Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επιστροφής φόρου...


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο νέο για το πότε θα μας πιστώσουν την επιστροφή ;

 

Εχω κάνει δήλωση απ'τις 18/6 και τίποτε ακόμη.

 

Δεν μου εχουν στείλει πάντως εκκαθαριστικό ή κάποια ειδοποίηση να παραστώ στη ΔΟΥ για έλεγχο κτλ...

 

Πέρσυ σε 4-5 μέρες μου είχαν πιστώσει τα χρήματα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο και αργότερα πάει αυτή η διαδικασία.Έχε υπομονή, αλλά αν το ποσό είναι μεγάλο θα περάσεις και από έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

περυσι είχα επιστροφή 500ε περίπου, που οπως προείπα, πιστώθηκαν άμεσα σχεδόν.

 

Φέτος έχω περίπου 1000ε. Ισως είδαν πολλές παρακρατήσεις, και το τραινάρουν για κάποιο έλεγχο/διασταύρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα έβριζα το λογιστη μου τώρα αλλα είπα να κρατηθώ...

 

Αφού περασαν 2 μήνες χωρίς να έχω ιδέα τι γίνεται απο την υποβολή της δήλωσης μου, ρώτησα ένα γνωστό που δουλεύει σε λογιστικό γραφείο...

 

Ως δια μαγείας λοιπόν ανακάλυψα πως υπάρχει λινκ ονλαιν που βαζεις το ΑΦΜ και σου λεει σε πιο στάδιο βρίσκεται η δήλωση μου.

Ε λοιπόν 2 μήνες μετά έμαθα πως πρεπει να προσκομίσω τα δικαιολογητικα στη ΔΟΥ

Τα πηγαίνω λοιπόν (αφού έριξα κατι κατάρες στο λογιστή μου) τα ελέγξει ο συμπαθέστατος υπάλληλος, τα βρίσκει ΟΚ και δινει το "ΟΚ" στο σύστημα.

 

Ε πέρασε μια βδομάδα απ'το "ΟΚ" στο σύστημα...κι ακόμα στην ονλαιν εφαρμογή γράφει "προσκόμιση δικαιολογητικών στη ΔΟΥ".

 

Και η επιταγή είναι έτοιμη να εκραγεί επειδή όλοι μαζί ειμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ αναφέρει τη πορεία της δήλωσης σου.

 

Στη περίπτωση μου αναφέρει πιστωτικό και "Το επιστρεφόμενο ποσό θα είναι διαθέσιμο στις : 24-9-2013" Τώρα το κατα πόσο θα τηρηθεί η παραπάνω ημερομηνία θα το ξέρω τότε

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Οι κατάρες μου πιάσανε τόπο συνάδελφε...

 

Μπήκα σήμερα ξανά απο περιέργεια, και μου αναφέρει το ίδιο ακριβώς.

 

Καλώς να μας έρθουν να τα δώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μου είπε η δικιά μου η λογίστρια πήγε και ρώτησε δεν υπάρχουν λεφτά θα αργήσουν ακόμα υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ αναφέρει τη πορεία της δήλωσης σου.

 

Στη περίπτωση μου αναφέρει πιστωτικό και "Το επιστρεφόμενο ποσό θα είναι διαθέσιμο στις : 24-9-2013" Τώρα το κατα πόσο θα τηρηθεί η παραπάνω ημερομηνία θα το ξέρω τότε

Το λινκ δεν λειτουργεί.Μια προσπάθεια ακόμα παρακαλώ για να δοθεί η σωστή διεύθυνση του!!!

 

 

Εντιτ. Κάτι βρήκα εδω:

 

https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/year2013-income-e1-search.do

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.