Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσωπο οικοπέδου και πρόσβαση σε οικισμό προ του 23


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω περίπτωση για εκδοση άδειας δόμησης σε οικόπεδο (εντός ορίων οικισμού) με μοναδικό πρόσωπο σε επαρχιακή οδό. Υπάρχει υψομετρική διαφορά 1,50μ από το όριο του οικοπέδου (σε επαφή με το πρανές του δρόμου) και το οδόστρωμα. Το οικόπεδο βρίσκεται 1,50μ πιο χαμηλά από τον δρόμο. Η διάσταση του πρανούς είναι μεταβλητή μπροστά από το οικόπεδο 2,50μ έως 4,50μ από το ένα άκρο του οικοπέδου στο άλλο.

Το οικόπεδο πρακτικά εξυπηρετείται από το διπλανό του οικόπεδο με το οποίο συνορεύει και ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Από την Υπηρεσία Δόμησης μου είπαν να επικοινωνήσω με την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου και ο υπάλληλος θα κρίνει αν χρειάζεται επίχωση και θα δώσει έγκριση και να ψάξω στο ΝΟΚ για τη σχετική νομοθεσία.

Επειδή είμαι νέα μηχανικός και πρώτη φορά εκδίδω άδεια, είναι αυτή η διαδικασία η οποία ακολουθείται συνήθως;; Έχω κάποιες αμφιβολίες για αυτά που μου είπε η υπάλληλος. Επίσης υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να μπορώ να γίνει δεκτή από την Υπηρεσία η εξυπηρέτηση από το διπλανό οικόπεδο ώστε να μη χρειαστεί επίχωση;;

Ευχαριστώ

*μόλις πρόσεξα ότι το θέμα αναφέρεται σε οικισμούς προ του 23. Η δική μου περίπτωση δεν αφορά τέτοιο οικισμό.

 

Edited by chris8
Link to comment
Share on other sites

θα δεις την αποφαση του ΣτΕ  2620/2010

Δικαιολογει την μη καταργηση δουλείας που υπήρχε μεσω αλλου οικοπεδου, ακόμα  και μετα τη  διανοιξη οδου μπροστα απο το οικοπεδο,

λογω μεγαλης υψομετρικης διαφορας.

[οπότε ή παιρνεις δουλεία απο το άλλο

ή,  αν δεν εισαι σε οικισμο, αλλά χτιζεις με  σδ, θεωρεις τα δυο σαν ενα και κανεις και δυο καθετες με εισοδο απο το πρωτο κλπκλπ.

.....το συζηταμε]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.