Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί της Γης


anka

Recommended Posts

Ναι, μπορεί και να την αφορούν κατά την άποψή μου. Μπορεί όμως και όχι. Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα. Απλώς τον προβληματισμό μου καταθέτω.

 

Ok αλλά εγώ γενικά είμαι πολύ προσεκτικός να μην αφήνω υπονοούμενα δημόσια για άτομα ή ομάδες ή για οποιονδήποτε άλλον περί παράνομων πράξεων γιατί καμιά φορά του τη δίνει κανενός και αρχίζει μηνύσεις για δυσφημίσεις και λοιπά. Και τότε μας παίρνει όλους η μπάλα σε αυτό το forum.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όποιος είναι δικομανής θα κάνει μηνύσεις και αγωγές έτσι κι αλλιώς και για ψύλλου πήδημα.

Από εκεί και πέρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο να είμαστε προσεκτικοί στο τι λέμε και δεν λέμε. Δεν κατηγόρησα κανέναν, εξέφρασα απλώς τον προβληματισμό μου για κάποια θέματα και τις απόψεις μου γενικώς για τις ΜΚΟ. Αν οι ΜτΓ θίγονται από τα γραφόμενά μου δεν έχουν παρά να απαντήσουν στις απορίες μου.

Η Κίνα είναι τριτοκοσμική χώρα;

Πότε έλαβε χώρα η αποστολή στην Κίνα;

Μπορούν να ανεβάσουν στο διαδίκτυο το ταμείο τους να ξέρουμε όλοι τι λαμβάνουν και από ποιον, τι ξοδεύουν και πού;

Διαφάνεια δε θέλουν; Διαφάνεια θέλουμε και εμείς.

 

Να συμπληρώσω ότι, άλλο να είμαστε προσεκτικοί στο τι λέμε κι άλλο να μη μιλάμε καθόλου φοβούμενοι πιθανές μηνύσεις. Αν συμβεί το δεύτερο τότε είναι που το χάσαμε το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μελος της οργανωσης ¨Μηχανικοί της Γης" εχω να σημειωσω τα εξης (αφου πρωτα τονισω οτι γραφω με δικη μου πρωτοβουλια και εκφραζω τον εαυτό μου και οχι απαραιτητα το συνολο των απόψεων των μελών).

 

 

1) Η αναφορά στην Κίνα εχει να κάνει με μεταφορά τεχνογνωσίας στο παρελθόν (αρκετά πριν το 2008). Καποια μέλη συμμετειχαν σε αυτή την προσπάθεια και υπο την αιγίδα άλλης οργάνωσης. Η οργάνωση μας δεν έχει να επιδειξει ακόμα έργο, αλλωστε ιδρυθηκαμε μεσα στο 2008.

2) Η οργανωση δεν στοχεύει σε βοήθεια μόνο σε τριτες χωρες, αλλά και σε κομμάτια του πρώτου που έχουν ανάγκη από βοήθεια. Δηλαδή πρέπει μόνο να φτιαχνουμε φαραωνικά προτζεκτ στην Αφρική και να ξεχνάμε το μεταναστη ή το μη προνομιούχο δίπλα μας; Επίσης πιστεύουμε περισσότερο στη μεταφορά τεχνογνωσίας στους κατά τόπους πληθυσμούς, παρά στα μεγαλεπίβολα εργά που συχνά γινονται χωρίς τη συμμετοχή των τοπικών κοινωνίων.

3) Η κριτικη για τις ΜΚΟ που αναφέρετε παραπάνω εχει σε μεγαλο βαθμό βάση. Πολλές φορες εχουν συνδεθει με κακοδιαχείση χρημάτων, αλλά οι Γιατροι χωρίς Σύνορα, οι Γιατροί του Κόσμου, η Διεθνής Αμνηστία και άλλες αναγνωρισμένες οργανωσεις με κύρος δεν ειναι και αυτές παρα ΜΚΟ.

4) Οι δράσεις των ΜΚΟ απο κάπου πρέπει να χρηματοδοτούνται. Το ιδανικό θα ήταν απο εισφορές μελών και ίδιους πόρους, αλλά όπως καταλαβαίνει κανείς μια μικρή και νέα οργάνωση όπως εμείς δεν μπορεί παρά να αναζητά εθνικούς και κοινοτικούς πόρους τουλαχιστον στην αρχή.

5) Σχετικά με τη διαφάνεια: Όλα τα μέλη έχουν πλήρη πρόσβαση σε όλα τα έγγραφα και τους ισολογισμούς της εταιρίας. Όλοι βέβαια είμαστε υπό κρίση και το μέλλον και οι πράξεις μας θα πείσουν τον τεχνικό κόσμό για την αξιοπιστία μας. Στην ιστοσελίδα θα αναφέρονται, στα σύντομα νέα, όλες οι σημαντικές κινήσεις και αποφάσεις της οργάνωσης.

 

Τέλος οποιος έχει οποιαδήποτε απορία σχετικά με τη δράση μας μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας μεσω της ιστοσελίδας μας.

 

Κωνσταντίνος Καταβούτας

Πολ. Μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε, μην με παρεξηγήσεις, αλλά να κάνω ένα -ελπίζω- χιουμοριστικό σχόλιο: με το επώνυμο σου, ως εκπρόσωπος ΜΚΟ, υπάρχει ένα θέμα... :wink:

 

Κατα τα άλλα, πιστεύω ότι ήταν κάτι που έλειπε, και μπράβο σας. Αναμένουμε νεότερα, και αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπου, ο καθένας προσωπικά ή και σαν κάποια ομάδα, ευχαρίστως να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε, τι ακριβώς κάνεις, με ποιο τρόπο προσφέρεις, γιατί είναι πολύ γενικά έτσι όπως τα λέει στο site, ίσως καποιοι από εμάς ανάλογα με το χρόνο που διαθέτουν θα μπορούσαν να βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.