Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης σε τακτοποιημένο υγειονομικού ενδιαφέροντος


OLINAPAL

Recommended Posts

Καλημέρα.

Σε τακτοποιημένο υπόγειο που έγινε χώρος κύριας χρήσης καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος, εάν θέλω ν' αλλάξω τη διαρρύθμιση π.χ. να το χωρίσω στα 2 με ενδιάμεσο τοίχο ή να μεταφέρω το μπάνιο

χρειάζεται να περάσει από πολεοδομία ή μόνο από υγειονομικό και πυροσβεστική; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η Βεβαίωση Χώρου Κύριας Χρήσης, σε τακτοποιημένο χώρο, εκδίδεται από την Υ.ΔΟΜ. (Εγκ. 1/2012 παρ. Β3).

Αν έχεις ήδη πάρει την παραπάνω βεβαίωση, τότε μάλλον σε καλύπτει η "Γνωστοποίηση προ 48 ωρών''

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αν με τις αλλαγές αλλάζουν οι διαδρομές διαφυγής στην παθητική κι αν (από μέγεθος του χώρου) υπήρχε και η απαίτηση για τουαλέτες ΑΜΕΑ δεν ξέρω πως θα φανούν αυτά χωρίς νέα κάτοψη σε 48ωρη.

 

(πιθανολογώ όμως επί της διαδικασίας στο συγκεκριμένο, δεν το έχω αντιμετωπίσει με τις νέες διαδικασίες ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δικαίωμα για γνωστοποίηση; Ρωτάω γιατί κάποια στιγμή έλεγαν πως μπορεί να δοθεί μόνο μία άδεια για εργασίες επισκευής αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να αλλάξουν τα σχέδια του τακτοποιημενου και να προστεθεί μόνο ένα χώρισμα;πρέπει ξανά να δώσει βεβαίωση κχ η πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασία θα πρέπει ακριβώς ν'ακολουθήσω; Η πολεοδομία έχει σχέδιο που δεν έχει χώρισμα και έδωσε βεβαίωση γι αυτή την κάτοψη. Θα πρέπει τώρα να τους πω ότι θέλω να βάλω χώρισμα; Πρέπει να ζητήσω άδεια; Στη εγκύκλιο 1 λέει ότι τα ίδια σχέδια θα πρέπει να υποβληθούν και στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Πρέπει να αλλάξω το σχέδιο για να το πάω στην πυροσβεστική και στο υγειονομικό για να φαίνεται η πραγματική κατάσταση. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Για τόσο μικρή διαρύθμιση σε γραφεία όμως και όχι σε ΚΥΕ στην πολεοδομία μου είχαν πει χωρίς ΟΑ. Δεν ξέρω όμως αν θα θέλανε ενημέρωση της ΟΑ η πυροσβεστική και το υγειονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Η 48ωρη ενημέρωση αναφέρεται σε νόμιμα κτίσματα.Για το αν σε αυτά εννοούν και τα τακτοποιημένα θα πρέπει να τσεκαριστεί σε κάθε πολεοδομία αλλά καλύτερα να έβγαινε μια διευκρίνηση από το υπουργείο.Πάλι μισή δουλειά έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.