Μετάβαση στο περιεχόμενο

προσθηκη καθ υψος και κατ επεκταση - ερμηνεια


Recommended Posts

Προκειμενου να υπαχθω στις ευνοικες διαταξεις του ΝΟΚ σε υφισταμενο κτιριο και να αφαιρεσω το συνολο της επιφανειας των υφισταμενων κλιμακοστασιων πρεπει το υπολοιπο δομησης  να δοθει σε προσθηκη καθ υψος. Αναρωτιεμαι, διοτι δεν εχω βρει καπου ορισμο,  τι σημαινει α) προσθηκη, β) προσθηκη καθ υψος και γ)  προσθηκη κατ επεκταση...

 

με βαση τη Λεμπεση, η αλλαγη χρησης υπογειου εντασσεται στις προσθηκες, οποτε θεωρω οτι προσθηκη σημαινει ειτε προσθηκη ογκου ειτε προσθηκη δομησης...

 

 

 

1) Ετσι, δεδομενου οτι  το υπογειο μου ειναι ολο αποθηκες, θα μπορουσα κατα ΝΟΚ να βαλω δομηση στο υπογειο και να καταστησω τμημα του χωρο κυριας χρησης, θεωροντας οτι η δομηση του κτριου εχει επεκταθει καθ υψος προς τα κατω?...Θα ηταν κατι τετοιο προσθηκη καθ υψος , κατ' επεκταση? Αν μερος του υπογειου και οχι ολο ηταν αποθηκες, και μετεφερα οπως πριν εκει δομηση η απαντηση θα ηταν η ιδια? 

2) Αν επεκτεινω μια εσοχη εως τα οριο του κατωθεν οροφου, αυτη θεωρειται προσθηκη καθ υψος , κατ επεκταση?

3) Αν ο τελευταιος οροφος εχει μονο ημιυπαιθριους και εγω τους κλεισω, μιλαμε για προσθηκη κατ επεκταση, καθ υψος?

 

θεωρω οτι τα 3 ερωρηματα 1,2,3 θα πρεπει να εχουν κοινη απαντηση....καθ υψος...

 

Μπορειτε να με βοηθησετε ειδικα αν γνωριζετε καποιο νομικο ερεισμα?...ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μα το υπόγειο κατ' αρχάς ακόμη και αν το μετρήσεις στην δόμηση δεν μπορεί να μετατραπεί σε χώρο κύριας χρήσης γιατί δεν τηρεί τις προδιαγραφές βάσει κτιριοδομικού π.χ. αερισμός, φωτισμός και ότι άλλο απαιτείται πλέον π.χ. ΑμΕΑ, ελάχιστο ύψος 2,65μ καθαρό κ.τ.λ..

 

Επίσης αυτό που λες όντως δεν είναι προσθήκη καθ' ύψος αλλά αλλαγή χρήσης εκτός εάν κάνεις επέκταση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.