Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Σαν κτίσμα, σε τι διαφέρει η καλύβα-αχυρώνας προ του 55 από την κατοικία του 2003. Έγιναν ενισχύσεις, προστέθηκε κάποιο τμήμα κλπ; Τι δείχνει η αεροφωτογραφία του 55 και τι αυτή του 2003; Αν το κτίσμα είναι το ίδιο, δεν κάνεις τίποτα (ούτε κατηγορία 1).

 

Τώρα αν το κομμάτι που ήταν αχυρώνας το θεωρήσεις ΒΧ που το 2003 έγινε ΚΧ, συζητιέται, άντε να μπει αυτό στον νόμο.

Είναι δυο διαφορετικά κτίσματα σε ένα οικόπεδο. Η κατοικία ήταν και είναι κατοικία. Η αποθήκη αχυρώνας έγινε κατοικία το 2003 αλλά δεν άλλαξε περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

προς dsworks:

καλημέρα: στην περίπτωση που αναφέρω παραπάνω, δεν έχω υπέρβαση ύψους αλλά λόγω του ότι "τραβήχτηκε" το κτίριο έχω παραβίαση ιδεατού στερεού..δηλαδή σίγουρα έχω υπέρβαση δόμησης αλλά λόγω και της παραβίασης στερεού μήπως ο νόμος με "τιμωρεί" περισσότερο?? από την ανάγνωση του νόμου δεν έχω δει κάποια αναφορά σε ιδεατό στερεό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

πελάτης με κατοικία και αχυρώνα- καλύβα προ του 55 εντός οικισμού  (από το συμβόλαιο φαίνεται ότι το κληρονόμησε ο πατέρας το 1915 και το έκανε δωρεά στο γιο το 1978).

Η ερώτηση είναι: η καλύβα-αχυρώνας έγινε κατοικία το 2003.

Τακτοποιείται το ανίκητο?

Αν ναι, πως?

εχουν ηδη απαντησει οι φιλοι μας

 

απλα θα ηθελα να προσθεσω

 

αν  στο συμβολαιο του 1978 περιγραφει και ποια κτισματα

 

διοτι το συμβολαιο ειναι δημοσιο εγγραφο

 

αρα εμπιπτεις στο 7/4 ως προς τον χρονο κατασκευης ο οποιος πιθανον να αναφερεται στο συμβολαιο  αυτο...

ξαναδες το

Link to comment
Share on other sites

εχουν ηδη απαντησει οι φιλοι μας

 

απλα θα ηθελα να προσθεσω

 

αν  στο συμβολαιο του 1978 περιγραφει και ποια κτισματα

 

διοτι το συμβολαιο ειναι δημοσιο εγγραφο

 

αρα εμπιπτεις στο 7/4 ως προς τον χρονο κατασκευης ο οποιος πιθανον να αναφερεται στο συμβολαιο  αυτο...

ξαναδες το

Στο συμβόλαιο αναφέρεται λεπτομερώς το ακίνητο-κατοικία και η αποθήκη-σταυλος. Το πρόβλημα τώρα είναι άλλο, στην αποδοχή κληρονομιάς αναφέρει όλο το κτίσμα και τι ακριβοσ απο δωματια χωρουσ περνάει ο ένας Αδελφος και το υπόλοιπο ο έτερος αδελφος( τα λεγόμενα αδελφό μοιραία). Αλλά το Οικοπεδο ειμαι εξ αδιαιρέτου 50% !!!!

Συν το ότι στην κατοικία προστέθηκε εξωτερικό κλιμάκιο στάδιο για να έχουν πρόσβαση στον Οροφο

Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλο για το #58

 

Εγώ έχω μια σκληρή γραμμή ότι μια αγροτική διανομή δεν είναι ρυμοτομικό, άρα και μια αγροτική οδός δεν είναι θεσμοθετημένος κοινόχρηστος χώρος, αλλά χώρος παραχωρημένος σε κοινή χρήση (ενδεχομένως). Το θέμα όμως εδώ είναι σίγουρα ιδιοκτησιακό: ο τύπος χτίζει κάτι πάνω σε γήπεδο που δεν του ανήκει. Το ότι μπαίνει στον αγροτικό δρόμο είναι το ίδιο πράγμα με την άλλη γωνία που μπαίνει σε τεμάχιο αλλουνού.

 

Εγώ στη θέση σου δεν θα νομιμοποιούσα τίποτα έξω από το περίγραμμα του γεωτεμαχίου για το οποίο έχει τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την διατύπωση του νόμου (επειδή δεν την καταλαβαίνω ακριβώς) ήθελα να ρωτήσω:

Κτίσμα 2όροφο με τα εξής χαρακτηριστικά:

Το ισόγειο είναι προ του '55 και η περιοχή εντάχθηκε στο σχ. πόλης το '58. Το σχέδιο το ρυμοτομεί στο πρόσωπο κατά 20 τ.μ.

Σηκώθηκε 2ος όροφος με άδεια το '60 (δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου) ο οποίος θα έπρεπε να είναι σε εσοχή λόγω του σχ πόλεως αλλά οι ιδιοκτήτες αυθαίρετα το έκτισαν όσο είναι και το ισόγειο.

Τακτοποιείται το τμήμα του ορόφου που βρίσκεται στον κοινόχρηστο χώρο ; Το ισόγειο σίγουρα δεν έχει πρόβλημα αφού είναι προ του '55 και αν αποφασίσουν να κάνουν πράξη αναλογισμού θα κατεδαφιστεί το τμήμα που ρυμοτομείται με τις απαραίτητες αποζημιώσεις. Ο όροφος όμως;

 

Υ.Γ. Γιατί τα κάνουν τόσο περίπλοκα ρε γμτ...απλά είναι τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο συνορεύει με μη ορισμένο - διευθετημένο - κατασκευασμένο ρέμα.

Δεν υπάρχει καμία άδεια οικοδομής στο οικόπεδο. 

 

Τα κτίσματα τακτοποιούνται; 

Μας ενδιαφέρουν οι όροι δόμησης ήτοι οι αποστάσεις απαγόρευσης της δόμησης (10 ή 20 μέτρα βλ. σχετικές συνημμένες διατάξεις); 

 

Ευχαριστώ. 

scan1501.pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Το Α2 παρ. 2ιγ λέει "...αν απαγορευόταν η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης."

 

Μάλλον αυτό πρέπει να δεις.

 

ΥΓ: Το 1/Κ που είναι μέσα στο ρέμα υπάρχει????

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι εννοεί απαγόρευση, καθολική απαγόρευση δεν υπήρχε αλλά απαγόρευση στα 20 μέτρα μη οριοθετημένου υπάρχει. 

 

Αυτό είναι απαγόρευση τύπου Δ που αφενός απαγορεύεται η δόμηση αφετέρου τακτοποιείται με επιβαρυντικό συντελεστή ή τύπου ζώνης παραλίας που απαγορεύεται η υπαγωγή.

 

Υ.Γ. Υπάρχει 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.