Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός ψύξης ΕΕR στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


agourne

Recommended Posts

Το θεωρητικό μπορεί να έχει οτιδήποτε. Οπως και τα προηγούμενα μοντέλα.

 

Αν έχεις τα στοιχεία της πινακίδας (απόδοση στην ψύξη και ηλεκτρική ισχύ που καταναλώνει στην ψύξη) τότε μπορείς να το βγάλεις με μια διαίρεση. Αν θέλεις κάνε upload μια φωτογραφία της πινακίδας της εσωτερικής ή της εξωτερικής μονάδας.

Αν όχι και δεν μπορείς να βρεις με αναζήτηση στο διαδίκτυο άλλα στοιχεία τότε η ΤΟΤΕΕ1 σου λέει τι να κάνεις.

 

Σε καμία περίπτωση όμως μην εισάγεις στοιχεία αυθαίρετα και χωρίς τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο:

Σε νέο κλιματιστικό,  στο φυλλάδιο του κλιματιστικού δηλώνεται μόνο ο "SEER" = 5,9 και δεν γίνεται λόγος για EER.

τα φυλλάδια είναι γραμμένα για τους ιδιώτες, οι μηχανικοί παίρνουν τις πληροφορίες από τα τεχνικά εγχειρίδια εκεί θα βρεις ότι θέλεις
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συναδερφοι καλημερα

 

μου ετυχε για πρωτη φορα περιπτωση υπαρξης κλιματιστικων κ εχω μπερδευτει με το ποτε αποφασιζουμε οτι υπολειπόμαστε από την απαιτούμενη ισχύ ώστε να προσθέσουμε κ βοηθητικό. Παρακαλώ επιβεβαιώστε εαν ειναι ορθος ο συλλογισμός

 

Εμβαδον διαμερισματος (εστω 100μ2) * 0,14 (ινφο από σεμιναριο) = απαιτουμενη ισχυ συνολου συστηματων (εστω 14kw)

εστω 2 υπαρχουσες Α.Θ., η μία με ισχυ 2.8kw & EER 2.50 κ η 2η με ισχυ 2.4kw & EER 2.30

Το συστημα ψυξης υπολείπεται με 14-2.8-2.4 = 8.8kw

 

1) σαν υφισταμενο βάζω το Μ.Ο. των δυο Α.Θ ή για καθεμια χωριστα?

2) το ποσοστο καλυψης υφισταμενου & θεωρητικου θα επιμεριστει βασει της συμμετοχης τους ωστε να βγαινει συνολο βαθμού κάλυψης 0.5, δηλ στο πανω παράδειγμα πχ για το θεωρητικο (8.8*0,5)/14=0,31  ?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ως ισχύ την υπάρχουσα (συνολικά) και ως EER τον μέσο σταθμισμένο(*) (πραγματικό, και κ.α.).

Το ποσοστό κάλυψης είναι πάντα στο 50% (κατοικία).

 

(*) ο μέσος σταθμισμένος EER μπορεί να προκύψει από το άθροισμα των γινομένων EER επί την αντίστοιχη καλυπτόμενη επιφάνεια(**), δια του αθροίσματος των επιφανειών

(**) κανονικά είναι επί τον όγκο, δια του συνολικού όγκου, αλλά ...

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

@pardamaskou

Αν θες ρίξε μια ματιά και στο αρχείο του πολύ καλού συναδέλφου, στο μήνυμα 47 του θέματος: <<Βαθμός κάλυψης φορτίου στην ψύξη>>.

 

edit: Νομίζω πως η καταχώρηση των δύο αντλιών θερμότητας με διαφορετικούς βαθμούς EER (και COP), σε μία μόνο γραμμή με σταθμισμένο βαθμό ενεργειακής αποδοτικότητας, δίνει λάθος αποτελέσματα. Δείτε αν θέλετε το παρακάτω αρχείο όπου έκανα μια δοκιμή.

Και αν εδώ φαίνεται να αλλάζει το τρίτο δεκαδικό ψηφίο, όταν αλλάξουν οι βαθμοί κάλυψης σε 0,25 και οι δύο, τότε η αλλαγή είναι στο δεύτερο δεκαδικό, στο δε λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, και στις δύο περιπτώσεις αλλάζει στο δεύτερο δεκαδικό στην ετήσια κατανάλωση για ψύξη. Μικρή η διαφορά, αλλά το βλέπω πιο σωστό να καταχωρούνται χωριστά.

Τοπικές Α.Θ. με διαφορετικά EER.xlsx

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

gliout, στις σημειωσεις μου απο τα σεμιναρια βρηκα το 0,14 ως τον συντελεστή με τον οποιο πολλαπλασιαζουμε το εμβαδον του χωρου προκειμενου να υπολογισουμε "μπακαλιστικα" την συνολικη απαιτουμενη ισχυ του συστηματος ψυξης. Προελευση δεν γνωριζω.

 

Πανο κ τέτρις, σας ευχαριστω για την καθοδηγηση. Κατεβασα τα αρχεια. Δεν ειμαι σιγουρη οτι τα εμπεδωσα. Θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.