Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Σε περιπτωση που εχω αυθαιρετο ερκερ ανωθεν κοινοχρηστου της πολης, που δε μπορει να τακτοποιηθει ως παραβαση κατηγοριας 3 με αυξηση διαστασης ως 5% χωρις αυξηση εμβαδου παραπανω απο 2%, ειναι απαραιτητη η κατεδαφιση του ωστε να παρει η ΟΙ βεβαιωση για να μεταβιβαστει?

 

Εχω περιπτωση με αυθαιρετο ερκερ πανω απο κοινοχρηστο και λοιπες αυθαιρετες κατασκευες προκειμενου να πουληθει το διαμερισμα

Ζητησα κατεδαφιση ερκερ, επαναφορα του εξωτερικου τοιχου προσωπο με τον διπλα, 40εκ πιο μεσα και επειτα τακτοποιηση των λοιπων

 

Επραξα σωστα? Υπηρχε κατι εναλλακτικο που θα μπορουσα να κανω οντας εντος των πλαισιων του Νομου?

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα.

 

Τη σύνταξη μάλλον άρχισες να την εισπράττεις;;;;;; Τα κουπιά τα βρήκες ή τελικά είχαν "ανακυκλωθεί" σε πατερίτσες;;;;;;

Καλημέρα ΙΑΣΟΝΑ

Μα τα "κουπιά"   είναι η σύνταξη  που "έχασα" και δεν την πήρα ακόμη...

οπότε τους  λέω τι να την κάνουνε!!!

Όταν την πάρω θα δεις τη βάρκα  να αρμενίζει.. και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπάρχει αυθαίρετο τμήμα κτιρίου (υπάρχει ΟΑ) και το οικόπεδο ρυμοτομήθηκε μετά την κατασκευή αυτού, δεν παίζει κανένα ρόλο στο αν μπορεί να υπαχθεί στο νόμο ή όχι το ρυμοτομούμενο τμήμα έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αφήσω το κομμάτι αυτό έξω και να ρυθμίζω τις υπόλοιπες παρανομίες του οικοπέδου; Το πρόβλημά μου είναι ότι η ρυμοτομική γραμμή το κόβει στη μέση και λογικά δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αφήσω το κομμάτι αυτό έξω και να ρυθμίζω τις υπόλοιπες παρανομίες του οικοπέδου; Το πρόβλημά μου είναι ότι η ρυμοτομική γραμμή το κόβει στη μέση και λογικά δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση μετά.

με το γράμμα του Νόμου, δεν βλέπω γιατί δεν μπορείς να ρυθμίσεις το εντός οικοπέδου / γηπέδου,

και μετά να δώσεις και βεβαίωση ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ.

Δεν λέει πουθενά για στατική εξάρτηση νομίζω.

Άλλωστε η βεβαίωση αφορά το εντός ορίων γήπεδο / οικόπεδο, όπως βέβαια και η μεταβίβαση.

Δεν μπορεί να πουλήσει τα ρυμοτομούνμενα αν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.

 

Το ερώτημα είναι ποιος θα αγοράσει τμήμα ενός κτιρίου στατικά εξαρτημένο με κατεδαφιστέο ρυμοτομούμενο.

Είναι κάτι με το οποίο θέλεις να μπλέξεις αναγκαστικά για κάποιο λόγο;

Αν ο αγοραστής ενδιαφέρεται μόνο για το οικόπεδο, και είναι εν γνώση του η ρυμοτόμηση,

σίγουρα δεν είναι το ιδανικό σενάριο, αλλά δεν βλέπω να κολάει σε κάποια ρητή διάταξη

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης το θέλει για να το εκμεταλλευτεί νόμιμα, νοικιάζοντάς το σα βιοτεχνικό χώρο. Δε θέλει να το πουλήσει. Το κτίριο που ρυμοτομείται είναι νόμιμο με άδεια, οπότε δε νομίζω να κατεδαφιστεί ποτέ. Οπότε το τμήμα που βρίσκεται μέσα στο οικόπεδό του πιστεύω και γω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να ρυθμιστεί (έχει μια ΥΥ που πρέπει να δηλωθεί). Απλά δίπλα από το κτίριο αυτό, ρυμοτομείται και τμήμα διπλανής πλάκας ανοιχτής από κάτω χωρίς τοιχοποιία, την οποία θα τακτοποιούσα με αναλυτικό και που δεν υπάρχει στην άδεια. Το συγκεκριμένο κομμάτι της πλάκας, θεωρητικά όταν έρθει η ώρα, ο δήμος έχει κάθε δικαίωμα να το κατεδαφίσει. 

 

Είναι γνωστός ο ιδιοκτήτης και πριν το παρατήσω, ήθελα να εξαντλήσω κάθε πιθανό σενάριο ούτως ώστε να τον εξυπηρετήσω χωρίς να μπλέξω νομικά ούτε γω ούτε εκείνος. Γιατί ειλικρινά δε θέλω να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο, αλλά δυστυχώς δεν είναι εύκολο και να του πω και δεν το κάνω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ερωτηματα στο ολο θεμα

δλδ λες οτι

σε ενα εκτος σχεδιου ο πελατης εχτισε με νομιμη αδεια

Μετα, η περιοχη ενταχθηκε στο σχεδιο και κυρωθηκε [????] ΠΕ και του ρυμοτομουσε το νομιμο κτιριο???

Και αυτος δεν καμμια προσφυγή ...ένσταση... διαμαρτυρία.....κατι τελος παντων

 

και ποιος δημος ειναι αυτοςπου θελει να μπλεκει με αποζημιωσεις νομιμων κτιριων????και πώς και ο μελετητης "δεν ειδε" το νομιμο κτιριο???

 

εχει κυρωθει η ΠΕ???

Τι σου αποδιδει???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η ΠΕ έχει κυρωθεί πριν 10 χρόνια. Κανείς δεν είδε ότι το νόμιμο κτίριο ρυμοτομείται γιατί το σκαρίφημα που του δώσανε είναι λάθος. Τώρα προέκυψε το πρόβλημα αυτό με τον τοπογράφο που πήγαμε και μετρήσαμε και βάλαμε στο καινούργιο τοπογραφικό τις συντεταγμένες της ΠΕ. Γίνεται ένας χαμός στην περιοχή αυτή, το είχαμε συζητήσει και παλιότερα με σένα dimitris GM δεν ξέρω αν το θυμάσαι με είχες βοηθήσει πάρα πολύ, στα posts #84, #86 έχει τη συνομιλία που είχα ανεβάσει ολόκληρη την πράξη εφαρμογής. Μου είχες προτείνει να μπει στον 4178 μέχρι τη ρυμοτομική. Θεωρώ και γω πώς αυτό είναι το πιο σωστό να κάνω. Απλά μου δημιουργεί πρόβλημα το κομμάτι της πλάκας που βρίσκεται δίπλα στο νόμιμο κτίριο που ΔΕΝ έχει ΟΑ και ρυμοτομείται επίσης. Αυτό μπορεί να τακτοποιηθεί ως τη ρυμοτομική; (Δικαιολογία ψάχνω μάλλον να το παρατήσω γιατί το ψάχνω κάπου 1,5 χρόνο τώρα και περισσότερο μπερδεύεται παρά το αντίθετο...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.