Μετάβαση στο περιεχόμενο

μηχανογραφικο


Recommended Posts

καλησπερα σας. Δεν ειμαι σίγουρος αν  είναι σωστό που ανοιξα θεμα σε αυτό το φορουμ απλα ειμαι αρκετα προβληματισμενος για μια αποφαση "ζωης" και αναζητω προτασεις και λυσεις!

φετος εδινα πανελληνιες εξετασεις. Ως πρωτο στοχο εχω το ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων στην θεσσαλονικη, στο οποιο κρεμομαι απο μια κλοστη για το αν περασω ή οχι! Το θεμα μου ειναι αν στη συνεχεια δυλωσω μηχανολογων μηχανικων θεσσαλονικη ή ηλεκτρολογων ξανθης ή ηλεκτρολογων βολου!

Θα ηθελα να μαθω τις διαφορές μηχανολογων και ηλεκτρολογων και ποιες θα ηταν κατα τι γνωμη σας οι καλυτερες επιλογες για να δηλωσω τις σχολες (μετα το ηλεκτρολογων μηχανικων θεσσαλονικης οπου ειναι η εδρα μου)

Να τονισω οτι μπορω να δηλωσω μονο ξανθη και βολο (εδρα οπως ειπα η θεσσαλονικη)

Link to comment
Share on other sites

αντε να απαντήσω αν και δεν έχω άποψη.

 

Οι ηλεκτρολόγοι είναι υπολογιστές κυρίως φαντάσου χονδρικά...

 

οι μηχανολόγοι είναι κυρίως με μηχανές. Πως δηλ. ενα μηχανημα θα δουλευει π.χ. ενα ρομποτ, δηλ. οι αρμοί του, δηλ. με μηχανές ασχολούνται. Ο ηλεκτρολόγος κοιτάζει τα κυκλώματα του ρομπότ. Ελεγχο πρόδρασης κτλ. δηλ. να μην σκουντουφλάει, όταν προχωράει κτλ...

Link to comment
Share on other sites

μπορω να πω πως με βοηθησατε σε εναν βαθμο!! Σαν αποκατασταση γνωριζετε κατι?? (αν και ειναι δυσκολη ερωτηση στις μερες μας και για εμενα ειναι ακομα πολυ νωρις)

Απλα αυτο που με μπερδευει ειναι οτι πολλοι μηχανικοι μου εχουν πει οτι εχουν αμεση σχεση οι δυο σχολες!

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρολόγοι βρίσκουν πιο εύκολα από τους μηχανολόγους.

 

Γιατί υπολογιστές υπάρχουν παντού.

 

Αλλά η αποκατάσταση δεν είναι και τόσο σοβαρός λόγος για να απορρίψεις τους μηχ/γους.

 

Οι ηλεκτρ. και οι μηχαν. στο ΑΠΘ είναι στα 6 - 6.5 χρ. μ.ο. αποφοίτησης. Αν είσαι αστέρι θα τελειωσεις στα 5 τους ηλεκτρολ. που είναι δύσκολο γενικά.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.. σας ευχαριστω πολυ για το χρονο που διαθεσατε και που ενδιαφερθηκατε γιατι ειναι μια δυσκολη φαση και προσπαθω να παρω καποιες απαντησεις!!!

Edited by thomastrop
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.