Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

apier kai dimitris GM

από που αυτά τα συμπεράσματα

 

Προσωπικά έχω αρκετές τέτοιες δηλώσεις 

και ο σαφής και ρητός τίτλος "μερική ρύθμιση" που βάζω

έχουν τριπλό σκοπό

1.αφενός να μην μπερδευτώ αργότερο εγώ ο ίδιος 

2.αφετέρου να γίνεται ευθέως αντιληπτό σε οποιονδήποτε συνάδελφο επιχειρήσει να εκδώσει βεβαίωση μεταβίβασης στηριζόμενος στη δήλωσή μου και

3.κυρίως να αποστομώσω τον ιδιοκτήτη αν αργότερο... 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

πολυ σωστα

αλλά,   αυτα που δεν θα δηλωθουν πρεπει να εχουν καποιες "ιδιαιτερες ιδιοτητες"

 

Λεμπεση

«(55) ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ: Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να
δηλωθούν όλες οι τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν στο ακίνητο, κατ΄ αρχήν θα
πρέπει να κατοχυρώνεται ο Μηχανικός ότι ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη.

 

Επιπλέον προϋπόθεση είναι ότι αυτά που δεν θα δηλωθούν, θα είναι κατασκευές οι οποίες μπορούν
να κατεδαφιστούν ή να τις επανέλθουν στη νομιμότητα, όταν θα χρειαστεί να γίνει
μεταβίβαση»

 

[και συμφωνουμε για την μη εκδοση βεβαιωσης]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει όμως  και .... αυτό ???? (εντός της ε/α 187 το συνημμένο)

http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2013/12/OmadApant-5_16.12.13.pdf

post-2272-0-39647100-1425287002_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

μερική τακτοποιήση υπάρχει σίγουρα σύμφωνα  με τον θεσμικό ρόλο της γυψοσανίδας....

 

δεν θα γίνουμε και ντεντεκτιβ με υπερήχους να βλέπουμε  και τα κρυμμένα...

 

μηχAνικοί είμαστε  όχι  ΙRS

 

 

 

υγ  ήδη γνωρίζω περιπτώσεις που ΜΕΤΑ την τακτοποίηση έγιναν και νέες επεκτάσεις

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν με ενδιαφέρει πάντα τη λέει η Λεμπέση 

 

Ο νόμος πέραν των άλλων δηλ

α) περί μη δυνατότητας μεταβιβάσεων (άρθρο 1) 

β) περί απαγορεύσεων υπαγωγής (άρθρο 2) και

γ) περί των συνεπειών όσων αυθαιρέτων δεν δηλωθούν (άρθρων 26) κλπ)

 

συμπεριλαμβάνει (στο άρθρο 8  8-) και το παρακάτω

Από την ισχύ του παρόντος νόμου αναστέλλεται η είσπραξη και η επιβολή κάθε κύρωσης,

για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο ή και επέρχεται οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση,

 

δηλ πρόστιμα ΙΚΑ -διαγραφή η αναστολή προστίμων κλπ 

 

και επομένως μου αφήνει να επιλέξω να γλιτώσω το σπίτι μου και όχι το κοτέτσι 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με ΚΑΝΑ........πολλοί κάνουν τακτοποίηση τα ΑΝΑΓΚΑΙΑ τα ΕΞΟΦΛΘΑΛΜΑ μόνο και μόνο για τα πρόστιμα....

ειδικά τα υπόγεια σε υπόγειες στάθμες χωρίς ξεμπάζωμα  που έχουν γίνει playroom  σπάνια τα δηλώνουν....

 

 

εδώ σε ακίνητο που είχε έκθεση αυθαιρετων κατασκευών από πολεοδομία  ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε ΜΟΝΟ  όσα λέει η έκθεση....

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη και aper

Σε περίπτωση  ερμηνείας   σύμφωνη με όσα προαναφέρατε

θα έπρεπε να απαγορεύει παντελώς (να εντάσσει  τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες) και έναν που έχει π.χ έρκερ ή αυθαιρεσία εντός πρασιάς 

γιατί και αυτός στην πράξη μερική ρύθμιση κάνει

 

(ενώ όλοι μας εδώ μέσα δεχόμαστε ότι πράγματι τον επιτρέπει -αλλά τον απαγορεύει να μεταβιβάσει)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

είναι προφανές ότι μας συμφέρει (και εμάς) μία τέτοια ερμηνεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα μπορούμε και να την κάνουμε.

