Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία μη αρτίου κατα την μεταβίβαση προς το Δημόσιο


Recommended Posts

Συνάδελφοι αναζητώ την διάταξη που επιτρέπει την μεταβίβαση προς το Δημόσιο τμήματος οικοπέδου κατά παρέκκλιση των πολεοδομικών διατάξεων που αφορούν στην αρτιότητα. Είμαι βέβαιος για την ύπαρξη ειδικής διάταξης αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω στο αρχείο μου.

 

EDIT: Πολλές φορές ξεχνάμε αλλά μετά θυμόμαστε. Η απάντηση βρίσκεται στην παρ.1 του άρθρου 6 του Ν.720/77

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε armenopoule

και ισχύει ακόμη.. ή μετά ΓΟΚ/85 και ΝΟΚ δεν ισχύει και επομένως ίσχυσε χρονικά από το 1977 μέχρι την ισχύ του ΓΟΚ/85!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

armenopoylos

από μόνη της η συμπερίληψή της στο ΚΒΠΝ, δεν νομίζω ότι σημαίνει ότι ισχύει εξάπαντος

(και ότι δεν ισχύει μόνο για το παραπάνω χρονικό διάστημα  77-85-όπως ισχύει και για τις άλλες διατάξεις του)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΑΝΑ, ο ΚΒΠΝ περιλαμβάνει μόνο ισχύουσες (την 13-6-97) πολεοδομικές διατάξεις. Δες σχετικά το "Αρθρο Μόνο" στην αρχή του. Επίσης περιλαμβάνει πολύ χρήσιμους πίνακες στο τέλος όπου αναλύονται οι πηγές και αναφερονται οι καταργημένες διατάξεις. 

Δυστυχώς η εξαιρετική αυτή προσπάθεια κωδικοποίησης δεν συνεχίστηκε και κάθε μέρα το νομικό/πολεοδομικό χάος μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

armenopoule

Άλλη εντύπωση είχα για το σκοπό της κωδικοποίησης και σ’ αυτό συνετέλεσαν οι πίνακες που αναφέρεις (το τάδε καταργήθηκε με το τάδε..)

 που πίστευα ότι ήταν  

  1. Κωδικοποίηση όλων των ανά καιρούς εκδοθέντων διατάξεων, που ίσχυσαν όσο ίσχυσαν, ώστε να  μπορεί κάποιος  να βρει   σε περίπτωση  που του ζητείται  η νομιμότητα κάποιας πράξης του  τη διάταξη που ίσχυε κατά το χρόνο που αυτή συντελέσθηκε

και

  1. Αν συνεχίζονταν η προσπάθεια, όπως και εσύ επισημαίνεις θα ξέραμε πέραν των παραπάνω και τι ισχύει και σήμερα

Τώρα διαπιστώνω ότι κάνω  λάθος

(Αν κάποιος  συνάδελφος έχει την Κωδικοποίηση σε word, τον παρακαλώ να την ανεβάσει αν θέλει)

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα τον Κώδικα βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας 27-7-99 _ΦΕΚ 580Δ σε pdf εδώ αλλά πρέπει να εγκριθεί πρώτα....

Καληνύχτα..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια επισήμανση

(γιά ιστορικούς πλέον λόγους, μιά και η κωδικοποίηση με τόσες αλλαγές που έγιναν έκτοτε πλέον δεν είναι αξιοποιήσημη):

Η συγκεκριμένη Κωδικοποίηση που έγινε με ΠΔ ("κωδικοποιημένο διάταγμα"), ενσωμάτωσε μεν τις διατάξεις σε μορφή ενιαίου κειμένου, ήταν χρηστική αλλά δεν κατήργησε τις διατάξεις που κωδικοποίησε.

Γι΄αυτό και στους μεταγενέστερους νόμους (τουλάχιστον όσους εγώ έχω προσέξει) όταν καταργούνται ή τροποποιούνται παλαιότερες διάταξεις δεν γίνεται αναφορά στο συγκεκριμένο ΠΔ του ΦΕΚ 580/Δ/99, αλλά στους αρχικούς νόμους (που διατηρούν την ισχύ τους)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.