Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομείωση καμπύλου υποστυλώματος


 

Recommended Posts

Συν. έχω να επιλύσω ένα καμπύλο υποστύλωμα, όπως στα παρακάτω σχήμα.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να επιλύσω ένα ευθύγραμμο, ίδιων διαστάσεων (διακεκομένη γραμμή), επειδή η καμπύλη και το μέγεθος είναι μικρά.

Ποια η γνώμη σας?

Ευχαριστώ.

post-437-13188721125_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως της καμπύλης θα το προσομοίωνα όπως εσύ ή θα το έκανα ένα V με εσωτερική γωνία των δύο σκελών κοντά στις 180 μοίρες.

Στην παράμετρο του Fespa "Τοίχωμα κατά ΕΚΩΣ-2000" θα έβαζα "ΝΑΙ".

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το έκανα ευθύγραμμο και στην όπλιση θα τοποθετούσα περισσότερα σίδερα στις γωνίες και θα φρόντιζα όλοι οι οπλισμοί να έχουν περίσφιξη.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως σωστά τα όσα ακούστηκαν... Οντως το Φεσπα τουλάχιστον, έχει αυτή την δυνατότητα. Επειδή όμως πιστεύω πως είσαι και εμπειρος κατασκευαστής, βάλε τον εαυτό σου στην κατάσταση του να εξηγήσεις στον σιδερά σου πως θες τα τσέρκια καμπύλα πο την μια και ευθύγραμμα από την άλλη... Αν μπορείς να το πετύχεις αυτό, έχει καλώς! Πάντως εγώ θα το έβαζα ως κανονικό ευθύγραμμο στοιχείο και θα καλούπωνα την κούρμπα στην κατασκευή μόνο.

 

Παρεπιπτόντως, πολύ καλή η παραγωγή τυχούσας διατομής, αλλά δεν νομίζετε πως θέλει διορθώσεις στην όπλιση και κυρίως στους συνδετήρες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα το έβαζα ως κανονικό ευθύγραμμο στοιχείο και θα καλούπωνα την κούρμπα στην κατασκευή μόνο.

 

Σωστός. Δες και την περίπτωση μόρφωσης απλά του σοβά (ενδεχομένως και με νευρομετάλ για να σου κρατήσει η συγκεκριμένη μόρφωση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.