Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση κλιματιστικού για εξυπηρέτηση αναμονής ΕΠΑ ομόρου


aigaias

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι διαχειριστής πολυκατοικίας στη συμβολή κεντρικού δρόμου των Αθηνών και πεζοδρόμου, έχω κάνει αίτηση στην ΕΠΑ ΑΤΤΙΚΗΣ για σύνδεση του κτιρίου με το δίκτυο Φ.Α.. Σήμερα 12/7/2013 ήρθε συνεργάτης της εταιρίας για να ορίσει το σημείο που θα τοποθετηθεί ο μετρητής και παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα . Η κύρια είσοδος της πολυκατοικίας βρίσκεται επί του κεντρικού δρόμου ενώ η βοηθητική από τον πεζόδρομο. Στο πεζόδρομο προ εικοσαετίας είχε από την εταιρεία αερίου γίνει πρόβλεψη και υπάρχει αναμονή του αγωγού για μελλοντική σύνδεση της πολυκατοικίας και μάλιστα έχει σημαδευτεί το σημείο με σχετική βαφή . Επειδή όμως ο ένοικός του καταστήματος έχει τοποθετήσει ακριβώς από πάνω και σε ύψος περίπου 2,5 μέτρων την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού του, μου λέει ο συνεργάτης της ΕΠΑ ότι απαγορεύεται να τοποθετηθεί ο μετρητής στο σημείο αυτό και ή α) θα πρέπει να μεταφερθεί το κλιματισκτικό ή β) θα πρέπει να επιβαρυνθεί η πολυκατοικία με τα έξοδα αλλαγής του σημείου σύνδεσης συν το επιπλέον κόστος για την δημιουργεία του εσωτερικού δικτύου . Επειδή τα οικονομικά των κατοίκων είναι περιορισμένα σας ρωτώ : Υπάρχει τρόπος να υποχρεώσω τον ένοικο του καταστήματος να μεταφέρει την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού του χωρίς να πάω στα δικαστήρια και αν ναι ποιός είναι αυτός ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν .

Edited by aigaias
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα βρείτε φιλικά δύσκολα θα γλυτώσετε κάποιο κόστος (μηχανικού, δικηγόρου).

Κατά αρχή πιθανολογώ ότι είναι πολεοδομικά παράτυπο. Η πολεοδομική αυτή παρατυπία ο ένοικος μπορεί να κάνει και την πάπια, ο ιδιοκτήτης όμως που του το έχει ενοικιάσει θα έχει προβλήματα.

Ξεκινήστε από εκεί και από την επίθεση φιλίας …

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

θα σας έρθει πολύ φθηνότερα, ως πολυκατοικία, να πληρώσετε την μετακόμιση του κλιματιστικού...

δυστηχώς αφενός ο ενοικος του καταστήματος αρνήται την μεταφορά της μονάδας με το πρόσχημα ότι χαλάει την εικόνα του καταστήματος και αφετέρου όπως σε κάθε πολυκατοικία υπάρχουν και ιδιοκτήτες που δεν δέχονται να πληρώσουν ούτε ένα σεντ πέρα από την προσφορά που ήδη έχουν εγκρίνει και με το πρόσχυμα ότι είναι παράνομος ούτε που συζητούν τέτοιο ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι σύμφωνα με τον νέο ΓΟΚ πρέπει σε υφιστάμενα κτίρια επιτρέπεται να εξέχουν μέχρι πενήντα (50) εκατοστά και μόνο όταν δεν μπορούν να τοποθετηθούν επί των εξωστών ή των δωμάτων, να τοποθετούνται σε ύψος μεγαλύτερο των τριών (3,00 μ.) μέτρων από τη στάθμη του πεζοδρομίου και με πρόβλεψη κατάλληλης απορροής των συμπυκνωμένων υδρατμών, για κτίρια που βρίσκονται στην οικοδομική γραμμή και η λειτουργία τους δεν υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα όρια ηχητικής ρύπανσης. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν αλλάξουν ΟΛΟΙ μυαλά.... ή δεν θα βάλετε Φ.Α. ή θα τα ακουμπήσετε σε δικηγόρους, μηχανικούς, πρόστιμα ΥΔΟΜ (πρώην πολεοδομία), - ΔΕΠΑ .... ΟΛΟΙ χοντρά.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ο συνάδελφος astrah σας είπε την καλύτερη λύση.

Πάρτε τιμή από ένα ψυκτικό (η φθορά των πληκτρολογίων μας με τόσα post είναι μεγαλύτερη) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, ας είστε λίγο περισσότερο προσεκτικοί σε αυτά που έχουν γραφτεί . Α) ο τύπος δεν αφήνει να πειράξουμε το μηχάνημα γιατί η μεταφορά του λέει θα χαλάσει την εικόνα του καταστήματός του και Β) γιατί να πληρώσουν 1100 ευρώ οι συνιδιοκτήτες (700 στην ΕΠΑ και 400 για δίκτυο και προστασία του) την στιγμή που έχουν μπορούν να το αποφύγουν . Δηλαδή αν μένατε εσείς στην πολυκατοικία αυτή θα βγάζατε από το πορτοφόλι σας 100 με 150 ευρώ για να μην πειράξετε την παράνομη κατασκευή του ενοίκου του καταστήματος ;

Είμαι καυστηρατζής και θα κάνω την εγκατάσταση. Από την όλη εργασία υπολογίζω ένα κέρδος της τάξης των 800 με 1000 ευρώ . Έχω διαμέρισμα με 125 χιλιοστά δηλαδή τι μου λέτε να πληρώσω 140 ευρώ για να μην μπεί η κύριος στον κόπο να μεταφέρει το μηχάνημα ;

Κανείς άλλος υπάρχει να απαντήσει ; Η πρώτη απάντηση είναι σίγουρα η καλύτερη λύση αλλά δεν είναι δυνατή, οπότγε ας μην μπουν στον κόπο όσοι είναι να προτείνουν παρόμοιες λύσεις Ευχαριστώ .

ΥΓ δεν ξέρω αν επιτρέπεται και αν γίνετε να ανεβάσω αύριο 3-4 φωτογραφίες για να γίνει ξεκάθαρο το πρόβλημα που προσπαθώ να λύσω;

Edited by aigaias
Link to comment
Share on other sites

Ή θα πείσετε τον καταστηματάρχη να μετακινήσει το κλιματιστικό του (με φιλικό τρόπο, με δικαστήριο, δεν ξέρω, εσείς ξέρετε)

Ή θα μετακινήσετε την αναμονή του αγωγού. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα πρόβλημα, αλλά δυστυχώς σε αυτή την χώρα ζούμε.

 

Υποδείξεις του στυλ: "να είστε προσεκτικότεροι" δεν τις δεχόμαστε. Εδώ είναι φόρουμ. Δεν είναι λαϊκό δικαστήριο. Ακούσατε 5 απόψεις. Αναθέστε την υπόθεση σε έναν δικηγόρο και έναν μηχανικό να σας υποδείξουν πως θα λύσετε το πρόβλημά σας.

Το θέμα κλειδώνεται καθώς δεν νομίζω ότι έχει να προσφέρει κάτι άλλο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.