Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε οικόπεδο με διατηρητέο κτήριο


Recommended Posts

Προσπαθώ να βρω πως μπορώ να θεωρήσω όρους δόμησης σε ένα οικόπεδο με διατηρητέο κτήριο. Έχει κάνει κάποιος την διαδικασία ή υπάρχει κάποιο λινκ για να διαβάσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις (ολόκληρο διατηρητέο, πρόσοψη, υψικάμινος) έχω θεωρήσει τοπογραφικά για όρους δόμησης & ΡΓ-ΟΓ. Καμία διαφορά από τα συνήθη τοπογραφικά για οικοδομική άδεια (εκτός βέβαια από την αναφορά στο ΦΕΚ του διατηρητέου). Εγώ βάζω και το απόσπασμα που συνοδεύει τον χαρακτηρισμό του διατηρητέου (αν αυτό είναι δυνατό). Αυτά μεταξύ 2010 και 2011, προ 4030, αλλά δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Αν κάποιος συνάδελφος έχει δει κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Για το τοπογραφικό αρκεί η αναφορά του διατηρητέου (ΦΕΚ κλπ.) ...

Τα επιπλέον απαιτούνται στο ΔΔ :

Αριθμ. οικ. 7533/ΦΕΚ 251Β/13-2-2012

Άρθρο 1, γ.

"Σε περίπτωση που απαιτείται γνωμοδότηση ή έγκριση άλλων οργάνων ή φορέων, το διάγραμμα δόμησης περιλαμβάνει τις προδιαγραφές που τίθενται από αυτούς."

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

άρα φτιάχνω ΔΔ και ΤΔ κανονικά για την άδεια δόμησης μου και τον αρχικό έλεγχο?

θα με στείλουν μετά απο την πολεοδομία στο Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής?

 

διότι για διατηρητέα κτηρια όπως λέει το άρθρο 6 (νοκ) ουσιαστικά δικαιοδοσία έχει το ΣΑ. 

 

και ουσιαστικά για αυτό έχω μπερδευτεί κι όλας.

έχω όλα τα φεκ του διατηρητέου και κανένα δεν μου ορίζει συγκεκριμένα ΟΔ.

άρα πάω με τους ΟΔ που μου έδωσε η πολεοδομία και στήνω τα ΔΔ και ΤΔ?

ή πρέπει να κάνω κάποια αίτηση για να μου θεωρηθούν οι ΟΔ, που έχω,από το ΣΑ πρώτα, πριν πάω πολεοδομία...?

Link to comment
Share on other sites

1. Από την κήρυξη βλέπεις ποιά υπηρεσία έχει την προστασία του.

2. Ζητάς έγκριση από αυτή για αυτό που θέλεις να κάνεις.

3. Το απαντητικό έγγραφό τους συνοδεύει την αίτηση έγκρισης δόμησης και οι περιορισμοί τους αναγράφονται στο ΔΔ.

4. Τα υπόλοιπα έπονται ...

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρακτηρισμοί αυτοί δεν βάζουν νέους όρους δόμησης. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορείς να χτίσεις αυτά που δικαιούσαι, αν το σχέδιο έρχεται σε σύγκρουση με το χαρακτήρα του προστατευόμενου. Δύσκολα θα το εγκρίνει η επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

το κακό με το δικό μου είναι ότι ο φορέας είναι το υπεκα...

το οποίο δέχεται φακέλους μόνο μέσω του ΣΑ..(άρθρο 6 παρ 3γ-μου επαναλαμβαναν συνεχώς) στο οποίο για να πας, δεν πρέπει να σε στείλει η πολεοδομία (όπως γινόταν παλιά με τις ΕΠΑΕ)...???

 

είναι και κλειστές οι πολεοδομίες (ελπίζω μέχρι αύριο) και δεν μπορώ να ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΣΑ πας και χωρίς να σε στείλει η ΥΔΟΜ

ψάχνω να βρω που συγκεντρώνονται ή κάποιο τηλ και δεν βρίσκω πουθενά και στη πολεοδομία δεν ξέρουν τηλ...έτσι μου είπαν σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.