Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό πυρασφάλειας (παθητικής)


Bolognia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα κατάστημα στο οποίο προσπαθώ να βγάλω άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Το κατάστημα είναι πιτσαρία αλλά αποκλειστικά για διανομή δλδ δεν έχουμε τραπέζια.

Επίσης το κατάστημα είχε κάποια αυθαιρεσία η οποία απ'ότι μου δώσανε να καταλάβω λύθηκε με τον Ν.3843.

Αλλά τώρα έρχεται ο μηχανικός και μου λέει ότι έχουμε μεγάλο πρόβλημα γιατί για να εκδώσει πιστοποιητικό 

πυρασφάλειας πρέπει η έξοδος του καταστήματος να είναι κάτω από 12 μετρα από το πιο απομακρυσμένο σημείο του, σ'εμάς είναι 17μ. και χρειάζεται 2η έξοδος. Είναι αδύνατον όμως να γίνει δεύτερη έξοδος διότι το κατάστημα είναι ανάμεσα σε σπίτι και κατάστημα. Υπάρχει κάποια λύση ; Επίσης να ξανατονίσω ότι εδώ δεν δεχόμαστε κόσμο ώστε να υπάρχει κίνδυνος να εγκλοβιστούν!! Σας επισυνάπτω και μια κάτοψη που βρήκα του καταστήματος τραβηγμένη με το κινητό ... δυστυχώς δεν έχω σκάνερ.

post-87374-0-21706400-1375783631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν το καταστημα θεωρείται χώρος συνάθροισης κοινού (δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν εχει θεσεις κοινου ) πρεπει ο πληθυσμός να βγαίνει πανω απο 50ατομα (που δεν βγαινει στην περιπτωση σου), για να παει με τους κανονισμούς των χωρων συνάθροισης (και να επιβαλλονται 2 πορτες εξοδου), διαφορετικά μπορει και 1 να σε καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και Κατάστημα να το θεώρησουμε (που δεν είναι ουσιαστικά, γιατί είναι χώρος συνάθροισης κοινού),

για να εξαιρεθεί από την ανάγκη δεύτερης εξόδου, υπάρχει το όριο των 12 μέτρων.

 

Θα μπορούσε να γίνει έξοδος στην πίσω πλευρά, αλλά και πάλι εφόσον οδηγεί σε υπαίθριο χώρο.

 

Υ.Γ. Η σωστή σειρά των ενεργειών, όταν θέλουμε να ιδρύσουμε μία επιχείρηση σε ένα χώρο είναι:

Βρίσκω πιθανούς χώρους.

Βρίσκω μηχανικό για να εξετάσει τους χώρους και να μου υποδείξει τα προβλήματα εάν υπάρχουν.

Πληρώνω για τις υπηρεσίες του μηχανικού.

Προχωράω σε μίσθωση και διαμόρφωση χώρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και Κατάστημα να το θεώρησουμε (που δεν είναι ουσιαστικά, γιατί είναι χώρος συνάθροισης κοινού),

για να εξαιρεθεί από την ανάγκη δεύτερης εξόδου, υπάρχει το όριο των 12 μέτρων.

 

Θα μπορούσε να γίνει έξοδος στην πίσω πλευρά, αλλά και πάλι εφόσον οδηγεί σε υπαίθριο χώρο.

 

Υ.Γ. Η σωστή σειρά των ενεργειών, όταν θέλουμε να ιδρύσουμε μία επιχείρηση σε ένα χώρο είναι:

Βρίσκω πιθανούς χώρους.

Βρίσκω μηχανικό για να εξετάσει τους χώρους και να μου υποδείξει τα προβλήματα εάν υπάρχουν.

Πληρώνω για τις υπηρεσίες του μηχανικού.

Προχωράω σε μίσθωση και διαμόρφωση χώρου.

Φίλε μου έχεις πολύ δίκιο!! Νέος είμαι και άπειρος... Θα μπορούσε όμως ο δήμος πριν εκδώσει την προέγκριση της άδειας λειτουργίας να ζητά βεβαίωση μηχανικού δλδ ότι μπορεί να γίνει το κατάστημα που επιθυμεί ώστε να προστατέψει τον πολίτη . Επίσης απ'οτι καταλαβα με λίγα λόγια θα πρέπει να ξενοικιάσω και να χάσω την επένδυση που έχω κάνει σ'αυτό το κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιστοποιητικό παθητικής πυροπροστασίας.

Υπάρχει μελέτη παθητικής πυροπροστασίας η οποία υποβάλλεται στην Υ.ΔΟΜ. κατά την έκδοςη άδειας δόμησης (οικοδομικής άδειας την περίοδο που βγήκε η άδειά σου) και η μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας η οποία υποβάλλεται στην πυροσβεστική υπηρεσία μαζί με την εγκεκριμένη μελέτη παθητικής πυροπροστασίας ώστε να πάρεις το πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υποψιάζομαι οτι έχει προστεθεί στο κτήριο κάποιο τμήμα Η/Χ (αφού αναφέρει οτι ξεπεράστηκε με τον Ν. 3843) και επειδή το κτήριο έχει εκδοθεί μετά το 2/1989, δεν μπορεί ο μηχανικός σου να κανει μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας και να ζητήσει αποκλίσεις, διότι για τα κτήρια μετα τις 17/2/89 δεν επιτρέπεται αυτή η λύση (οι αποκλίσεις ισχύουν για τα κτήρια πριν απο το ΠΔ 71/88)

 

Το μόνο που μπορεί να γίνει κατά τη γνώμη μου είναι, να πάει ο μηχανικός σου με το σχέδιο στη Πυροσβεστική της περιοχής που ανήκει το κτήριο και να ρωτήσει με αίτηση αν μπορεί να ξεπεραστεί η διαφορά των 5μ, με αύξηση ενεργητικών μέτρων (π.χ. επιπλέον φορητούς πυροσβεστήρες, ενδεχομένως τοποθέτηση σε κάποιο τμήμα του springler, ....)

 

Αν του δώσουν το ΟΚ, έχε καλώς, αν ΟΧΙ τα μαζεύεις και μετακομίζεις σε άλλο κτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.