Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας ημιτελούς κτηρίου 25ετίας


Athan

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Να περιγράψω λίγο την κατάσταση:

-Ημιτελές κτίριο εκτός σχεδίου (ολοκληρωμένο υπόγειο) και ισόγειο έτοιμο για επιχρίσματα (Συνεπώς και ολοκληρωμένος ΦΟ).

-Η δόμηση είναι εξαντλημένη για το σύνολο του γηπέδου.

-Η μηχανικός που έβγαλε την άδεια δεν ασχολείται πλέον.

-Υπάρχουν 2 γνωματεύσεις του δασαρχείου (μία τότε και μία τώρα) που χαρακτηρίζουν ένα σημαντικό τμήμα του γηπέδου δάσος.

-Υπάρχει σημαντική διαφορά στην έκταση του συμβολαίου και αυτής νεοτέρων τοπογραφικών. Το τοπογραφικό διάγραμμα της αδείας συμβαδίζει με τα νεότερα.

 

Προχωράμε σε αναθεώρηση λόγω λήξεως της ισχύος της παλαιάς και αλλαγής επιβλέποντος μηχ/κού και χωρίς αλλαγές.

 

Τα ερωτήματα:

 

1. Υποβάλουμε τα παλαιά σχέδια, τα παλαιά με νέο πινακάκι, ή νέα;

2. Χρειάζεται να γίνουν οι μελέτες θερμομόνωσης και παθητικής πυροπροστασίας που δεν έγιναν τότε;

3. Υπάρχει περίπτωση η πολεοδομία να απορρίψει την αναθεώρηση λόγω του γεγονότος ότι στην αρχική άδεια υπολογίστηκε η δόμηση για το σύνολο της εκτάσεως δασικής και μη δεδομένου ότι τότε της εξέδωσε κανονικά έστω και εσφαλμένα;

4. Να ανησυχώ για τη διαφορά εκτάσεως συμβολαίου- τοπογραφικού;

 

Υπόχρεος σε κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο...

Ετοιμάσου για μεγάλο κουπί...

Η επίβλεψη στην παλια μηχανικο είναι πληρωμένη;

Μήπως έχει βγει στην σύνταξη;

Στην αρμόδια πολεοδομία τι σου είπανε;

Link to comment
Share on other sites

H παλιά μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί (μάλλον).

Η επίβλεψη είναι εξοφλημένη.

 

Ετοιμάζω μια επίσκεψη στην πολεοδομία στην οποία δεν έχω πάει ακόμη (λόγω μεγάλης απόστασης) αφού πρώτα ετοιμάσω φάκελλο κατά την κρίση μου και ελπίζω να περάσει.

 

Συγκεκριμένα παραθέτω όλη την παλιά μελέτη, αμοιβές δικές μου για ανάληψη επιβλέψεως, βεβαιώσεις δασαρχείου, δικαιολογητικά ......

 

Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι διαφορετικό, θα περιμένω απάντηση.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δες επίσης μήπως έχει γίνει παραλαβή του κτιρίου ως προς τις διαστάσεις ή να έχει ανανεωθεί η άδεια εφόσον είχε ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός επ αόριστον.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το μέτωπο της πολεοδομίας.

 

Λόγω προβλήματος με αλλαγή της νομοθεσίας σχετικά με τις δασικές εκτάσεις και τη δόμηση δεν δέχθηκαν την αναθεώρηση που είχα ετοιμάσει αλλά πρότειναν άδεια αποπερατώσεως με μελέτη (και φυσικά επίβλεψη) του υπολοίπου των εργασιών.

 

Σκέφτομαι να παραθέσω τις παλιές μελέτες με νέο πινακάκι. Περναει έτσι;

Γνωρίζει κανείς;

 

 

Συνάδελφε sterzam: Εχει ήδη γίνει προσφατη αυτοψία στο κτίριο. Όλα ΟΚ. Η άδεια πάντως δεν έχει ανανεωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.