έχω δει πουθενά για Ο.Σ. Συμφωνώ πάντως με τον acnt, είναι θέμα περισσότερο ανοίγματος και πάχους πλάκας, παρά δοκού.

Από την επιφάνεια επιρροής που αναφέρεις δεν πρέπει να έχεις και μεγάλα ανοίγματα στις πλάκες, οπότε θέμα ασφάλειας δεν νομίζω ότι τίθεται. Τώρα κάποια ενόχληση απο τους χρήστες, μπορεί και να υπάρξει...

Link to comment
Share on other sites

την πλάκα θα την προσέξω δεόντως.

Για αυτήν είμαι σίγουρος, εξάλλου είναι και μικρές.

Η δοκός που έχει μεγάλο άνοιγμα είναι η κρίσιμη για ταλάντωση.

Όπως και ο paktomenos έτσι και εγώ δεν έχω δει κάτι για Ω.Σ

Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

1) Η πλάκα που κατέρρευσε στο Ισραήλ ήταν μυκητοειδής αν θυμάμαι καλά δηλαδή δεν είχε δοκούς!

2) Ο οπλισμός στο μέσο του ανοίγματος προκύπτει από στατικά φορτία και όχι δυναμικά ειδικά αν διαστασιολογήσεις με ql²/8 (αμφιέρειση) κάτι που κάνω πάντα σ' όλες τις δοκούς ειδικά στις μεγάλου ανοίγματος. Προστατεύεσαι από κακές αγκυρώσεις των οπλισμών.

3) Βάλε την επιλογή "Έλεγχος λειτουργικότητας σε ρηγμάτωση" της καρτέλας "Σκυρόδεμα" στις ιδιότητες της δοκού, από "Αυτόματο" σε "Πλήρης έλεγχος". Θα σου προκύψουν πρόσθετα σίδερα στις στηρίξεις. Σε τέτοιου μήκους δοκούς θεωρώ καλό να τα βάζεις και να κάνεις τον αναλυτικό έλεγχο της ρηγμάτωσης.

4) Βάλε έναν κόμβο στο μέσο της δοκού και έλεγξε το βέλος κάμψης για G+Q. Έλεγχξε με το l/250 ή l/300 ή l/500, ό,τι επιθυμείς.

Αν κάνεις τα παραπάνω θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη δοκό. Η δοκός δεν ταλαντώνεται μόνη της αλλά όλο το σύστημα πλακών-δοκών που είναι ιδιαίτερα δύσκαμπτο.

 

Βάσει ΕΚΩΣ §16.2 το ελάχιστο ύψος δοκού για την απαλλαγή του ελέγχου των βελών κάμψης είναι d>=α*l/20.

Για α=1,00 (θεώρηση αμφιέρειστης = δυσμενέστερη περίπτωση) και l=11,6m προκύπτει d>=58cm άρα h>=58+c=58+4=62cm. Με 70cm ύψος δοκού απαλλάσσεσαι του ελέγχου του βέλους κάμψης αλλά όπως είπαμε στο (4) τον κάνουμε για να γνωρίζουμε την πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Στα βιβλία δυναμικής των κατασκευών π.χ. Clough-Penzien υπάρχουν τύποι για ταλαντώσεις δοκού με αρμονικά φορτία.Τι θέλεις να κάνεις?Να υπολογίσεις την ιδιοπερίοδο της δοκού?Γιατί δεν την βάζεις στο sap σαν αμφίπακτη να δεις τι βγάζει?Ταλαντώσεις εννοείς από σεισμικά φορτία?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ

Χάρη

Τα κάνω αυτά που λες.

Το ερώτημα είναι αν είμαι οκ από ταλαντώσεις, έστω και ψυχολογικά για αυτούς που στέκονται από πάνω εφαρμόζοντας την απαλλαγή βελών

nik

Αυτό είχα κατά νου, αλλά με τι θα το συγκρίνω?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δυναμικές επιρροές πατωμάτων -ταλαντώσεις, ένας πρακτικός έλεγχος για να μην μπλέξεις ...με τον Chopra, είναι ο εξής:

 

για αίθουσες που λαμβανουν χώρα ρυθμικά άλματα, χωροί κ.τ.λ πρέπει

δ1+δ2 < 10mm

 

Αν δεν είσαι τότε κάνε έλεγχο ιδιοσυχνότητας fe όπου πρέπει να είναι μεγαλύτερη απο 5Hz ,για χορούς κ.τ.λ

 

όπου fe=(α/2πL^2)*Sqrt(EJ/m)

 

α=9.87 για αμφιαρθρωτή

=22.37 για αμφίπακτη

=15.42 μονόπακτη

=3.52 πρόβολος

 

L = απόσταση στηρίξεων

m= μάζα ανα μονάδα μήκους (m=φορτίο-δύναμη σε KN διαιρεμένο με g)

 

Εγώ επίσης τα στατικα φορτία θα τα ενίσχυα με ένα συντελεστή δυναμικής ενίσχυσης π.χ 1.5 ή 2 λόγω χορού, ρυθμικά χτυπήματα κ.τ.λ

 

(δεν αναφέρομαι σε σεισμό , τα ανωτέρω αφορούν έλεγχο με στατικά φορτία)

 

Άρη πιστεύω ότι είναι αυτό που θές

----------------------------------------------------------

και για λόγους πληρότητας της δημοσίευσης μου συμπληρώνω ότι

αν ο χώρος έχει normal χρήση (όχι ρυθμικά άλματα κ.τ.λ)

το όριο αποφυγής ελέγχου συχνότητας γίνεται δ1+δ2< 28mm

και αν δεν επιτυγχάνεται τότε πρέπει fe μεγαλύτερη απο 3Hz

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε σε ευχαριστώ :D

Έχω τελικά Lκαθαρό 12.1μ

Βέλος από μόνιμα 9μμ

Βέλος από κινητά 5.7μμ

Συνολικό βέλος με ερπυσμό 3*9+0.5*5.7=29.85μμ

Άρα 12.1μ/0.029=400 Άρα πολύ καλό <L/400

 

Έχουμε δοκό τελικά 50X65

 

I=bh^3/12=0.0114427m4 (αν και στην πράξη είναι πλακοδοκός με Ι=0.0124)

E=2.9*10^7kN/m4

α=22.37

m=40kN/m(μόνιμα)+26κΝ/μ(κινητό) (από επίλυση)

 

 

fe=(α/2πL^2)*Sqrt(EJ/m) =

 

=(22.37/2*3.14*12.1^2)**Sqrt((2.7*10^7kN/m4*0.0114427m4)/66ΚΝ/m)=

=0.024329(1/m2)*Sqrt(4681.10m)=

=0.024329(1/m2)*68.41(Sqrt(m))=1.6 (1/m2)*(Sqrt(m)???

 

Τι συμβαίνει με τις μονάδες? δεν είναι αδιάστατο το αποτέλεσμα!

 

Από ανάλυση σε κατάλληλο πρόγραμμα Τ=0.22sec ή v=4.545

 

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.