Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Συνάδελφε

Εξαίτασε  τι απαιτούνται ως δικαιολογητικά, για την κάθε εργασία 

Αν π.χ απαιτείται απλή κάτοψη αδείας και τοπογραφικό επίσης της αδείας και Υ.Δ ιδιοκτήτη

και μια απλή Τ.Ε μηχανικού (χωρίς υποχρεωτικά να προβλέπεται και η επί τόπου αυτοψία του)

 

Τότε γιατί να έχει πρόβλημα ο μηχανικός!!

Αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης

(για ψευδή δήλωση και εννοείται ότι αν δεν τον καρφώσει κανένας ..δεν τρέχει τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό όμως θέλει φωτογραφίες ή όχι; Δήλωση 4178 του μηχανικού;

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι τι άδεια λειτουργίας θέλει με 10 κατοικίες. Ενοικιαζόμενα; Και σε κάθε περίπτωση, αν δεν υπάρχει κάθετη εξετάζεται ΟΛΟ το οικόπεδο για οποιαδήποτε διαδικασία / πράξη. Δεν είναι super market να βάζεις στο καλάθι ότι διαλέξεις. Γιατί δεν μιλάς με κάποιον φίλο σου παλιότερο συνάδελφο της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο αφου δεν εχει γινει καθετη δουλευουμε σαν ενα οικοπεδο..Αυτο που δεν ξερω ειναι αν απαιτειται νομιμοτητα για εκδοση αδεια μικρης κλιμακας.. που λογικα οτι απαιτειται.

Ναι θελει αδεια λειτουργιας ΕΟΤ για ενοικιαζομενα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού, στο οποίο συστάθηκαν τέσσερις κάθετες ιδιοκτησίες. Σε μία από αυτές υπάρχει ένα αυθαίρετο οίκημα επιφάνειας 62 τ.μ το οποίο θέλω να εντάξω στον 4178. Σε άλλη κάθετη υπάρχει μία κατοικία προ του 1955. Εντάσσοντας το αυθαίρετο του δικού μου ιδιοκτήτη, μπορώ να θεωρήσω ότι εντός του οικοπέδου υπάρχει οικοδομική άδεια? (εφόσον προυπάρχει κτίσμα νομίμως υφιστάμενο προ του 55)

Βάση του ν. 4178 θεωρώ ότι υπάρχει άδεια εντός του οικοπέδου εφόσον προυπάρχει κτίσμα προ του 1955. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω στην περίπτωση την δική μου? Επισημαίνω ότι το προ του 55 κτίσμα είναι σε διαφορετικό τμήμα της κάθετης από το αυθαίρετο που θέλω να εντάξω, ωστόσο όμως θεωρώ ότι δεν παύει να είναι ένα ενιαίο οικόπεδο.

Θα ήθελα την άποψή σας.

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

εφοσον υπαρχει νομιμως συσταθεισα καθετη

 

καθε "τμημα"  τακτοποιει τα δικα του...χωρις συναινεση των υπολοιπων...

 

αφου ομως εχεις δικαιωμα να χτισεις  "καποια" τμ. με βαση  το ποσοστό σου στο οικοπεδο και τον σδ..

 

ειδες πόσα θα μπορουσες να χτισεις νομιμα?????

 

ειδες το αρθρο 23/1  ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει νομίμως συσταθείσα κάθετη.

Τα τετραγωνικά μέτρα του αυθαιρέτου που εντάσσω στον Ν.4178 είναι μέσα στα επιτρεπόμενα για το "τμήμα" μου, αλλά δεν μπορώ να προβώ σε έκδοση αδείας λόγω παράβασης του ορίου ασφαλείας σε δευτερεύουσα επαρχιακή οδό. Οπότε προχωράω σε τακτοποίηση. Επιλέγοντας τον συντελεστή "υπάρχει οικοδομική άδεια" το πρόστιμο είναι μικρότερο και εφόσον υπάρχει κτίσμα νομίμως υφιστάμενο προ του 1955 εντός του οικοπέδου θεωρώ ότι είναι σωστό να επιλέξω "υπάρχει άδεια".

Εντωμεταξύ ο ιδιοκτήτης είναι 2,5 χρόνια άνεργος, ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στους ανέργους, πριν χρησιμοποιήσω και αυτόν τον συντελεστή. Αν ξέρετε κάτι θα εκτιμούσα την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Για τους άνεργους ο περιορισμός είναι να μιλάμε για την κύρια κατοικία του.

 

Σύμφωνα με τον ορισμό του έχει/δεν έχει άδεια που δίνεται στο παράδειγμα, μπορείς κατά την γνώμη μου να τον χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

....Οπότε προχωράω σε τακτοποίηση. Επιλέγοντας τον συντελεστή "υπάρχει οικοδομική άδεια" το πρόστιμο είναι μικρότερο και εφόσον υπάρχει κτίσμα νομίμως υφιστάμενο προ του 1955 εντός του οικοπέδου θεωρώ ότι είναι σωστό να επιλέξω "υπάρχει άδεια".....

Ποιό αριθμό Οικοδομικής Άδειας θα βάλεις?

 

 

 

 

και βάλε σε παρακαλώ ειδικότητα στο προφίλ σου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάποιος συνάδελφος σε ένα άλλο νήμα είχε αναφέρει ότι, στο πεδίο "αριθμός οι. άδειας",  είχε αναγράψει "ΠΡΟ 55" και προχώρησε σε υπαγωγή σε αντίστοιχη περίπτωση κτιρίου προ 55.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι τυπικό.

Και αν δεν πάρει γράμματα, ας γράψει 0000 ή 1955 ή κάτι άλλο.

Έτσι και αλλιώς όλα θα εξηγηθούν στην Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.