Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση τακτοποιημένου χώρου με Ν.4014/11 στην εφορία


ioannat

Recommended Posts

καλησπέρα συνάδερφοι

Εχω τακτοποιησει αρκετους χωρους το 2012 με τον Ν.4014/11 οπου οι πελάτες μου πλήρωσαν το προστιμο εφαπαξ μέσα στο 2012.Οριστική υποβολή όμως έκανα σε όλα το Μαιο του 2013.Ο λογιστής του ενος του ζητάει να δηλωσει το ακινητο στην φορολογική δήλωση του 12 γιατι λεει "αφου το 12 πληρωσε τοτε πρέπει να δηλωθει¨" Εγώ πιστευω οτι πρεπει να δηλωθουν του χρόνου και να υπολογιστεί ο χρόνος της οριστικης υποβολης και οχι ο χρονος της κατάθεσης χρημάτων .Ποια ειναι η αποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας,

αφου παραταθηκε η προθεσμια για τις δηλωσεις φορου εισοδηματος

 

πιθανον  να περιμενουμε και την αντιστοιχη παραταση για την δηλωση του Ε9...[ληγει 30  Ιουνιου]

 

[εν οψει επικειμενης αλλαγης και του εντυπου του Ε9 ως προς τον Β΄πινακα για τα εκτος σχεδιου...

αλλα αυτο, μαλλον,  μετατιθεται για αργοτερα...]

 

Παντως, για το ανω ερώτημα,

μεχρι σημερα, ισχυει η αναλυτικη ΠΟΛ 1126/11

με παραδειγματα

 

 

http://www.hellastax.com/Docs/2011/1126-11.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την ΠΟΛ 1126/11 που παρθέτεις πιο πάνω 'τακτοποιουμενοι χώροι¨ θεωρουνται οι χώροι που έχει γινει "οριστικη υποβολη" ή αυτοι που η δηλωση τους ειναι ακομη σε φαση "επεξεργασίας οσον αφορα τον Ν4014/11;;

Για τον 3843/10 για παράδειγμα,γραφει στην ΠΟΛ.1126/11 "...αιτηση του ενδιαφερομενου επι της οποιας εχει τεθει σφραγιδα περαιωσης.."

Ο λογος που επιμενω ειναι γιατι ο λογιστης θελει ντε και καλα να δηλωσει τωρα χωρο που δηλωθηκε το 12 αλλα εγινε οριστικη υποβολη το 13

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

η ΠΟΛ εχει δυο κεφάλαια,

 

 σε γενικες γραμμες,

 

το Α αφορά το εισοδημα {Ε1 και Ε2]

 

το Β το Ε9 [και τον ΦΑΠ] όπου λεει οτι

μεχρι την μεταβιβαση...δεν αλλαζουν...

τα αλλαζει ο αγοραστης...οταν τα αγορασει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειμαι λογιστης, το ερωτημά μου ειναι ποια ειναι η χρονολογια για την οποια θεωρειται ενα κτισμα "τακτοποιημένο" με τον νομο 4014, η ημερομηνια μου πληρωσε εφ απαξ το προστιμο ή η ημρομηνια που εκλεισε η δηλωση και πέρασε σε οριστικη υποβολη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!......Τωρα ανοιγω μέτωπα και με τους λογιστές, αντε να τους εξηγησω τι σημαίνει  "ολοκληρωμένη υπαγωγη"....Αυτοι ρωτανε 'ποτε πληρωσε"; αρα τη χρονια αυτη δηλωθηκε και τελειωσε..........

Θα σας ενημερώσω απο Δευτέρα πως θα διευθετηθει το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Μην πολυασχολείσαι με αυτό το θέμα.

Όσο περισσότερο ασχοληθείς, τόσο περισσότερες ευθύνες θα σου καταλογήσουν.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει, αναλαμβάνοντας τις συνέπειες των πράξεών του.

Προσωπικά και σε δικά μου ακίνητα και στους πελάτες μου συστήνω να μην δηλώσουν απολύτως τίποτα.

Κι ο λόγος είναι απλός, ζητούν να δηλωθούν μαζί με "νόμιμα υφιστάμενους" χώρους, χώροι ρυθμισμένοι για 30 ή 40 χρόνια και αθροιστικά να καταβάλλουν "ομοειδείς" φόρους..... 

Ας τολμήσουν να βάλουν πρόστιμο σε κάποιον που δεν θα το κάνει, θα πάει στο ΣΤΕ και θα κριθεί αντισυνταγματικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.