Αν λοιπόν επιτρέπονταν η επιλεκτική ρύθμιση, θα μπορούσαμε να είχαμε άπειρες δηλώσεις ανά ΟΙ / ΚΙ / ΑΙ (ανεξάρτητο δικαίωμα)

κάτι που δεν ισχύει (παρ.1 άρθρο 11).

Θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε τον 5ο όροφο της 5όροφης οικοδομής μας,

και να αφήσουμε τους άλλους αρύθμιστους, αφού δεν θα μπορούσε κανείς να τους γκρεμίσει για να μην γκρεμίσει και τον ρυθμισμένο 5ο.

Θα μπορούσαμε να δίνουμε και επιλεκτικές βεβαιώσεις και δεν θα ήμασταν υποχρεωμένοι να λέμε ότι ΔΕΝ υπάρχουν στο ακίνητο άλλες αυθαιρεσίες.

Μην ξεχνάμε ότι η ρύθμιση ΔΕΝ είναι αυθύπαρκτη, αλλά υπάρχει μόνο για να διευκολύνει την εξαίρεση της παρ. 2 του άρθρου 1. (απαγόρευση πράξεων)

Πως λοιπόν μπορούμε να θεωρήσουμε ισχυρή μία επιλεκτική ρύθμιση η οποία δεν παράγει έννομο αποτέλεσμα, δηλαδή δεν δίνει δικαίωμα μεταβίβασης;

Άλλο η γυψοσανίδα, που σημαίνει ότι κάτι "δεν είδα", άλλο τα ανεξάρτητα βοηθητικά στον ακάλυπτο, τα οποία "τα έκανε μετά",

άλλο το υπόγειο που πρακτικά άλλαξε χρήση από ΒΧ σε ΚΧ, αλλά αυτό δεν προκύπτει τυπικά από κάπου,

και κατά συνέπεια ΔΕΝ είμαι υποχρεωμένος να τη δηλώσω

(και κατά συνέπεια δεν του δίνω και το δικαίωμα μεταβίβασης ως ΚΧ ή έκδοσης άδειας λειτουργίας ή οποιασδήποτε άλλης σχετικής διοικητικής πράξης)

κι άλλο η επιλεκτική ρύθμιση που λέει "ναι τα είδα αλλά δεν τα έβαλα γιατί ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε.

Άσε να πάμε να σβήσουμε τα πρόστιμα στην πολεοδομία και να πάρουμε και ρεύμα, και μετά βλέπουμε. Άμα έχουμε λεφτά θα το κάνουμε."

ή "βάλε τώρα το ισόγειο και του χρόνου τον όροφο και του παραχρόνου το υπόγειο"

"κάνε όμως περαίωση σε κάθε φάση για να είμαι "νόμιμος" / κατοχυρωμένος και να μην με πειράζει κανείς" 

Και να τις κάνουμε όλες τις δηλώσεις σπαστές με εφάπαξ, οπότε να παίρνουμε την έκπτωση 20% για εξόφληση σε δόσεις πρακτικά.

Αν για όλα αυτά πρέπει να σας πείσω παραθέτοντας συγκεκριμένο απόσπασμα του νόμου, λυπάμαι αλλά δεν το έχω πρόχειρο.

Εγώ τα θεωρώ δεδομένα και αυτονόητα (τουλάχιστον για μηχανικούς, νομικούς και συμβολαιογράφους) και έτσι τα εφαρμόζω.

Προφανώς χάνω κάποιους πονηρούς πελάτες, μαζί με αυτούς που θέλουν να κάνουν τη ρύθμιση και μετά το αυθαίρετο με "άδεια",

αλλά προτιμώ έτσι παρά με βραχιολάκια.

Η περίπτωση ρυθμίζω αλλά δεν δίνω βεβαίωση, για μένα δεν παίζει.

(και επαναλαμβάνω κάποιες πολύ ειδικές εξαιρέσεις που προκύπτουν από τον ίδιο το νόμο) 

Όπως λέμε πάντα εν κατακλείδι, ο καθένας κάνει ότι νομίζει και (αναγκαστικά) αναλαμβάνει τις ευθύνες του

Link to comment
Share on other sites

είναι προφανές ότι μας συμφέρει (και εμάς) μία τέτοια ερμηνεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα μπορούμε και να την κάνουμε.

