Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί της Γης


anka

Recommended Posts

Μη κερδοσκοπική οργάνωση:

 

http://www.engoe.gr/

 

δείτε και το άρθρο του ΤΕΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PRESS/ENHMEROTIKO_DELTIO/ED-YEAR-2008/ED2510/2510_ENDIAFEROYN.pdf

 

Τι λέτε να τους στηρίξουμε σαν http://www.michanikos.gr ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιγράφω από τον ιστότοπο της οργάνωσης ΜτΓ.

 

"Πού βρίσκετε πόρους για την υλοποίηση των δραστηριοτήτων και των έργων σας;

 

Για την κατασκευή έργων υποδομής σε αναπτυσσόμενες περιοχές υπάρχουν ειδικά προγράμματα/ κονδύλια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Υπ. Εξωτερικών που απευθύνονται μόνο σε ΜΚΟ. Επίσης, μέρος των δαπανών καλύπτονται από έσοδα που προέρχονται από δωρεές, εκδηλώσεις, κ.α.".

 

Τα έντονα γράμματα έγιναν από εμένα.

Αυτό με κάνει καχύποπτο απέναντι σε κάθε ΜΚΟ που έχουν γίνει της μοδός και επειδή πολλά έχουν ακούσει τα αφτιά μου και πολλά είδαν τα μάτια μου ακόμα και πρόταση δέχθηκα από άνθρωπο που είναι μέσα στα πράγματα και έχει τα κονέ να συμμετάσχω σε ΜΚΟ που στόχο θα είχε να "φάει" κάποια κονδύλια της Ε.Ε. και του Ελληνικού Κράτους.

Όλα τα παραπάνω βέβαια μπορεί να μην αφορούν την εν λόγω ΜΚΟ.

 

Σ' ένα άλλο σημείο του ιστότοπου των ΜτΓ αναφέρει:

"Τέλος, είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι μέλη της οργάνωσης έχουν πάρει μέρος σε αποστολές σε χώρες του τρίτου κόσμου (Αιθιοπία, Κίνα, Μοζαμβίκη κλπ). Οι αποστολές αυτές είχαν στόχο την υλοποίηση τεχνικών έργων και την ανάπτυξη υποδομών για την βελτίωση της διαβίωσης των τοπικών κοινωνιών."

Η Κίνα παγκόσμια οικονομική δύναμη με τρομερά μεγάλο πλεόνασμα στο εμπορικό της ισοζύγιο, που διοργάνωσε τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008, έστειλε αστροναύτη να κάνει διαστημικό περίπατο, είναι πυρηνική δύναμη είναι χώρα του τρίτου κόσμου; :shock:

Χρειάζεται τη βοήθειά μας ή εμείς χρειαζόμαστε τη δική τους;

Μήπως, ρωτάω εγώ ο καχύποπτος, η αποστολή έγινε στη διάρκεια των ολυμπιακών αγώνων του 2008; Ακόμη όμως και να μην έγινε τότε μήπως έγινε και για τουριστικούς λόγους;

 

Όλα τα παραπάνω βέβαια μπορεί να είναι απλώς απόρροια ενός, πέραν του δέοντος, καχύποπτου πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως πέρα απο τη μητέρα Τερέζα δεν έχει πάρει το αυτί μου για ανθρώπους που θέλουν να προσφέρουν χωρίς να πληρώνονται. Χάρη θα έπρεπε να δεχθείς αφού σου έκανε τη πρόταση, στην Ελλάδα ζεις το θέμα είναι να μπεις στις κατάλληλες παρέες. Αφού νομικά σου δίνεται η δυνατότητα να κερδίσεις με πλάγιο τρόπο γιατι να μην το κάνεις? Μηχανικοί χωρίς σύνορα! χαχα! Ας πούνε τουλάχιστον κερδοσκοπικού χαρακτήρα να τους στηρίξουμε με τα χαράς.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ ήμουν σκεπτική για το αν έπρεπε να κάνω αναφορά στο θέμα.

Πάντως, χωρίς να λέω πως έχετε άδικο, κρίμα βρε παιδιά να έχουμε γίνει όλοι τόσο καχύποπτοι. Έχει χαθεί τελείως ο ρομαντισμός από την εποχή μας....

Link to comment
Share on other sites

Από την ιστοσελίδα τους http://www.engoe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=30 :

 

Ποια η σχέση σας με το ΕΜΠ όπου βρίσκεται η έδρα σας;

 

Οι ΜτΓ δεν αποτελούν μία οργάνωση που ανήκει στο ΕΜΠ. Στο ΕΜΠ βρίσκεται η έδρα μας και τα όργανα του Πολυτεχνείου ορίζουν εκπρόσωπο, μέλος ΔΕΠ, που έχει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία μας για λόγους διαφάνειας. Επίσης κάποια από τα ιδρυτικά μέλη ανήκουν στου διδακτικό προσωπικό του ΕΜΠ.

