Μετάβαση στο περιεχόμενο

2 κληροτεμάχια ή ένα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, Έχουμε ένα κληροτεμάχιο 3800 μ2 της διανομης του 1946 το 1974 κάνει ο ιδιοκτήτης μια ανωμαλη δικαιοπραξία και το πουλαει. Ο νέος ιδιοκτητης έρχεται το 1978 και κανει ενα προικοσύμφωνο στην κόρη του στο οπίο μεταβιβάζει σαν προικα τα 1500 μέτρα και κρατάει τα υπόλοιπα 2300 μ2.

1) Μπορεί να θεωρηθεί αυτο κατάτμηση?

2) Ερχεται τωρα το κτηματολογιο και δίνει δύο ξεχωριστά Καεκ αυτο μας επηρεάζει?

3) Το κληροτεμάχιο σε μία πλευρά έιχε ένα χαντάκι το οποίο έχει καταργηθεί πλεόν αυτό έχει χαρακτήρα κοινόχρηστο? Το δείχνουμε κελιστό χαντάκι βάσει της διανομής και τηρούμε τα 20 μέτρα πλάγιες αποστάσεις ?Η δεν το δειχνουμε καθόλου ?

 

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι κατάτμηση

2) Είναι 2 ξεχωριστά αγροτεμάχια, 2 ξεχωριστών ιδιοκτητών και ορθώς έχει 2 ΚΑΕΚ. Που να σε επηρεάσει???

3) Αφού υπάρχει σχέδιο διανομής στο οποίο εμφανίζεται χαντάκι, τότε για το τοπογραφικό σου αποτυπώνεις μεν την υφιστάμενη κατάσταση, όμως πρέπει να δείξεις και την θέση, όπου έπρεπε να είναι το το χαντάκι (εύρος κ.λ.π.).

Οι αποστάσεις παίρνονται, από την προβλεπόμενη θέση του χαντακιού, βάσει σχεδίου διανομής.

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θέλεις να κάνεις αλλά σε κάποια κτίσματα, νομίζω ότι μπορείς να ''πάρεις'' απόσταση 10 μ από τα όρια.

Θεωρώ, ότι μπορείς να αιτηθείς και παρέκκλιση σε σχέση, με την απόσταση από τα όρια.

Αν ισχύουν αυτά που νομίζω, κάποιος που να έχει κάνει την διαδικασία, θα σε βοηθήσει περισσότερο.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.