Αν λοιπόν επιτρέπονταν η επιλεκτική ρύθμιση, θα μπορούσαμε να είχαμε άπειρες δηλώσεις ανά ΟΙ / ΚΙ / ΑΙ (ανεξάρτητο δικαίωμα)

κάτι που δεν ισχύει (παρ.1 άρθρο 11). (δεν λέει ακριβώς αυτό!! 

αλλά κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις  για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης)

Θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε τον 5ο όροφο της 5όροφης οικοδομής μας, 

και να αφήσουμε τους άλλους αρύθμιστους, αφού δεν θα μπορούσε κανείς να τους γκρεμίσει για να μην γκρεμίσει και τον ρυθμισμένο 5ο. (Ενώ αν εγώ ρυθμίσω το δικό μου  5 όροφο και οι άλλοι δεν ρυθμίσουν κανέναν ορόφου θα τους γκρεμίσουν?)

 

Γενικά ο νόμος 4178 δεν ασχολείται με τις κατεδαφίσεις  αυτές καθ' αυτές αλλά με νομιμοποιήσεις ή ρυθμίσεις και γενικά εμπεριέχει και τις μεταβιβάσεις ως ...αποτέλεσμα

 

Link to comment
Share on other sites

 

είναι προφανές ότι μας συμφέρει (και εμάς) μία τέτοια ερμηνεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα μπορούμε και να την κάνουμε.

Αν λοιπόν επιτρέπονταν η επιλεκτική ρύθμιση, θα μπορούσαμε να είχαμε άπειρες δηλώσεις ανά ΟΙ / ΚΙ / ΑΙ (ανεξάρτητο δικαίωμα)

κάτι που δεν ισχύει (παρ.1 άρθρο 11). (δεν λέει ακριβώς αυτό!!  αλλά:

 κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων 

είτε με περισσότερες αιτήσεις, (προσθήκη / ερμηνεία: "μία για") κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας,

που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης)

αλλιώς δεν έχει νόημα όλο το υπόλοιπο

 

Θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε τον 5ο όροφο της 5όροφης οικοδομής μας, 

και να αφήσουμε τους άλλους αρύθμιστους, αφού δεν θα μπορούσε κανείς να τους γκρεμίσει για να μην γκρεμίσει και τον ρυθμισμένο 5ο. 

(Ενώ αν εγώ ρυθμίσω το δικό μου  5 όροφο και οι άλλοι δεν ρυθμίσουν κανέναν ορόφου θα τους γκρεμίσουν?)

Δεν μιλάω για οριζόντιες αλλά για μία κατοικία / ιδιοκτησία. Ας πούμε λοιπόν 2όροφο με υπόγειο για να μην μπερδευόμαστε.

Το θέμα των ΟΙ (καλώς ή κακώς) αντιμετωπίζεται πλήρως από το νόμο νομίζω, αν και με πολλά θέματα μελλοντικών περιπλοκών σαν αυτές που αναφέρεις) 

 

Γενικά ο νόμος 4178 δεν ασχολείται με τις κατεδαφίσεις  αυτές καθ' αυτές αλλά με νομιμοποιήσεις ή ρυθμίσεις και γενικά εμπεριέχει και τις μεταβιβάσεις ως ...αποτέλεσμα

ο νόμος ασχολείται με τις κατεδαφίσεις, αφού αφορά την άρση των κυρώσεων κλπ, για όσα μπορούν να υπαχθούν

(υπενθυμίζω ότι ο τίτλος είναι: "Αντιμετώπιση της αυθαίρετης δόμησης - περιβαλλοντικό ισοζύγιο..." και δεν αφορά μόνο την μέχρι τώρα αυθαίρετη δόμηση αλλά και την μελλοντική) 

Το θέμα των μεταβιβάσεων δεν το περιλαμβάνει παρεμπιπτόντως, αφού το κείμενό του ξεκινάει: "από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ..."  

 

 

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Ούτε μπορώ να επιβάλω καμία ερμηνεία / πρακτική εφαρμογής.

Απλά προσθέτω μία άποψη, μήπως χρησιμεύσει σε κάποιον που ψάχνεται και δεν έχει καταλήξει ακόμα σε συμπέρασμα.

Όσοι έχουν πάρει τις αποφάσεις τους, μάλλον δεν πρόκειται να αλλάξουν άποψη,

αν και εμένα μου έχει τύχει να διαβάσω κάτι στο φόρουμ που να μου ανοίξει νέο δρόμο και να με κάνει να αναθεωρήσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.