Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Επειδή είχα και γω παρόμοιο θέμα και το ψαξα αρκετά, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο νόμος απαγορεύει την ένταξη κατασκευών που είναι πάνω ακριβώς σε ρέμα (όπως είναι στην περίπτωσή σου το 1/Κ). Από κει και πέρα μέσα στη ζώνη των 20μ παίρνει επιβαρυντικό συντελεστή παραβίασης αποστάσεων Δ, όπως το λες. Αυτό είναι και το λογικό. Και αυτή είναι και η αντιμετώπιση και όποιου ρώτησα και είχε την ίδια περίπτωση, αν αυτό βοηθάει καθόλου... 

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να πω, κάπως βοηθάει.

 

Το περίεργο είναι πως αν δεν υπήρχε καθολική απαγόρευση δόμησης, σύμφωνα με τη δική μου ερμηνεία (με την οποία συμφωνείς), εφόσον επιτρέπεται στη ζώνη των 20 επιτρέπεται και μέσα στο ρέμα (αν είναι στην ιδιοκτησία γιατί στην περίπτωση μου είναι εκτός).

 

Σε ρέμα, κρίσιμη παράκτια ζώνη, κατά την έννοια 
των άρθρων 2 περιπτώσεις 10 και 12 παρ. 8α του ν. 3937/ 
2011 (Α΄ 60) ή προστατευόμενη περιοχή του άρθρου 19 
του ν. 1650/1986 (Α΄ 160), όπως ισχύει μετά την αντικα−
τάστασή του με το άρθρο 5 του ν. 3937/2011 (Α΄ 60), αν 
απαγορευόταν η εκτέλεση κάθε οικοδομικής εργασίας 
κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή 
η χρήση κατά την εγκατάσταση της αυθαίρετης χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει αν το καταλαβαίνω καλά, με τα υπόλοιπα που περιγράφει η παράγραφος αυτή, όπως με το αν υπήρχε προστασία της περιοχής την περίοδο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής και δε νομίζω ότι ισχύει στην περίπτωση ρεμάτων. Εκτός αν υπάρχει περίπτωση όταν έγινε το αυθαίρετο να μην ήταν αναγνωρισμένο ρέμα στο σημείο που δείχνεις κάτι που τι θεωρώ απίθανο. Θεωρώ ότι είσαι στην περίπτωση των μη οριοθετημένων ρεμάτων δηλαδή στο όριο των 20μ και εννοείται ότι μέσα στο ρέμα δεν τακτοποιείται τίποτα. Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει αν το καταλαβαίνω καλά, με τα υπόλοιπα που περιγράφει η παράγραφος αυτή, όπως με το αν υπήρχε προστασία της περιοχής την περίοδο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής και δε νομίζω ότι ισχύει στην περίπτωση ρεμάτων. Εκτός αν υπάρχει περίπτωση όταν έγινε το αυθαίρετο να μην ήταν αναγνωρισμένο ρέμα στο σημείο που δείχνεις κάτι που τι θεωρώ απίθανο. Θεωρώ ότι είσαι στην περίπτωση των μη οριοθετημένων ρεμάτων δηλαδή στο όριο των 20μ και εννοείται ότι μέσα στο ρέμα δεν τακτοποιείται τίποτα. Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.

Καλημέρα.

Από που εννοείται; Η διάταξη λέει: απαγορεύεται σε ρέμα... εφόσον απαγορευόταν η δόμηση. Σε μη οριοθετημένο ρέμα απαγορευόταν καθολικά; Δες και κτιριοδομικό (τον έχω επισυνάψει).  

Link to comment
Share on other sites

ζερμαν

καλημερα

 

δες αυτα

 

http://www.michanikos.gr/topic/23367-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B1/page-3

 

και τα ΠΜ

 

 

δες και την Λεμπεση

 

αριθ. 104

 

 

"να ειναι  εκτος της κοιτης του ρεματος"

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτό δε λες; 
 
2. Στα ρέματα των οποίων οι οριογραμμές δεν έχουν ακόμα καθοριστεί σύμφωνα με τις παραπάνω διατάξεις, η δόμηση επιτρέπεται σε απόσταση από την οριογραμμή, που ορίζεται προσωρινά από την πολεοδομική υπηρεσία:
2.1. Μεγαλύτερη των 20 μ. σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής, χωρίς άλλους πρόσθετους περιορισμούς.
2.2. Μικρότερη των 20 μ. μόνον εφόσον προηγουμένως έχουν εκτελεστεί τα τεχνικά έργα, που τυχόν απαιτούνται κάθε φορά για την ελεύθερη ροή των νερών και την ασφάλεια του κτιρίου και των λοιπών δομικών έργων, που πρόκειται να ανεγερθούν. Τα έργα αυτά πρέπει να έχουν εκτελεστεί τουλάχιστον σε όλο το πρόσωπο που έχει προς το ρέμα το υπόψη οικόπεδο.

 

Αφού δεν επιτρεπόταν τότε απαγορευόταν. Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνομαι καλά την ερώτησή σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Σε ρέμα" λέει το άρθρο 2. Οχι σε απόσταση Χ από ρέμα . 

 

Αλλο πράγμα είναι το ρέμα άλλο η απόσταση από το όριό του.

 

Αρα αυτό που είναι μέσα στην οριογραμμή δεν τακτοποιείται. Τα άλλα είναι ΟΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Σε ρέμα" λέει το άρθρο 2. Οχι σε απόσταση Χ από ρέμα . 

 

Αλλο πράγμα είναι το ρέμα άλλο η απόσταση από το όριό του.

 

Αρα αυτό που είναι μέσα στην οριογραμμή δεν τακτοποιείται. Τα άλλα είναι ΟΚ.

 

Συμφωνώ και γω με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Η δόμηση απαγορεύεται εντός Δ και σε κοινόχρηστο χώρο της πόλης. Η πρώτη περίπτωση τακτοποιείται η δεύτερη όχι. Κατ' αυτό τον τρόπο δημιουργείται το μπέρδεμα μας...

 

Το θέμα νομίζω κλείνει και ελπίζω πως η φράση «αν απαγορευόταν η εκτέλεση κάθε οικοδομικής εργασίας...» δεν αναφέρεται στο ρέμα αλλά σε όλα τα υπόλοιπα «καλά» της παραγράφου. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

η δόμηση στο ρέμα απαγορεύονταν πάντα,

οπότε δεν έχει σημασία στη συγκεκριμένη περίπτωση η φράση "... αν απαγορεύονταν ..."

Και το ρέμα περιλαμβάνει και τις αποστάσεις του (Λεμπέση), γι' αυτό μπαίνει ο συντελεστής προσαύξησης,

όπως θα έμπαινε και στα 10 μ από δασικό κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.