Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφη συμβαση


Recommended Posts

Συμφωνα με το νεο νομο φορολογιας εισοδηματος για καποιον που παρεχει υπηρεσιες σε αλλον επαγγελματια με ΤΠΥ

("μπλοκακιας" για να καταλαβαινομαστε) , για να φορολογηθει ως μισθωτος πρεπει εκτος των αλλων προυποθεσεων να

 

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους

 

Μπορει καποιος

 

α) να μας δωσει καποιο υποδειγμα τετοιας συμβασης  ή να μας πει τι στοιχεια περιλαμβανει

β) να μας πει αν υποβαλεται καπου και ποιος υποχρεουται να το κανει ή μενει στο αρχειο των συμβαλλομενων απλα για να υπαρχει

 

Ειναι σημαντικο να εχω μια γρηγορη απαντηση γιατι πρεπει να κοπει δελτιο για το β τριμηνο και δεν ξερω αν πρεπει να εχω κανει κατι πριν απο αυτο.

 

Να ενημερωσω οτι εως τωρα ουδεποτε υπηρχε συμφωνητικο - υπηρχε μια σχεση κυριων - οποτε τωρα με τα νεα δεδομενα δεν ξερω τι πρεπει να γινει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Η σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική γαι κανέναν. Ωστόσο αν υπάρχει κατατίθεται στη ΔΟΥ  κατά τα προβλεπόμενα.

Μπορείτε να βρείτε διάφορα υποδείγματα συμβάσεων στο διαδύκτιο, ωστόσο χρειάζεται προσοχή γιατι μπορεί να υπάρξουν διάφορα προβληματα (σε φορολογικό επίπεδο και σε επίπεδο ασφαλιστικό) για τον εργδοδότη , αλλά και για τη δική σας πλευρά ( η μη αναγνώριση των εξόδων σας ) . Είναι πολύπλοκο το θέμα αυτό με ιδιαιτερότητες για την κάθε πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Ας αφησουμε προς το παρων τι θα γραφει η συμβαση (αν και καταλαβαινω οτι πρεπει να ειναι προσεκτικα διατυπωμενη). Αφου θελω να φορολογουμαι ως μισθωτος - για να εχω την εκπτωση εως 2100 Ευρω - πρεπει να εχω εγγραφη συμβαση με τον εργοδοτη ή πολλαπλες συμβασεις για καθε εργο που κοβω το τιμολογιο (συμφωνα με το νεο νομο). Αυτες, καθε μια την υποβαλω στη ΔΟΥ  ή υποβαλονται με τις τριμηνιαιες καταστασεις που καπου εχω διαβασει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν γνωρίζει ο λογιστής Σωτήρης κάτι περισσότερο για το θέμα ή οποιοσδήποτε άλλος  ας μας ενημερώσει μ'ενδιαφέρει και μένα το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.