Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τυφλό οικόπεδο σε οικισμό <2000 κατοικους


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω την παρακάτω περίπτωση τοπογραφικου....

 

Οικισμός οριοθετημένος, με διανομή συνοικισμού έτους 1957, όπου το γεωτεμάχιό μου, αναγράφεται στους πίνακες ως οικόπεδο με μια οικία μεσα, και στον καθορισμό ορίων, όρων και περιορισμών δόμησης του 1987 (απόφαση Νομάρχη) καθορίζονται τα παρακάτω, όπως φαίνεται στην εικόνα....

 

Στην πολεοδομία όμως μου λένε, ότι η απαίτηση για πρόσωπο ισχύει, παρόλο που αναφέρεται διαφορετικά στον καθορισμό ορίων....οπότε το οικόπεδό μου είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο, παρόλο που η κατηγοριοποίηση δεν αναφέρει κα΄τι για πρόσωπο....τωρα ποιος έχει δίκιο;;;;;;;;

 

Μου είπαν να κινήσω διαδικασίες κύρωσης κοινόχρηστων χώρων....

 

post-824-0-48409200-1375183737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα: Αφού έχεις τυφλό οικόπεδο πρέπει να αποκτήσεις πρόσωπο.

Ειδικώτερα: Επειδή κάθε περίπτωση (αρτιότητας-οικοδομησιμότητας οικοπέδων) είναι ξεχωριστή με τις δικές της ιδιαιτερότητες, είναι σαφώς καλύτερα να απευθυνθείς σε μηχανικό της περιοχής σου προκειμένου να ''βγάλεις άκρη''

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Το ότι η απόφαση οριοθέτησης του οικισμού αναφέρει μόνο ελάχιστα όρια εμβαδού δεν σημαίνει πως δεν απαιτείται πρόσωπο. Ισχύ έχουν τα ΦΕΚ που αφορούν οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων. Συνεπώς το πρόσωπο είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

panmyr: Δεν φαινόταν η ειδικοτητά σου και θεώρησα ότι ήσουν ιδιώτης.

Η απάντηση του SIGIO είναι σωστή

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

αστεριος, δεν πειράζει, κανένα πρόβλημα....πληροφοριακά μετά από επικοινωνία  με την πολεοδομία, υπάρχουν τα παρακάτω....

 

ΦΕΚ 580/Δ/1999 Άρθρο 86 (Γραμμή δόμησης)
ΦΕΚ 289 ΑΠΠ/4-11-2011
Ν 3937/2011 Άρθρο 35
Ν 4164/2013 Άρθρο 10

ΦΕΚ 2200/Β/2011 (προδιγραφές τοπογραφικών διαγραμμάτων για κυρωση κοινοχρηστων χωρων)
 
ουσιαστικά με τους Ν 3937 και 4164 ξεκινάς την διαδιακασία κύρωσης κοινόχρηστων χώρων....
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία κύρωσης κοινόχρηστων χώρων, αφορά μόνο σε αυτούς που έχουν προκύψει από (εξ ολοκλήρου) παραχώρηση σε κ.χ. με συμβολαιογραφική πράξη, και η οποία έχει μεταγραφεί. 

Στην περίπτωσή σου δεν μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο.

Δες μόνο την περίπτωση "αγοράς" από το Δήμο της συγκεκριμένης εδαφικής λωρίδας "προς δημιουργία κ.χ.", που έχω αναφέρει ασε αντίστοιχο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.