 

Δε νομίζω να υπάρχει τόσο θέμα αξιοπιστίας με αυτά τα δεδομένα, ή μήπως υπάρχει....?

Link to comment
Share on other sites

Τους γνωρίζω προσωπικά και τα πράγματα έχουν ως εξής:

Ξεκίνησαν μια προσπάθεια να ανασυγκροτήσουν μια υφιστάμενη οργάνωση ελληνική η οποία έχει πραγματοποιήσει μόνο ένα έργο αμφιβόλου χρησιμότητας στο παρελθόν και από τότε βρίσκεται σε λήθαργο, αλλά ήρθαν σε ρίξη με τον ιδρυτή τους.

 

5 άτομα, (φοιτητές και νέοι μηχανικοί) εκ των οποίων 1 καθηγητής του ΕΜΠ, αποφάσισαν τότε να ιδρύσουν τους ΜτΓ

 

Εγω πάντως πέρα απο τη μητέρα Τερέζα δεν έχει πάρει το αυτί μου για ανθρώπους που θέλουν να προσφέρουν χωρίς να πληρώνονται. Χάρη θα έπρεπε να δεχθείς αφού σου έκανε τη πρόταση, στην Ελλάδα ζεις το θέμα είναι να μπεις στις κατάλληλες παρέες. Αφού νομικά σου δίνεται η δυνατότητα να κερδίσεις με πλάγιο τρόπο γιατι να μην το κάνεις? Μηχανικοί χωρίς σύνορα! χαχα! Ας πούνε τουλάχιστον κερδοσκοπικού χαρακτήρα να τους στηρίξουμε με τα χαράς.

Εμένα πάλι έχει πάρει το αυτί μου για τέτοιους ανθρώπους

 

Όλα τα παραπάνω βέβαια μπορεί να μην αφορούν την εν λόγω ΜΚΟ

Δηλ. μπορεί και να αφορούν;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί και να την αφορούν κατά την άποψή μου. Μπορεί όμως και όχι. Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα. Απλώς τον προβληματισμό μου καταθέτω.

 

Αν θέλατε την απόλυτη διαφάνεια σε μια τέτοια οργάνωση τι θα κάνατε;

Προσωπικά θα έκανα διάφανο το ταμείο και τις συνεδριάσεις. Πώς; Δείχνοντας όλες τις κινήσεις του ταμείου (έσοδα-έξοδα) και όλες τις συζητήσεις-αποφάσεις του Δ.Σ. και της Γ.Σ. στον ιστότοπό μου στο διαdίκτυο. Όποιος θέλει μπαίνει και βλέπει από που πήρα πόσα και πού ξόδεψα όσα ξόδεψα. Οι συνεδριάσεις είναι εύκολο να μεταδίδονται ζωντανά και ηλεκτρονικά μέσω διαδικτύου και οι αποφάσεις και ό,τι γράφει ο γραμματέας σ' όποιο βιβλίο γράφει να βρίσκονται στον ιστότοπο σε κοινή θέα.

 

Θέση μου επίσης είναι ότι δεν έπρεπε οι ΜΚΟ να χρηματοδοτούνται από τις κυβερνήσεις. Αν οι κυβερνήσεις ήθελαν να κάνουν κοινωνικό έργο ας το αναλάβουν μόνες τους. Η χρηματοδότηση από μια κυβέρνηση ή την Ε.Ε. προκαλεί και εξάρτηση. ΜΚΟ μπορεί να χρησιμοποιούνται από τις κυβερνήσεις ως όργανα εξωτερικής πολιτικής και πίεσης διαφόρων χωρών ακόμα και των ιδίων που τις φιλοξενούν.

Τέλος, θεωρώ ότι η βοήθεια προς τις χώρες του τρίτου κόσμου απ' τις πλούσιες χώρες και την Ε.Ε. είναι εντελώς υποκριτική, αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

τα όργανα του Πολυτεχνείου ορίζουν εκπρόσωπο, μέλος ΔΕΠ, που έχει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία μας για λόγους διαφάνειας. Επίσης κάποια από τα ιδρυτικά μέλη ανήκουν στου διδακτικό προσωπικό του ΕΜΠ.

 

Εδώ είναι ισα-ισα που πρέπει να φοβάσαι γιατί είναι γνωστό πως αυτοί με την ιδιότητά τους μπορούν ευκολότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.